United States Department of State Telephone Directory

Organizational Directory

This customized report includes the following section(s):

Borowitz-George-Bush-Smiling-1200

UNCLASSIFIED

10/26/2015 Provided by Global Information Services, A/GIS Cover

Organizational Directory

United States Department of State

2201 C Street NW, Washington, DC 20520

Office of the Secretary (S)

Secretary

Secretary John Kerry 7th Floor 202-647-9572

Chief of Staff Jonathan J. Finer 7234 202-647-8633

Deputy Chief of Staff Jennifer Stout 7226 202-647-5697

Deputy Chief of Staff Thomas Sullivan 7226 202-647-9071

Executive Assistant Lisa Kenna 7226 202-647-9572

Office Manager Claire L. Coleman 7226 202-647-9572

Senior Aide Jason Meininger 7226 202-647-5601

Scheduling Julie Ann Wirkkala 7226 202-647-5733

Scheduling John Natter 7226 202-647-5733

Senior Advisor Cindy Chang 7226 202-647-9572

Special Assistant William P. Cobb 7226 202-647-9572

Special Assistant Kundai Mashingaidze 7226 202-647-9572

Special Assistant Christopher Flanagan 7226 202-647-9572

Special Assistant Nicholas Christensen 7226 202-647-9572

Staff Assistant Matthew Summers 7247A 202-647-3618

Deputy Assistant Secretary Glen D. Johnson 7247A 202-647-2403

Trip Director James Loftus 7247A 202-647-3618

Special Advisor Mary DeBree 7234 202-647-5548

Special Assistant to the Chief of Staff Joshua A.

Rubin 7234

202-647-8633

Executive Secretariat (S/ES)

Executive Secretary Joseph E Macmanus 7224 202-647-5301

Deputy Executive Secretary Kelly Degnan 7224 202-647-5302

Special Advisor to the Executive Secretary Gloria

Berbena 7224

202-647-5301

Deputy Executive Secretary MaryKay L Carlson

7224

202-647-5301

Executive Secretariat Staff (S/ES-S)

Director Karin Lang 7241 202-647-9935

Deputy Director for Correspondence, Records and

Staffing Division Clarence N. Finney, Jr. 7241

202-647-3574

Deputy Director for Secretarial Advance and Staffing

Division Kali Jones 7241

202-647-9936

Interagency Coordinator Saadia E. Sarkis 7241 202-647-6590

Correspondence and Records Supervisor Debra

Keene 7512

202-647-3889

Secretariat Advance and Staffing Division 7241 202-647-8879

Correspondence, Records, and Staffing Division

Vacant 7512

202-647-0140

Operations Center (S/ES-O)

Director Harry Kamian 7516 202-647-2522

Deputy Director for the Watch Robert W Thomas

7516

202-647-2522

Deputy Director for Crisis Management Support

Lucia Piazza 7516

202-647-7640

(24 Hour Per Day) Senior Watch Officer 7516 202-647-1512

Military Representative Lt. Col. Francisco Gallei

7516

202-647-6097

(24 Hours Per Day) Editor 7516 202-647-1512

(24 Hours Per Day) The Watch 7516 202-647-1512

CMS Crisis Management Support 7516 202-647-7640

Emergency and Evacuations Planning CMS Staff

7516

202-647-7640

Emergency Relocation CMS Staff 7516 202-647-7640

Resident task force ONLY Task Force 1 7516 202-647-6611

Consular task force ONLY Task Force 2 (CA) 7516 202-647-6612

Resident task force ONLY Task Force 3 7516 202-647-6613

Office of the Executive Director (S/ES-EX)

Executive Director, Deputy Executive Secretary Eric

Nelson 7507

202-647-7457

Deputy Executive Director Jonathan R. Mennuti

7507

202-647-5467

Budget Officer Reginald J. Green 7515 202-647-9794

General Services Officer Sue E. Ostrem 7519 202-647-8647

Bureau Security Officer James T. Suor 5634 202-647-7478

Personnel Officer Michael B. Phillips 7515 202-647-5638

Office of Information Resource Management

Director Brett Gittleson 7530 (202) 647-2977

Deputy Director for Security, Technical, and User

Services Division Kenneth LaVolpe 5442

(202) 647-2977

Deputy Director for Development, Mobile

Communications, and Secure Communications

Division Leo Oporto 5442

(202) 647-2977

Branch Chief for Technical and Security Teams Tom

Lawrence 5442

(202) 647-2976

Branch Chief for Help Desk, Mobile Solutions and

Admin Teams Patrick Muth 5442

(202) 647-8183

Branch Chief for Mobile Communications Team Lee

Smith 5442

(202) 647-0214

Branch Chief for Development Team Mary

Wombacher B864

(202) 647-0138

24/7/365 POEMS Help Desk 7530 (202) 647-8700

Office of the Ombudsman (S/O)

Ombudsman Shireen Dodson 7528 202-647-9387

Associate Ombudsman Andrea B Brown 7528 202-736-7154

Associate Ombudsman Katie Manderson 7528 202-736-7148

Associate Ombudsman Julie C Smith 7528 202-736-7991

OMS Dominique V Johnson 7528 202-736-7144

Executive Secretary of the Foreign Services Grievance Board

(S/FSG)

Chair Garber A. Davidson 3100 S SA15 703-875-5161

Executive Secretary Mark S. Johnsen 3100 S SA15 703-875-5166

Research & Design Center (S/ES-R&D)

10/26/2015 Organizational Directory OD-1

UNCLASSIFIED

Innovation Catalyst Kerry O’Connor 1124C 202-647-9648

Design Strategist Molly Moran 1124C 202-647-6704

Data Strategist Brandon Rose 1124C 202-647-8682

Special Envoy for Climate Change (S/SECC)

Special Envoy Todd Stern 1427 202-647-9884

Deputy Special Envoy Trigg Talley 1427 202-647-3984

Chief of Staff Clare Sierawski 1427 202-647-9687

Special Assistant Franz Hochstrasser 1427 202-647-9926

Executive Assistant Vanita Sabruno

1427

202-647-9884

Deputy Special Envoy Karen Florini 1427 202-647-9807

Office of the Deputy Secretary

Deputy Secretary of State

Deputy Secretary of State Antony J. Blinken 7220 202-647-8636

Chief of Staff Yuri Kim 7220 202-647-8931

Personal Assistant Anthony J. Franco 7220 202-647-8636

Special Assistant Laurel T. Rapp 7220 202-647-8690

Special Assistant George T. Tagg, Jr. 7220 202-647-8198

Special Assistant Yvonne M. Gonzales 7220 202-647-5889

Special Assistant William Flens 7220 202-647-5290

Special Assistant Stephanie S. Gilbert 7220 202-647-5256

Special Assistant Kristen F. Pappas 7220 202-647-5888

Advisor William M. Russo 7220 202-647-6237

Staff Assistant Patricia E. Kidd 7220 202-647-8931

Staff Assistant Anthony J. Franco 7220 202-647-9640

Special Assistant/Speech Writer Ariana A.

Berengaut 7311

202-647-8494

Scheduler Marjorie W. Jackson 7220 202-647-5274

Deputy Secretary of State for Management and Resources

Deputy Secretary of State for Management and

Resources Heather Higginbottom 7240

202-647-5073

Chief of Staff Julie D Fisher 7240 202-647-5073

Personal Assistant to the Deputy Secretary Christine

Kucera 7240

202-647-5073

Secretary’s Senior Advisor for Development Daniella

Ballou-Aares 7253

202-647-2553

Senior Advisor Nikole Burroughs 7253 202-647-4883

Senior Advisor Anne Healy 7253 202-647-5632

Special Assistant Michelle Ward 7240 202-647-5092

Senior Advisor Rebecca Dunham 7240 202-647-5272

Senior Advisor Eileen Smith 7240 202-647-1489

Senior Advisor Danny Stoian 7240 202-647-8583

Director of Policy & Communication Rob Fallon

7240

202-647-8630

Special Assistant Vacant 7240 202-647-5272

Special Assistant Lilly Bertz 7253 202-647-1185

Staff Assistant Alessia Dinkel 7240 202-647-5268

Staff Assistant Anjoly Ibrahim 7240 202-647-0009

Staff Assistant Christine Russell 7240 202-647-5079

Staff Assistant Chris Temen 7240 202-647-5268

White House Fellow Spencer S Abbot 7240 202-647-5089

Driver to the Deputy Secretary Miguel Thorpe 202-736-7031

Office of Small and Disadvantaged Business Utilization (OSDBU)

Director Shapleigh C. Drisko L500 SA6 703-875-6823

Procurement Analyst Nikki B. Burley L500 SA6 703-875-6824

Procurement Analyst James A Josey L500 SA6 703-875-6881

Procurement Analyst Shahrokh P Zahirieh L500 SA6 703-875-4240

Procurement Analyst Judith (Judy) E. Thomas L500

SA6

703-516-1953

Small Business Advocate Thelma D. Edmonds L500

SA6

703-875-6586

Admin Assistant Omnia Franckiewicz L500 SA6 703-875-6822

QDDR Office

Special Representative for QDDR Kathryn Schalow

6805

202-647-4307

Deputy Director David Fisher 6805 202-647-6007

Policy Analyst Adam Lusin 6803 202-647-4504

Staff Assistant Susan L Babin 6805 202-647-4516

Senior Advisor Caroline Wadhams 6805 202-647-4507

Policy Analyst Craig Bryant 6803 202-647-3619

Public Diplomacy Advisor Christopher Degnan 6803 202-647-4230

Policy Analyst John Janek 6803 202-647-4352

Policy Analyst Mahvash Siddiqi 6803 202-647-1346

Counselor of the Department (C)

Counselor

Counselor Thomas A. Shannon 7249A 202-647-4686

Personal Assistant E llen Y. Bero 7249A 202-647-4686

Chief of Staff Timmy T. Davis 7249A 202-647-4654

Senior Advisor YJ Fischer 7249A 202-647-8496

Senior Advisor Dennis W. Hearne 7249A 202-647-7842

Special Assistant Alexandra L Kahan 7249A 202-647-6115

Special Assistant Ronita Macklin 7249A 202-647-9008

Special Assistant S. Tovan McDaniel 7249A 202-647-6315

Office of the Under Secretary for Political Affairs (P)

Under Secretary

Under Secretary for Political Affairs Wendy R.

Sherman 7250

202-647-2471

Personal Assistant Margo Morris 7250 202-647-2471

Executive Assistant Kamala Lakhdhir 7250 202-647-1598

Special Assistant [NEA | S/SRMC| INR] Julia I.

Jacoby 7250

202-647-4314

Special Assistant [IO | S/P | FSI] Negah Angha

7246e

202-647-1973

Special Assistant [EAP | E| EB| H| ENR|OES,

S/SECC] Ellison S. Laskowski 7246f

202-647-4315

Special Assistant [EUR | T | ISN | PM | AVC, START

| DRZL, S/SACSED | QDDR, A, OIG, RM, IRM,

DGHR] Joe Wang 7246e

202-647-5269

Special Assistant [SCA | S/SRAP| S/CRS| CT | DS |

CSO] Dan Forbes 7250

202-647-0994

Special Assistant [AF | L | J, J/TIP, J/GCJ | S/GC |

PRM | AID, F, SGHFSI | S/GAC | S/GYI] Michael A.

Orona 7246g

202-647-5944

Special Assistant [WHA| CA | S/HSC | S/SAIT | INL |

PA | R | IIP | ECA | S/GPI, S/SRGIA] Andrew D.

Stevenson 7244b

202-647-1033

Personal Assistant Stacy J. Scott 7250 202-647-1598

Personal Assistant Lisa A. Langevin 7250 202-647-1598

Staff Assistant Mavis Davis 7246 202-647-0995

Staff Assistant Maggie Robinson 7246 202-647-1574

Staff Assistant Cynthia Dial 7246 202-647-0192

10/26/2015 Organizational Directory OD-2

UNCLASSIFIED

Office of the Under Secretary for Management (M)

Under Secretary

Under Secretary Patrick F. Kennedy 7207 202-647-1500

Executive Assistant Kathleen Austin-Ferguson 7207 202-647-1501

Personal Assistant to the Under Secretary Kathleen

Helton-Floyd 7207

202-647-1500

Personal Assistant to the Executive Assistant Shirley

Purnell 7207

202-647-1501

Special Assistant Rebecca Landis 7207 202-647-0188

Special Assistant Gregory Campbell 7207 202-647-1787

Special Assistant Melissa Bishop 7207 202-647-0166

Program Analyst Vacant 7207 202-647-0170

Staff Assistant Brenda P. Harris 7207 202-647-0167

Office of Management Policy, Rightsizing and Policy (M/PRI)

Director Alaina A. Teplitz 5214 202-647-2177

Managing Director Susan Curley 5214 202-647-0768

Staff Director Innovation Chris Hanson 5310 202-647-7997

Staff Director Rightsizing Richard Weston 5829 202-647-6492

Office of White House Liason (M/WHL)

Senior Advisor for Appointments/White House

Liaison Vacant O 7245

202-647-0646

Acting White House Liaison Soledad Roybal 7245 202-647-0314

Acting Deputy White House Liaison Grace Choi

7245

202-647-4820

Diplomatic Reception Rooms (M/FA)

Director and Curator Marcee F. Craighill 8th Fl. 202-647-1990

Collections Manager Virginia B. Hart 8th Fl. 202-647-1990

Branding, Marketing & Design Specialist Brianne E.

Brophy 8th Fl.

202-647-1990

Curator, Blair House Candace S. Shireman 202-566-8009

Program Operations Specialist Jessica A Wallace

8th Fl.

202-647-1990

Program Operations Specialist Lisa T. Sellman 8th

Fl.

202-647-1990

Senior Advisor, Education, Marketing & Outreach

Anne Menotti 8th Fl.

202-647-1990

Emergencies in the Diplomatic and Consular Service (M/EDCS)

K Fund Manager/Gift Fund Coordinator Fran Z.

Gidez 7427B

202-647-6286

K Fund Budget Officer Lisa Meterko 7427B 202-647-6484

Gift Fund Budget Officer Crystal Jobe 7427B 202-647-8523

Management Officer Ronda Harvey 7427B 202-647-6009

Program Assistant Chanel Wallace 7427B 202-647-8532

Office of Major Events and Conferences Staff (M/MECS)

Director Laura Bowen Wills 7427B 202-647-7730

Office for Foreign Missions

Director Gentry O. Smith HST 2236 202-647-3417

OMS Taushia L. Walker HST 2236 202-647-3417

Deputy Director, Acting Clifton C. Seagroves HST

2236

202-647-3417

Assistant Director – Property, Tax, Services &

Benefits Cliff C. Seagroves HST 2236

202-647-1395

Assistant Director – Diplomatic Motor Vehicles Joan

Morningstar SA-33

202-895-3528

Assistant Director – Operations Patrice D. Johnson

SA-33

202-895-3504

Northern Area Director Adrienne Harchik New York 646-282-2811

Northern Area Director Adrienne Harchik Chicago

(resident in NY)

312-353-5762

Houston Regional Director Nicholas Papp Houston 713-272-2871

Miami Regional Director Robin Haase Miami 305-442-4943,

Los Angeles Regional Director Tracy Harding

(Acting) Los Angeles (resident in SF)

310-235-6292

San Francisco Regional Director Tracy Harding San

Francisco

415-744-2910,

Office of the Under Secretary for Arms Control and

International Security (T)

Under Secretary

Under Secretary of State Rose E Gottemoeller 7208 202-647-1049

Staff Assistant/Scheduler Debra N Sams 7208 202-647-1522

Senior Advisor James P Timbie 7208 202-647-0061

Chief of Staff Maureen E Tucker 7208 202-647-0302

Special Assistant Kevin Lawson 7208 202-647-0440

Special Assistant Peter Crail 7208 202-647-4397

Secretary Louise Archer 7208 (202) 647-4226

Special Assistant Abigail Denburg 7208 202-736-7960

Senior Advisor Ferial Saeed 7208 202-647-0072

Special Assistant Alexandra Bell 7208 202-647-7016

Special Assistant Max Bergmann 7208 202-647-0068

Military Advisor James P Gfrerer 7208 202-647-6634

Special Assistant Elizabeth F Zentos 7208 202-647-0071

International Security Advisory Board (ISAB)

Executive Director Chip Hartman 5443 202-736-4290

Special Assistant to the ISAB Director Thelma

Jenkins-Anthony 5443

202-647-8958

Office of the Under Secretary for Civilian Security,

Democracy and Human Rights (J)

Under Secretary

Under Secretary Sarah B. Sewall 7261 202-647-1189

Personal Assistant Cynthia J. Loyet 7261 202-647-1189

Executive Assistant Jessica E. Lapenn 7261 202-647-7818

Senior Advisor Anna P. Cave 7261 202-647-8703

Staff Assistant Laurie M. Mitchell 7261 202-647-8877

Public Affairs Officer/Special Assistant Virginia

Blakeman 7261

202-647-3572

Senior Advisor Laura N Carey 7261 202-647-1190

Special Assistant Abigail Bellows 1464 202-647-9804

Special Assistant Vivek R. Chilukuri 7261 202-647-2990

Senior Advisor Elizabeth A Field 7261 202-485-1743

CT Advisor Leanne E Erdberg 7261 202-485-1633

Special Assistant Noah B. Krystel 7261 202-647-7609

Special Assistant Richmond P Blake 1464 202-647-9796

Senior Advisor Hans-Joachim Hogrefe 7261 202-647-7196

Staff Assistant Zoya Y Liu 7261 202-485-1627

Senior Advisor Andrew J. Loomis 7261 202-647-9736

Advisor Ian H Boyd 7261 202-485-1885

Senior Advisor, CVE Summit Coordination Cell Eric

A. Rosand 1464

202-647-7556

10/26/2015 Organizational Directory OD-3

UNCLASSIFIED

A. Rosand 1464

Senior Advisor Todd L Stein 7261 202-647-7512

Management & Program Analyst Kristin M Tennyson

7261

202-647-7041

Special Assistant Trina D Saha 7261 202-647-4096

Special Assistant Ludovic L Hood 7261 202-647-7819

Office of the Under Secretary for Economic Growth,

Energy, and the Environment (E)

Under Secretary

Under Secretary Catherine A. Novelli 7256 202-647-7575

Personal Assistant Anita Y. Thomas 7256 202-647-7575

Executive Assistant Michael J. Dodman 7256 202-647-7674

Senior Advisor John D. Duncan, Jr. 7256 202-647-3393

Special Assistant Sabeen Malik 7256 202-647-9333

Special Assistant Keri J. Holland 7256 202-647-7449

Special Assistant Joshua D. Archibald 7256 202-647-7448

Special Assistant Amy N. Dove 7256 202-647-4092

Special Assistant Robert R. Gabor 7256 202-647-7190

Special Assistant Manu Bhardwaj 7256 202-647-7327

Special Assistant Ryan M. Reid 7256 202-647-9038

Staff Assistant Yvette Y. Jenkins 7256 202-647-8854

OMS Hanna Tezera 7256 202-647-7688

Special Assistant Erik J. Schnotala 7256 202-647-8141

Speechwriter Elias J. Wolfberg 7256 202-647-7513

Office of the Chief Economist (OCE)

Chief Economist Rodney D Ludema 7811 202-485-1552

Deputy Chief Economist Mark R. Stone 7811 202-736-7785

Chief of Staff Aaron P. Forsberg 7811 202-736-7579

Principal Assistant Paige E. Scholes 7811 202-736-7570

Senior Economist Vacant 7811 202-647-6053

Special Assistant Kaysha Gurell-Hall 7811 202-485-1551

Presidential Mgmt Fellow Paul T Stucky 7811 202-485-1550

Office of the Science and Technology Adviser to the Secretary

(E/STAS)

Science and Technology Adviser E. William

Colglazier 3240

202-647-9352

Foreign Affairs Officer Lawrence C Lin 3240 202-647-8939

Deputy Science and Technology Adviser Frances A

Colón 3240

202-647-8694

Staff Assistant Joyce A Brown 3240 202-647-8725

Pathways Intern Daniel M Oates 3240 202-647-0153

Counselor and Strategic Advisor Elizabeth Prescott

SA-23, Suite 410

202-663-3243

Franklin Fellow Alan J Hurd SA-23, Suite 410 202-663-3241

Foreign Affairs Officer Nathaniel J Schaefle SA-23,

Suite 410

202-663-3240

Foreign Affairs Officer Kristina V Krasnov SA-23,

Suite 410

202-663-3235

Foreign Affairs Officer Franklin A Carrero-Martínez 202-531-0930

Office of the Under Secretary for Public Diplomacy and

Public Affairs (R)

Undersecretary

Under Secretary Richard Stengel 5932 202-647-9199

Executive Assistant/ Chief of Staff Susan

Stevenson 5932

202-647-9199

Stevenson 5932

Special Assistant Clayton McClesky 5932 202-485-1735

Special Assistant Todd Miyahara 5932 202-647-0444

Special Assistant Mattheq C Miller 5932 202-485-1738

Special Assistant Faris Asad 5932 202-647-7062

Speech Writer Vacant 5931 202-647-9905

Staff Assistant Vicktery Sanchez 5931 202-647-9145

Staff Assistant Kathy Pierre 5931 202-647-6633

Office Management Specialist/Scheduler Megan

Gallardo 5932

202-647-1038

Special Advisor- CVE Haroon Ullah 5931 202-647-4710

OMS Tyesha Battle 5932 202-647-9199

Senior Advisor- BBG Dan Sreebny SA-5 202-632-6400

StratComm Senior Adviser Romesh Ratnasar 5931 202-647-9130

Military Advisor Peter Canonico 5931 202-647-9901

Office of Policy, Planning and Resources (R/PPR)

Director Roxanne J Cabral SA-5 05BB06 (202) 632 9930

Resources Director John W McIntyre SA-5 05Z02 202-632-6359

Policy & Planning Director Patricia K Kabra SA-5

5BB08

202-632-2990

Financial Management Officer Rodney Reynolds

SA-5 5Z04

202-632-2740

Budget Analyst Carol Keith SA-5 5Z03 202-632-3341

Strategic Advisor Lea Perez SA-5 5X02 202-632-6063

Strategic Advisor Donna Woolf SA-5 5W04 202-632-6388

Strategic Planning Officer Graham Lampa SA-5

5W02

202-632-6432

Staff Assistant Andres Guerrero SA-5 5Z06 202-632-9497

Staff Assistant Nejla Grabowski SA-5 5X05 202-632-6027

Policy Planning Officer Nicholas C Griffith SA-5

5W04

202-632-6357

Social Science Analyst Dean Olsen SA-5 5S01 202-632-3335

Information Technology Specialist Tracey T

Burton-Williams SA-5 5S02

202-632-9915

Budget Analyst Michael E Carter Sr SA 5 Room

4X04

202-632-6015

Policy Planning Officer Tanya G Ward SA-5 5W03 202-632-6344

Social Science Analyst Joshua L Miller SA-5 5R01 202-632-3251

Technology Services Unit Director Shawn E.

Hopson 5-S-06

202-632-2908

Special Advisor Bryant Jones SA-5 5Z08 202-632-2992

Budget Analyst Zenobia C Ziegler SA-5 05X03 202-632-2983

IT Specialist Sandra K Simms SA-5 5S03 202-632-9919

Technology Services Program Manager Rodney D

Drummond SA-5 05T06

202-632-2961

Director, Budget and Finance – ECA Yolanda J

Robinson SA-5 04P04

202-632-3358

Financial Management Specialist Ashley J Williams

SA-5 4X08

202-632-6007

Budget Analyst Katrina C Askew-Alston SA-5 4Z02 202-632-3355

Financial Management Analyst Mozell A Baker SA-5

Y06

202-632-9465

Financial Management Analyst Michele Sims SA-5

4X12

202 632 6018

Management Analyst Nejla R Grabowski SA-05 202-632-6027

Sr. Budget Analyst Sheila L Goode SA5-4W11 202-632-3352

Director, Budget & Resource Mgt, IIP/ R/PPR/CSCC

Loretta G Milburn SA-5 04BB10

202-632-6014

Deputy Financial Manager Rekio R Benton SA-5

4V06

2026323353

Financial Management Specialist Fatima M Williams

SA-5 4X09

202-632-6017

10/26/2015 Organizational Directory OD-4

UNCLASSIFIED

Financial Management Specialist Willie R Cartledge

SA-4Y09

202 632-3354

Center for Strategic Counterterrorism Communications (R/CSCC)

Coordinator Rashad Hussain HST, Rm 2429 202-736-7548

Digital Outreach Team Director Brent Blaschke

SA-05, 2V12

202-632-2869

Strategic Planner Kirsten Fontenrose HST, Rm

2429

202-736-7649

Director for Arab World Engagement Omar Amach

HST, Rm 2429

202-736-7536

PDAS Daniel Kimmage HST, Rm 2429 202-736-7537

SOCOM Operations Officer Vacant HST, Rm 2429 202-736-7547

Plans and Operations Officer Stevie Hamilton HST,

Rm 2429

202-736-7544

Lead for Academic and NGO Information and

Europe Todd Leventhal HST, Rm 2429

202-736-7639

Liaison for Intelligence and Community Members

Adrian Kent HST, Rm 2429

202-736-7546

Deputy Coordinaqtor for Integrated Analysis JD

Maddox HST, Rm 2429

202-736-7531

Public Diplomacy Advisor Vacant HST, Rm 2429 202-736-7958

DOD Strategic Planner Chris Lowe HST, Rm 2429 202-736-7771

DOT Deputy Director Daniel Schuman SA-05, 2X16 202-632-2868

Deputy Coordinator for Plans and Operations

Vacant HST, Rm 2429

202-736-7950

OMS – Staff Assistant Lyla Combs HST, Rm 2429 202-736-7535

DOD Strategic Planner Troy O’Donnell HST, RM

2429

202-736-7776

Public Diplomacy Specialist (West Point) Vacant

HST, Rm 2429

202-344-5279

Liaison for DOD Intelligence Elements Vacant

HST, Rm 2429

202-736-7542

Plans and Operations Officer Pablo Rodriguez HST,

Rm 2429

202-736-7285

Deputy Chief of Staff Christine Sappenfield HST,

Rm 2429

202-632-9401

Chief of Staff Vacant HST, Rm 2429 202-632-9401

Office of the Chief of Protocol (S/CPR)

Chief Of Protocol

Reception Desk – General Information 1238 202-647-2663

Chief of Protocol Peter A. Selfridge 1232 202-647-4543

Deputy Chief of Protocol Natalie R. Jones 1238 202-647-1144

Deputy Chief of Protocol Mark E. Walsh 1232 202-647-4120

Assistant Chief of Protocol/Executive Director

Rosemarie Pauli 1238

202-647-1700

Assistant Chief of Protocol for Diplomatic Affairs

Gladys Boluda 1238

202-647-1985

Assistant Chief of Protocol for Visits Samantha

Tubman 1238

202-647-2299

Assistant Chief of Protocol for Ceremonials Jessica

D. Zielke 1043

202-647-3064

Assistant Chief /General Manager of Blair House

Randell D. Bumgardner Blair House

202-566-8003

Assistant Chief of Protocol for Diplomatic

Partnerships Nicholas Schmit 1238

202 647-2649

Director of Diplomatic Gifts K. Leigh Garland 1237 202-647-4169

Office of Civil Rights (S/OCR)

Director

Director and Chief Diversity Officer John M.

Robinson 7428

202-647-9294

Deputy Director Gregory B. Smith 7428 202-647-9294

Senior Attorney-Advisor (Acting) Jenniffer De Heer

7428

202-647-9295

Chief Intake and Resolution Jacqueline A. Canton

7428

202-647-9295

Senior Attorney-Advisor (Acting) David J. King 7428 202-647-9295

OMS Ardis Ward-Stott 7428 202-647-9294

Office of U.S. Foreign Assistance Resources (F)

Director

Program Analyst Candace Spradley 5923 202-647-2608

Director, Office of U.S. Foreign Assistance

Resources Sastry Hari 5923

202-647-2608

Chief of Staff Lisa Greene 5927 202-647-3690

Special Assistant Vacant 5923 202-647-2699

Managing Director, Regional and Global Issues

Lesley Ziman 5480

202-647-2666

Director, Functional Bureaus and Initiatives David

Goldberg 5480

202-647-2646

Managing Director, Planning Performance and

Systems Dennis Vega 5480

202-647-2734

Regional Director; Africa Region Roberta Cavitt

1916

202-736-4751

Regional Director; South Central Asia Region Dallas

Brendan 5480

202-647-2843

Regional Director, Europe & Eurasia Region Dallas

Brendan 5480

202-647-2843

Regional Director; East Asia & Pacific Region

Ernesto Uribe 1916

202-647-2660

Regional Director; Near East Asia Region Laura

Hall 5480

202-736-4902

Regional Director, Western Hemisphere Region

George Rowland 1916

202-736-4740

Managing Director, Policy Analysis Paula Reed

Lynch 3953

202-647-2758

Coordinator for Resources and Appropriations Pat

Sommers 3871

202-647-2605

Staff Assistant Avon Bowe 5927 202-647-1086

Staff Assistant Vacant 5927 202-647-1086

Office of the U.S. Global Aids Coordinator (S/GAC)

Coordinator

U.S. Global AIDS Coordinator and Special

Representative for Global Health Diplomacy

Deborah L. Birx Suite 10300 SA-22

202-663-2579

Principal Deputy Coordinator Vacant Suite 10300

SA-22

202-663-1090

Chief of Staff Angeli P. Achrekar Suite 10300 SA-22 202-663-2802

Deputy Coordinator for Finance, Accountability and

Oversight Mark N. Brown Suite 10300 SA-22

202-663-2464

Deputy Coordinator for Program Quality Julia C.

Martin Suite 10300 SA-22

202-663-2339

Acting Deputy Coordinator for Affected Populations

and Civil Society Leadership A. Cornelius Baker

Suite 10300 SA-22

202-663-1102

Deputy Coordinator for Multi-Sector Responsibility

and Diplomacy Caya B. Lewis Suite 10300 SA-22

202-663-2462

Director of Country Impact Irum F. Zaidi Suite 10300

SA-22

202-663-2588

10/26/2015 Organizational Directory OD-5

UNCLASSIFIED

SA-22

Director of Sustainability and Development Janis K.

Timberlake Suite 10300 SA-22

202-663-3410

Director of Financial Sustainability Michael E.

Ruffner Suite 10300 SA-22

202-663-1085

Chief Medical Officer Douglas N. Shaffer Suite

10300 SA-22

202-663-1089

Chief Strategy Officer Sandra L. Thurman Suite

10300 SA-22

202-663-2592

Chief Science Officer James M. Sherry Suite 10300

SA-22

202-663-1099

Executive Director William E. Dilday Suite 10300

SA-22

202-663-2571

Director of Global Health Diplomacy Elizabeth J.

Jordan Suite 1511 HST

202-647 3996

Director of County Oversight and Accountability

Erica J. Sessle Suite 10300 SA-22

202-663-2664

Director of Congressional Relations Emily K.

Gibbons Suite 10300 SA-22

202-663-1977

Acting Director of Public Affairs and

Communications Veronica Davison Suite 10300

SA-22

202-663-2586

Main Number/Reception Linda D. McKoy Suite

10300 SA-22

202-663-2440

Unclassified Fax Vacant Suite 10300 SA-22 202-663-2979

Legal Advisor Sharla Draemel Suite 5420 HST 202-647-4731

Acting Head of Clinical Services Larissa L Stabiniski

Suite 10300 SA-22

202-663 3416

Director of Private Sector Engagement Lauren A.

Marks Suite 10300 SA-22

202-663-2417

Acting Director of Multilateral Country Engagement

Stephanie E. Weber Suite 10300 SA-22

202-663-2660

Deputy Director of Contry Impact Michelle J. Li Suite

10300 SA-22

202-663-1206

Deputy Director of Sustainability and Development

John G.H. Palen Suite 10300 SA-22

202-663-2593

Deputy Direcotor of Private Sector Engagement

Jeffrey M. Blander Suite 10300 SA-22

202-663-2572

Office of Global Criminal Justice (J/GCJ)

Ambassador-At-Large

(J/GCJ) Ambassador-at-Large, Office of Global

Criminal Justice Stephen Rapp 7419A

202-647-6051

Staff Assistant to Ambassador-at-Large Ceren Silva

7419A

202-647-8218

Deputy Beth Van Schaack 7419A 202-647-9880

Staff Assistant to Deputy Wendy Forbes 7419A 202-647-5072

Senior Policy Advisor Vacant 7419A 202-647-5201

Senior Policy Advisor Victoria Donovan 7419A 202-647-9620

Presidential Mgmt Fellow Ted Senasu 7419A 202-647-5093

Senior Policy Advisor Rachel Goldbrenner 7419A 202-647-8172

Senior Policy Advisor Vacant 7419A 202-647-5543

Senior Policy Advisor Carole Jackson 7419A 202-647-8219

Senior Policy Advisor Vacant 7419A 202-647-8177

Senior Military Advisor Natalie Kolb 7419A 202-647-6751

Franklin Fellow David Mandel- Anthony 7419A 202-647-5234

Senior Policy Advisor Blake Peterson 202-647-3579 7419A

John Gardner Fellow Zarko Perovic 7419A 202-647-8210

Intern Vacant 7419A 202-647-5074

Office of Global Food Security (S/GFS)

Office Staff:

office main number Vacant HST 202-647-4027

Special Representative Nancy H Stetson 5323 202-647-4027

Director Ted J Lyng 5323 202-485-2991

Foreign Affairs Officer Caitlin E Welsh 5323 202-647-4021

Office Management Specialist Steven L Johnson

5323

202-647-4027

Nutrition and Gender Advisor Liz A Buckingham

5323

202-647-7604

Advisor Daniel B Oerther 5323 202-549-8559

Communications Officer Julia L Duncan 5323 202-647-2911

Foreign Affairs Officer Olivia C Gilmore 5323 202-647-6367

Foreign Affairs Officer Rock E Cheung 5323 202-647-7618

Science and Technology Adviser Garrick E Louis

5323

202-647-4137

Office of Global Women’s Issues (S/GWI)

Office of Global Women’s Issues

Ambassador-At-Large Catherine M Russell

Room 7532

202 647-7283

Chief of Staff and Senior Advisor (South Asia) Mala

Adiga Room 7532

202 647-6221

Senior Advisor (Operations and Programming;

Gender Integration; NEA) Betty Bernstein-Zabza

Room 7532

202 647-1982

Senior Advisor (Women, Peace, and Security;

Economic and Political Participation; AF; EUR;

WHA; Central Asia) Stephenie Foster Room 7532

202 647-3768

Senior Advisor (Legal Reform; Multilateral Affairs;

Adolescent Girls; Gender-Based Violence; Health;

Climate Change; Afghanistan; EAP) Ann M Norris

Room 7532

202 647-7280

Director, Global Programs Division Natika

Washington Room 7532

202 647-1757

Special Assistant to the Ambassador Ashley N

Williams Room 7532

202 647-5904

Executive Assistant to the Ambassador and Chief of

Staff Valerie Keitt Room 7532

202 647-7285

Staff Assistant Lynette Young Room 7532 202 647-6383

Press Advisor and Speechwriter Rachel Wallace

Room 7532

202-647-7280

Senior Policy Advisor, EUR and Central Asia Irene

Marr Room 7532

202 647-6019

Senior Policy Advisor, Afghanistan Lida Noory

Room 1802A

202 647-3284

Special Advisor for Equal Futures Claire Kaneshiro

Room 7532

202 647 5896

Gender Integration Advisor Katharyn van der Veen

Room 1802A

202 647-4598

Policy Advisor, Economic Participation and Equal

Futures Partnership Margareta Schettler Room

1802A

202 647-6093

Policy Advisor, Adolescent Girls and Education

Emily Kearney Room 1802A

202 647-3962

Policy Advisor, Women, Peace, and Security and

NEA Blake Peterson Rom 7532

202 647-6091

Policy Advisor, South Asia Radhika Prabhu Room

1802A

202 647-2136

Policy Advisor, WHA Regina Smedinghoff Room

1802A

202 647-6036

Policy Advisor, EAP Caryn Morrow Room 1802A 202 647-6036

Policy Advisor, AF Nikki Fox Room 1802A 202 647-2355

Policy Advisor, Multilateral Affairs, Legal Reform and

Climate Change Jonny Dach Room 1802A

202 495-1628

10/26/2015 Organizational Directory OD-6

UNCLASSIFIED

Policy Advisor, Gender-Based Violence and Health

Varina Winder Room 1802A

202-647-4560

Budget Office Coordinator and Tasker Coordinator

Shakyra McMillon Room 1802A

202 647-6012

Deputy Director, Global Programs and Policy

Advisor, Haiti Sandrine Rukundo Room 1802A

202 647-1850

Program Analyst (NEA, ECON, and Sports) Chase

Ballinger Room 1802A

202 485-1626

Program Analyst (WHA, Afghanistan, Burma,

ECON, and Tech) Mark Murray Room 1802A

202 647-3493

Program Analyst (SCA, EUR, Global WPS, and

Health) Pamela Kuemmerle Room 1802A

202 647-1019

Military Advisor, Women, Peace, and Security

Vacant Room 7532

202 647-1627

Policy Advisor Grace A Choi HST 1911 202-647-6438

Office of the Haiti Special Coordinator (S/HSC)

Office Staff:

Haiti Special Coordinator Kenneth MERTEN HST

6253A

7-9510

OMS, Coordinator Lauren GALL HST 6253A 7-9510

Deputy Coordinator and Office Director Kent

BROKENSHIRE HST – 4908

7-9662

OMS, Deputy Coordinator Dawn MCNEILL HST –

4908

7-9662

Executive Secretary Stacy D. WILLIAMS SA-09 202-453-9909

Haiti Desk, Political Affairs Stacy LEMERY HST –

4908

7-9375

Haiti Desk, Multilateral Affairs Stephanie

KOTECKIE-BONHOMME SA-09

202-453-9905

Health, Food and Economic Officer Astrid

DORELIEN HST 4908

7-9461

Haiti Desk, Consular Affairs Rebecca ALVARADO

HST 4908

202-453-9901

Public Affairs Officer Judith RAVIN HST 4908 7-9468

Congressional Affairs Officer John BORIS SA-09 (202) 453-9903

Program and Budget Officer Holli BAKER SA-09 (202) 453-9910

Senior Industrial Parks Advisor Mark D’SA SA-09 7-9510

Office of Inspector General (OIG)

Inspector General

Public Affairs Liaison Douglas P. Welty 8100, SA3 202-663-0377

Office of Inspector General Main Number 8100,

SA3

202-663-0340

Inspector General Steve A. Linick 8100, SA3 202-663-0340

Director, Congressional and Public Affairs Ryan D.

Holden 8100, SA3

202 663-0380

Deputy Inspector General Emilia DiSanto 8100,

SA3

202-663-0365

Executive Assistant & Scheduler Dena Nevarez

8100, SA3

202-663-0339

Staff Assistant/Scheduler Jerri Cross 8100, SA3 202-663-0362

Special Assistant to the Deputy Inspector General

Rich L. Puglisi 8100, SA3

202-663-0662

Office of Audits (OIG/AUD)

Assistant Inspector General Norman P. Brown 720,

SA39

703-284-2692

Deputy AIG – Audit Directorate Gayle L. Voshell 720,

SA39

703-284-2681

Deputy AIG – Middle East Region Operations

Directorate Tinh Nguyen 720, SA39

703-284-2690

MERO Director, Washington, DC Office David S.

Bernet 720, SA39

703-284-1868

Financial Management Director Beverly J. O’Neill

720, SA39

703 284-2627

Information Technology Director Jerry W.

Rainwaters 720, SA39

703-284-1841

Audit Compliance & Follow-up Director Naomi A.

Snell 720, SA39

703-284-2685

Security and Intelligence Director Regina Meade

720, SA39

703-284-1840

Contracts, Grants, and Infrastructure Director

Denise M. Colchin 720, SA39

703-284-2708

Audit Operations Director Kevin Hrynkow 720,

SA39

703-284-2713

MERO Director, Washington DC Office James B.

Pollard 720, SA39

703-284-2665

MERO Director, Frankfurt Germany Office Melinda

Perez Frankfurt

962-6-590-xxx

Office of Evaluations & Special Projects

Office of Evaluations & Special Projects Jeffrey D

McDermott 8100, SA3

202-663-0366

Office of Evaluations & Special Projects Patrick A

Dickriede 8100, SA3

703-284-2687

Office of Evaluations & Special Projects Richard D

English 720, SA39

703-284-2754

Assistant Inspector General, Office of Evaluations &

Special Projects Jennifer L Costello 8100, SA3

202-663-0663

Office of Evaluations & Special Projects Paul H

Cooksey 8100, SA3

202-663-0374

Office of Evaluations & Special Projects William H

Stapleton 8100, SA3

202-663-0372

Office of Executive Director (OIG/EX)

Assistant Inspector General/Executive Director

Karen J. Ouzts 8100, SA3

202-663-0382

DAIG for Management Services Cathy D. Alix 840,

SA39

703-284-1861

DAIG for Policy, Planning, and Reports Cynthia M.

Saboe 810, SA3

703-284-1906

Administrative Operations Sarah L. Pierce 840,

SA39

703-284-1968

Budget and Fiscal Ovanda D. Rice 840, SA39 703-284-1807

Human Resources Vonda L. Richardson 840, SA39 703-284-1816

Acting Information Technology Greg S. Cottone 840,

SA39

703-284-2798

Outreach and Publications Vacant C. 810, SA39 703-284-1826

Policy and Planning Vacant D. 810, SA39 703-284-2619

Security Officer Theodore T. Aposporos 840, SA39 703-284-1743

Office of General Counsel (OIG/OGC)

General Counsel Erich O. Hart 8100, SA3 202-663-0386

Deputy General Counsel Harrison S. Ford 8100,

SA3

202-663-0370

Office of Inspections (OIG/ISP)

Assistant Inspector General Robert B. Peterson

8100, SA3

202-663-0373

Deputy AIG – Inspections Mark S Mayfield 930,

SA39

703-284-1736

Consular Evaluations Vacant R. 930, SA39 703-284-2752

10/26/2015 Organizational Directory OD-7

UNCLASSIFIED

Quality, Management, and Compliance Sandra J.

Lewis 930, SA39

703-284-2717

Security and Intelligence Division Thomas Allsbury

930, SA39

703-284-1844

International Broadcasting Robert Torres 930, SA39 703-284-2740

Information Technology Evaluations Matthew J.

Ragnetti 930, SA39

703-284-2644

Thematic and Special Reviews Kristene M. McMinn

930, SA39

703-284-2768

Public Diplomacy Evaluations Michael Hurley 930,

SA39

703-284-2764

Political/Economic Evaluations Ken Hillas 930,

SA39

703-284-2715

Management Evaluations Ralph S. Kwong 930,

SA39

703-284-2756

Office of Investigations (OIG/INV)

Hotline Hotline 1800-409-9926

Assistant Inspector General for Investigations

Geoffrey A. Cherrington 800, SA39

703-284-1913

SAC Operations Support Division Susan D. Rogers

800, SA39

703-284-2651

SAC Domestic Operations Division Robert Smolich

800, SA39

703-284-1883

SAC Overseas Operations Division Jason T. Loeffler

800, SA39

703-284-1927

Resident Agent in Charge Karin M Pacheco

Frankfurt

962-6-590-6029

Office to Monitor and Combat Trafficking in Persons

(J/TIP)

Office to Monitor and Combat Trafficking in Persons

Ombudsman (S/O)

Office of the Ombudsman

Ombudsman Shireen Dodson 7330 202-736-7144

Office of Policy Planning (S/P)

Director

Director David McKean 7311 202-647-2972

Principal Deputy Director Siddharth Mohandas 7311 202-647-3599

Deputy Director Edward J. Lacey 7311 202-647-3580

Chief of Staff Vacant 7311 202-647-9842

Personal Assistant to the Director Nila Roshan 7311 202-647-0226

Assistant to Principal Deputy Director Rohnda

Gilbert 7311

202-647-2372

Staff Assistant Hye (Gloria) Lee 7311 202-647-1965

Members of the Policy Planning Staff

Member Alex Bick 7312 202-647-2781

Member Catherine Kay 7310 202-647-9842

Member Jennifer Harris 7312 202-647-0531

Member Michael Camilleri 7310 202-647-4635

Member Helene Kessler 7312 202-647-0724

Member Dick Sokolsky 7312 202-647-2457

Member Johna Ohtagaki 7312 202-647-3541

Member Ian Klaus 7312 202-647-7361

Member Janey Wright 7312 202-647-2289

Member Lauren Baer 7312 202-647-8657

Member Anika Binnendijk 7312 202-647-2236

Member Sumona Guha 7312 202-647-4293

Member Sean Misko 7310 202-736-7308

Member Miguel Rodrigues 7310 202-647-1709

Member Perry Cammack 7310 202-647-4702

Member Kurt Meppen 7310 202-647-1178

Member Melanie Nakagawa 7312 202-647-4967

Member Anthony Wier 7310 202-647-4698

Member Haroon Ullah 7310 202-647-4704

Member C. Anthony Pfaff 7310 202-647-3267

Speechwriters:

Head Speechwriter Stephen Krupin 7311 202-647-9841

Speechwriter W. Andrew Imbrie 7312 202-647-8656

Speechwriter Stephanie Epner 7312 202-647-2706

Speechwriter Vacant 7311 202-647-7203

Speechwriter Vacant 7311 202-647-9943

Bureau of Administration (A)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Joyce Barr 6529 202-647-1492

Personal Assistant Patricia Quinn 6529 202-647-1492

Chief of Staff Joel Danies 6529 202-647-3197

Senior Advisor Renee C. Bemish 6529 202-647-4461

Special Assistant Matt Austin 6529 202-647-4470

Special Assisant John McDonald 6529 202-647-3196

Staff Assistant Yvonne Ingram 6529 202-647-4483

Staff Assistant Courtnay J. Rosenberger 6529 202-647-9420

Interagency Liaison Mark Jackson 6529 202-647-0520

Interagency Liaison Robert J. Ripley 6529 202-647-4475

Office of the Executive Director (A/EX)

Receptionist Kerri Glass Receptionist Desk 202-485-7000

Executive Director Vacant S. 5.112 SA17 202-485-7002

Executive Director (Acting) Janice deGarmo 5.102

SA17

202-485-7004

Deputy Executive Director Mark A Wilson 5.104

SA17

202-485-7005

Executive Assistant Christine Donley 5.108 SA17 202-485-7001

Financial Management Division Chief Amelia Sligh

5.128 SA17

202-485-7029

Working Capital Fund Manager Michael Capozzi

5.118 SA17

202-485-7087

Procurement and Administrative Services Anthony

McIntosh 5.325 SA17

202-485-7045

Human Resources Division Chief Aisha

Mooney-Phillips 5.302 SA17

202-485-7122

Information Technology Services Division Chief

Duke Kelly 5.319 SA17

202-485-7139

Collaborative Strategy Management Division Chief

Barry Thomas 5.410 SA17

202-485-7190

Senior Advisor Eve W. Anderson 5.110 SA17 202-485-7006

Office of Emergency Management (A/OEM)

Director Troy Taylor 2nd Fl SA4 East 202-776-8603

Diplomatic Continuity Programs Division Director –

Acting Art Mock 2nd Fl SA4 East

202-776-8600

10/26/2015 Organizational Directory OD-8

UNCLASSIFIED

Director, Policy & Planning Lynda Kasonde 1st Fl

SA4 East

202-776-8956

Deputy Assistant Secretary for Logistics Management (A/LM)

Deputy Assistant Secretary Jennifer A McIntyre 525

SA6

703-875-6956

Senior Advisor Cheryl N Johnson 525 SA6 703-875-6034

Supv. Mgt. Analyst Robert Lower 528 SA6 703-875-5822

Special Assistant Cliff Mauton 525 SA6 703-875-5847

Office of Acquisitions Management (A/LM/AQM)

Director, Acquisitions Management Cathy J. Read

526 SA6

703-875-6639

RPSO – Frankfurt Tandra Jones

49-69-7535-3300/3304

49-69-7535-

RPSO – Fort Lauderdale Benita D Williams 954-630-1146

Director, International Programs Division Vince

Chaverini, Jr. SA6, 508

703-875-6645

Branch Chief, T & CA Branch Edward Baran SA6,

515

703-516-1708

Branch Chief, Global Programs Branch Rosalind

Hicks SA-06A, 445

703-875-7264

Branch Chief, Grants Branch Joanne Snearly

SA-06A, 416

703-875-4655

Branch Chief, Commerce Branch Gary Clark SA6,

511

703-875-6748

INL and ISN Construction Larry Pruitt SA-06A, 418 703-875-6064

Director, Worldwide Division John Stever SA6, 512 703-875-6845

Branch Chief, Information Systems Branch JoAnn

Carroll SA-06A, 441

703-875-6064

Branch Chief, International Narcotics and Law

Enforcement Branch Reaver Clements SA-06A, 452

703-875-6077

Branch Chief, Regional Support Branch Shapleigh

C Drisko SA-06A, 450

703-875-4230

Director, Facilities Design and Construction Division

Robert Powell SA-06A, 448

703-875-5164

Branch Chief, Architect and Engineering Branch

David Vivian SA-06A, 449

703-875-6991

Branch Chief, Construction Branch James Thomas

SA-06A, 440

703-875-6016

Branch Chief, Major Support Contracting Branch

John Hite SA-06A, 425C

703-875-7320

Director, Business Operations Division Raymond W

Bouford SA15, 3201

703-875-5429

Branch Chief, Analysis Systems & Development

Branch Aimee Kobelka 522, SA6

703-875-6671

Branch Chief, Quality Assurance Branch Jan

Mouzon SA15, 3200

703-875-4676

Branch Chief, Contract Management Branch

Veronique Clark SA-06A, 230

703-875-4263

Director, Diplomatic Security Division Sharon

James SA-06A, 453

703-875-7313

Brancg Chief, Worldwide Protective Services Branch

Frank Villamizar SA20, 16F28

571-345-9791

Branch Chief, Local Guard and Anti-Terrorism

Branch Vince Sanchez SA20, 16C27

571-3459931

Branch Chief, Security Branch Deborah Koplen

SA-06A, 442

703-875-6643

RPSO, Antwerp Benjamin Sherrill ELSO 32-3-5402015

Office of Logistics Operations (A/LM/OPS)

Director David Rodriguez 526 SA6 703-875-4269

Regional Logistics Center Division Chief Daniel

Coker 508 SA6

703-875-4585

Despatch Agency – Miami Maureen Gabbard 305-640-4574

Despatch Agency – New York Harold Price 732-855-8880

Despatch Agency – Seattle Ray Schoenberg 206-764-3805

Despatch Agency – Brownsville Luis Carpio 956-982-3916

Despatch Agency – Baltimore Nicky Frantz 410-631-0044

European Logistical Support Office Elizabeth Pratt 32-3-540-2015

European Logistical Support Office Benjamin D

Sherrill

32-3-540-2016

Transportation and Travel Management Division

Chief Scott Tiedt 5100 SA3

202-663-0901

Transportation Operations Charles Olden 5100 SA3 202-663-0903

Transportation Management Branch Ann Gibson

5100 SA3

202-663-0902

Travel Management and Transportation Analysis

Mark Dellinger 5100 SA3

202-663-0987

Transportation Management Claims Donna

Williams 5100 SA3

202-663-0936

Secure Logistics Division Chief Jay Neustel SA-10A 703-912-8527

Motor Vehicle Branch Chief Russ Baum SA-10A 703-644-3295

Warehouse Branch Chief Gordon D. Blackstone

SA-10A

703-912-8527

Management Operations Branch Chief Stephanie

Beal SA-10A

703-912-8527

Office of Program Management and Policy (A/LM/PMP)

Director Cecilia Coates 1200 SA15 703-875-6429

Diplomatic Pouch and Mail Division Director Jeffrey

Meyer 1200 SA15

703-875-4333

Diplomatic Pouch and Mail Deputy Director Quinette

Adams-Boston Easley 1200 SA15

703-812-2545

Unclassified Pouch and Mail Branch Acia Parker

SA-32

703-302-7751

Classified Pouch and Mail Branch John Brandt 100

SA-8

703-922-3080

Mail Management Branch (DPO) Charles Weidler

1200 SA15

703-812-2467

Policy Branch Vacant 250 SA15 703-875-6287

Management Analysis and Planning Branch

Deborah Gray 250 SA-15

703-875-4354

Deputy Director Wesley Green 250 SA15 703-875-5623

Policy and Management Analysis Division Director

Dorothy Jones 250 SA 15

703-875-6656

Customer Outreach and Support Branch Tammy

Davis 250 SA15

703-875-6415

Property Management Division Director Joshua

Mater 250 SA15

703-875-4993

Logistics Systems Division Director Melissa

Johnson 1200 SA15

703-875-7084

System Planning and Analysis Branch Nathalie

Stevens 1200 SA-15

703-875-6290

Systems Integration and Support Branch

Fran Shepherd 3150 SA-15

703-875-5856

Compliance and Oversight Branch Charles Chavez

250 SA-15

703-875-4472

Deputy Assistant Secretary for Operations (A/OPR)

Deputy Assistant Secretary Keith D. Miller 1417 202-647-3427

Special Assistant Birgitta Drewes 1417 202-647-4801

Deputy Director Harry Mahar 1417 202-647-2082

Senior Advisor Christopher P Szymanski HST 202-647-7793

Office of Allowances (A/OPR/ALS)

Director Robert L Kingman L314 SA1 202-261-8700

10/26/2015 Organizational Directory OD-9

UNCLASSIFIED

Team Supervisor for East Asia and Pacific, Near

East Asia, South Asia and Western Europe Isam M.

Bebee L314 SA1

202-261-8717

Team Supervisor for Africa, Central Asia, Europe

and Western Hemisphere Cassie Y. Washington

L314 SA1

202-261-8720

Regulations Specialist Marco N. Cuniberti L314 SA1 202-261-8715

Office of Commissary and Recreation Staff (A/OPR/CR)

Director Annette Cocchiaro L304 SA1 202-663-1330

Office of Facilities Management Services (A/OPR/FMS)

Director Janice A. Smith B2A61 202-736-4038

Facilities Maintenance Services Division Chief Byron

Crenshaw B2A61

202-647-5176

Administrative Officer Mark B Baker B2A61 (202) 736 4293

Domestic Environmental and Safety Division Chief

Brian Platz B2A61

(202) 647 4845

Office of General Services Management (A/OPR/GSM)

Director Barry K. Shpil B258 202-647-3695

Art Bank Program Director Craig W Sterling B258 202-647-1435

Audiovisual Services Branch Chief Fredrick S.

Edelkamp B258

202-736-7959

Diplomatic Reception Rooms Manager Essandra

Collins 8th Floor

202-647-2275

Employee Service Center Branch Chief Jacqueline

Pridgen 1252

202-647-3432

Fleet Management Operations Division Chief Vacant

B258

202-647-3159

Operations Support Branch Chief Danny B

McClough B258

202-647-2954

Support Services Division Chief Shay E Jones B258 202-647-1418

Media Services Division Chief George McNamara

B258

202-647-1426

Admin Officer (Acting) Robert J Trahan B258 202-647-1468

Scheduling of Conference Rooms Russ Bryant

B258

202-647-8992

Classified Waste Leo J Muldoon B258 202-647-7798

Front Desk Receptionist Jason L Richardson B258 202-647-3695

Parking Coordinator Kevin E Gilliard B-258 202-736-7772

Scheduling of Conference Rooms Norma X

Pleasant B258

202-647-4642

Locks & Signs James P Cangro B258 202-647-3695

Office of Language Services (A/OPR/LS)

Director Thomas Hufford H1400 SA1 202-261-8766

Deputy Director Kate Yemelyanov H1400 SA1 202-261-8811

Translating Division Chief Joseph Mazza H1400

SA1

202-261-8758

Translation Coordinator – All Languages Jason

Kopp H1400 SA1

202-261-8785

Intake of Translations – Non-Romance Languages

Rachel Polakoff H1400 SA1

202-663-1980

Status of Translations Jackie Peterson H1400 SA1 202-261-8823

Interpreting Division Chief Patricia Arizu H1400 SA1 202-261-8815

Intake of Interpreting – European Languages Binh

Akers H1400 SA1

202-261-8752

Intake of Interpreting – Other Languages Jocelyn

Rowe H1400 SA1

202-261-8820

Assigning Unit – Int’l Visitors/ATA Program Marc

Fallow H1400 SA1

202-663-3992

Intake Program Support Zbigniew Ostrega H1400

SA1

202-261-8774

SA1

Office of Overseas Schools (A/OPR/OS)

Director Dr. Keith D. Miller H328 SA1 202-261-8201

Africa Dr. David Cramer H328 SA1 202-261-8218

East Asia and Pacific Dr. Constance W. Buford

H328 SA1

202-261-8226

Near East, South Asia, Canada and the

Mediterranean Rim Countries Dr. Beatrice H.

Cameron H328 SA1

202-261-8209

American Republics Dr. William H. Scotti H328 SA1 202-261-8221

Western Europe Vacant H328 SA1 202-261-8210

Eastern Europe Vacant H328 SA-1 202-261-8213

Administrative Support Division Ms. Wanda Lyles

H328 SA1

202-261-8203

Information Coordinator Kristin Grasso H328 SA1 202-261-8215

Office of Real Property Management (A/OPR/RPM)

Director Adam Bodner 1264 202-647-0618

Design and Construction Division Chief Orlando

Miguel 1264

202-647-3860

Assignment and Utilization Division Chief Kelly Keef

1264

202-647-2793

Special Projects Division Chief Robert H. Sanders

1420

202-736-7827

Project Management Support Services Division

Chief Douglas Johnson 1264

202-736-7171

Office of the Procurement Executive (A/OPE)

Procurement Executive Corey Rindner 1060 SA-15 703-516-1689

Policy Division Director/Competition

Advocate/Ombudsman Eric N. Moore 1060 SA-15

703-875-4079

Evaluation and Assistance Division Director Paulette

V. Donnelly 1060 SA-15

703-516-1697

Federal Assistance Program Director Jeffrey D.

Johnson 1060 SA-15

703-812-2526

Deputy Assistant Secretary for Global Information Services

(A/GIS)

Deputy Assistant Secretary Margaret P. Grafeld SA2

8000

202-261-8300

Administrative Assistant Vicki L. Dotson SA2 8000 202-261-8049

Deputy GIS DAS Eric F. Stein SA2 8024 202-663-2190

Financial Auditing Specialist Camilla Palmer Limes

SA2 8024

202-663-2221

Office of Directives Management (A/GIS/DIR)

Director Janet Freer 2400 SA22 202-312-9607

Division Chief – FAM/Rules Harold Greene 2400

SA22

202-312-9612

Division Chief – Forms/IC Pierre S Aristide 2400

SA22

202-312-9605

Office of Information Programs and Services (A/GIS/IPS)

Director John F Hackett 5021 SA-2 202-261-8328

Deputy Director Vacant F 5021 SA-2 202-261-8328

Staff Assistant Vacant M 5081 SA-2 202-663-1012

Agency Records Officer, Records and Archives

Management Division Bill Fischer 5021 SA-2

202-261-8369

eRecords 5139 SA-2 202-261-8369

Records Program Manager Vacant 5117 SA-2 202-261-8369

10/26/2015 Organizational Directory OD-10

UNCLASSIFIED

Chief, Privacy Division Christina Jones 5037 SA-2 202-261-8407

Chief, Requester Liaison Division Rosemary Reid

5029 SA-2

202-261-1517

Requester Communications Branch Mary Casto

1101 SA-2

202-261-8345

Advocacy and Oversight Branch Eva Tyler 1139

SA-2

202-261-8159

Chief, Programs and Policies Division Karen M

Finnegan 5021 SA-2

202-261-8328

Information Access Branch Darlyce M. Eley 6073

SA-2

202-261-8334

Information Life Cycle Management Branch Vacant

4073 SA-2

202-261-8302

Chief, Statutory Compliance and Research Division

Patrick Scholl 5001 SA-2

202-261-8322

European, Africa, and Near Eastern Affairs Branch

Terry Gordon 7004 SA-2

202-261-8470

Western Hemisphere and East Asia & Pacific Affairs

Geoffrey Hermesman 2073 SA-2

202-663-2634

Management and Public Diplomacy Branch Melody

Adams 8101 SA-2

202-261-8312

Chief, Archiving and Access Systems Management

Division Andrew N. Blumenthal 3073 SA-2

(202) 261 8853

State Archiving Systems Branch Charles Daley

3019 SA-2

202-261-8247

FREEDOMS Branch Vacant L. 3077 SA-2 202-261-8247

Chief Librarian, Ralphe J. Bunche Library Hugh

Howard 3239 HST

202-647-3002

Information Resources Branch Ned Kraft 3239 HST 202-647-2196

Information Services Branch Sara Schoo 3239 HST 202-647-0451

Chief, Resource Management Staff Crystal Abrams

5033 SA-2

202-261-8348

Chief, Systematic Review Programs Jeffery

Charlston 202 SA-13

703-923-6400

Paper Review Branch Vacant 202 SA-13 703-923-6400

Electronic Review Branch Vacant 5049 SA-2 202-261-8483

Litigation and Appeals Branch Susan Weetman

4139 SA-2

202-261-8420

Privacy Program Manager Rachel Drucker 2121

SA-2

202-261-8656

PII Program Manager Vacant SA-2 202-261-8370

FOIA Program Manager Marianne Manheim 4033

SA-2

202-261-8359

Office of Global Publishing Solutions (A/GIS/GPS)

Director, GPS (Acting) Raymond Poole B934 202-647-3835

Deputy Director, GPS Raymond Poole B934 202-647-3835

Director, GPS Manila David Ekeroth American

Embassy Manila

+63-1-301-2000

Program Analyst Pamela G. Holton B934 202-647-2512

Customer Service Arthur Hampton B934 202-647-1107

Chief of Graphic Services Regina T. Cross B934 202-647-1082

Director of Marketing Roberta Mather-Brown B934 202-647-1309

Operations/Process Director Frances Mari B931 202-647-3842

Bureau of African Affairs (AF)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Linda Thomas-Greenfield

6234A

202-647-4440

Executive Assistant to the Assistant Secretary Lynn

A Nelson 6234A

202-647-2530

Principal Deputy Assistant Secretary Robert P

Jackson 6234A

202-647-4485

Office Management Specialist (PDAS, DAS

Symington) Tamikka Forbes 6234A

202-647-2447

Deputy Assistant Secretary (AF/ERA, AF/W) Bisa

Williams 6234A

202-736-7023

Deputy Assistant Secretary (AF/E, USSESSS)

Shannon L Smith 6234A

202-647-1597

Office Management Specialist (DAS Haskell, DAS

Smith, DAS Williams) Lenese Walls 6234A

202-647-2446

Deputy Assistant Secretary (AF/C, AF/SA) Stu

Symington 6234A

202-647-1819

Deputy Assistant Secretary (AF/S, AF/PDPA) Todd

P Haskell 6234A

202-647-2226

Staff Assistant Sybil Johnson 6234A 202-647-1818

Congressional Affairs Officer Kathleen Moody 5238 202-647-5788

Chief of Staff Ronald Robinson 6234A 202-647-5714

Special Assistant Andrea Tomaszewicz 6234A 202-647-6485

Staff Assistant Janice Gross 6234A 202-647-4424

Staff Assistant Stacy Session 6234A 202-647-3201

Senior Advisor Tamara Klajn 6234A 202-647-3356

Office of Executive Director (AF/EX)

Executive Director Eric Stromayer 3519 202-736-7838

Deputy Executive Director Mark Biedlingmaier 3519 202-736-7083

Bureau Security Officer Donna-Marie Spann 3519 202-647-3429

Budget and Finance Division Chief Brian LaJuett

3519

202-647-1969

Deputy Division Chief Fonda Taliaferro 3519 202-647-1941

Budget Analyst (Rep, PD, ESF) Valerie Reynolds

3519

202-647-3040

Budget Analyst (ICASS) Aekyung Ripley 3519 202-647-1931

Budget Analyst (Program) Hamza Girnary 3519 202-647-1203

Budget Analyst (Domestic Travel Accounts) Lillie

Patterson 3519

202-647-4089

Budget Program Support Assistant Bernard Clair

3519

202-647-2104

Financial Mgt Officer (Regional Support) Catherine

Koper 3519

202-647-2499

Human Resources Division Chief Athony J Kleiber

3519

202-647-1467

FS Assignments Officer (domestic AF, AF/E & AF/S)

Elisa Greene 3519

202-736-7527

FS Assignments Officer (AF/C & AF/W) Michael

Watkins 3519

202-736-7584

HR Specialist (CS issues) Sabrina Walker 3519 202-647-0522

HR Specialist (CS issues) Marie Pyle 3519 202-647-0980

HR Specialist (EFM/FMA) Njeri Moore 3519 202-647-1790

Program Specialist (Awards) Theresa Crawford

3519

202-647-2775

WAE/Rover Coordinator Kristin Orth 843-952-0117

Management Support Division Chief Sonja

Wray-Brewer 3519

647-2118

General Services Officer Phillip Miller 3519 202-647-1840

General Services Officer – E2 Travel Orders Parish

Mitchell (contractor) 3519

202-647-3993

Support Services Specialist/Receptionist Crystal

Campbell (contractor) 3519

202-736-4200

Supervisory Post Management Officer (Somalia)

Jack E Hinden 3519

202-647-1351

Post Management Officer (Central AF) Michelle

Isimbabi 3519

202-647-1842

Post Management Officer (East AF) Richard

Peterson 3519

202-647-1409

Post Management Officer (Southern AF) Tomekah L

Burl 3519

202-647-1711

10/26/2015 Organizational Directory OD-11

UNCLASSIFIED

Post Management Officer (West

AF-Anglo/Lusophone) Clayton Bond 3519

202-736-7490

Post Management Officer (West AF-Francophone)

Arlene Barilec 3519

202-647-0605

Systems Support Division Chief Steven Deutsch

(contractor) 3519

202-647-2774

Systems Analyst Jason Holden (contractor) 3519 202-647-2774

Systems Analyst Thomas Scott (contractor) 3519 202-647-2774

Systems Analyst Kenneth Whipple (contractor)

3519

202-647-0630

Office Management Specialist Adrian Dorman 3519 202-647-1298

Assignments Officer Tiffany Henderson 3519 202-647-6339

Office of Economic Policy Staff (AF/EPS)

Director Peter Barlerin 4248 202-647-4066

Deputy Director Scott Ticknor 4248 202-647-4067

Secretary Verlene Brown 4248 202-647-3503

Commercial Coordinator Officer James Wilson 4248 202-647-4075

International Economic & Commercial Officer

Marlaina Casey 4248

202-647-7917

International Economist Officer Fonta Gilliam 4248 202-647-4908

International Economist Officer Nicole Johnson

4248

202-647-4099

International Economist Officer Melanie L Bonner

4238

202-647-1359

Economic Development Officer Jenny Jordain 4248 202-647-4076

Program Analyst Tawana Davidson 4248 202-647-5774

PMF Elizabeth Keefe 4248 202-647-3502

PMF Amelia Croft 4248 202-647-6724

Office of Regional and Security Affairs (AF/RSA)

Director Jeanne Maloney 5238 202-647-6476

Deputy Director Michael Bittrick 5238 202-736-4097

Office Manager Abigail Unger 5238 202-647-5786

AF Vetting Officer Zachary Bedard 5238 202-647-9080

Sr. Somalia Security Advisor Michael Bailey 5238 202-647-9190

Financial Officer Gary Simpson 5238 202-647-0588

Foreign Affairs Officer Darren Manning 5238 202-647-7191

AQM Contract Support Joonpil Hwang SA-04 202-647-2206

Political-Military Advisor LTC John D Ruffing 5238 202-647-7371

C-BH Policy Analyst Margot Shorey 5238 202-647-5776

Contract and Program Support Sheila Turner 5238 202-647-6480

Foreign Affairs Officer (AF/S, INL, ISN) Christopher

Pommerer 5238

202-647-7158

Program Analyst Chris Triangle 5238 202-647-1681

ACOTA Program Director Timothy Rainey SA-04 202-776-8494

ACOTA Senior Contract Specialist Larry Noel

SA-04

202-776-8737

ACOTA Contract Specialist Jignasa Parikh SA-04 202-776-8844

Regional Manager (Central and South Africa) Shelia

J-McClaney SA-04

202-776-8658

Regional Manager (West Africa 1) Wayne

Champion SA-04

202-776-8635

Regional Manager (East Africa) Hank Hance SA-04 202-776-8777

Regional Manager (West Africa 2) William (Blake)

Crowe SA-04

202-776-8658

Senior Program Analyst Tom Pattison SA-04 202-776-8329

Operations Manager Victor John SA-04 202-776-8786

Logistics Technician Kevin Gentry SA-04 202-776-8751

TDA Manager Perry Helton SA-04 202-776-8661

Senior CT Officer Dan Epstein SA-04 202-776-8339

OMS Vanessa Harrison SA-04 202-776-8746

Border Security Program Manager John-Michael

(Mike) Chapman SA-04

202-776-8769

CVE Program Specialist Alexandra (Sasha)

Choulenina SA-04

202-776-8576

CT Law Enforcement Programs Coordinator

Maureen Farrell SA-04

202-000-0000

TSCTP CT Programs Coordinator Adam Foote

SA-04

202-776-8734

CT PKO M&E Team Lead Jessica Lee SA-04 202-776-8586

CT PKO M&E Deputy Team Lead Kathryn

Hamilton SA-04

202-776-8765

TSCTP CT Programs Coordinator (Military) Julia

Baun SA-04

202-776-8882

Foreign Affairs Officer Sean Setter SA-04 202-776-8452

Border Security Program Manager Morgan

Tomassian SA-04

202-776-8517

Foreign Affairs Officer Julie Chalfin SA-04 202-776-8404

SGI Program Assistant Amy Perkins SA-04 202-776-8711

Justice Dept Liaison to Strategic Cover Joseph

Jones SA-04

202-776-8713

Management Analyst Chantel Holston SA-04 202-776-8530

Defense Department SGI Liasion Officer Stephanie

Burchard SA-04

202-776-8563

Defense Department SGI Liasion Officer Ashley

Bybee SA-04

202-776-8372

USAID Advisor Tsehaynesh Abebe SA-04 202-776-8738

DHS Bobby Picket SA-04 202-776-8708

Foreign Affairs Officer Cassandra Stuart Clark 5238 202-647-4033

M&E Specialist William (Porter) P Bourie SA-04 202-776-8765

Sr. M&E Specialist Daniella Mak SA-04 202-000-0000

Jr. M&E Specialist Pracid Dhatil SA-04 202-000-0000

AQM Contract Specialist Gray Coynier SA-04 202-776-8798

Office of Central African Affairs (AF/C)

Director Richard C Paschall 4244 202-647-6491

Deputy Director Christopher Krafft 4244 202-647-4977

Office Management Specialist Cynthia M

VanSchaemelhout 4244

202-647-2080

Desk Officer (Rwanda) Kelly Tucker 4244 202-647-4965

Desk Officer (Cameroon and Equatorial Guinea)

Benjamin Mossberg 4244

202-647-3139

Desk Officer (Central Africa Republic and Chad)

Chris Spangler 4244

202-647-4515

Desk Officer (Democratic Republic of Congo) Daniel

Renna 4244

202-647-2216

Desk Officer (Burundi) Logan R Council 4244 202-647-4896

Desk Officer (Chad) Beth B Lampron 4244 202-647-8433

OMS for U.S. Special Rep. for the Central African

Republic Carol R Johnson 4244

202-647-3138

Unit Chief Michael A. Orona 4244 202-647-2973

Desk Officer (Gabon, Republic of Congo, Sao Tome

& Principe) Theodore A Brosius 4244

202-647-1707

Office of East African Affairs (AF/E)

Acting Director Nancy A. Cohen 4248 202-647-4066

Deputy Director Peter W. Lord 4248 202-647-2214

OMS For Director and Deputy Adriana M. Snydstrup

4248

202-647-3503

Desk Officer (Djibouti and Eritrea) Emily Cintora

4248

202-647-6480

Desk Officer (Ethiopia) Vacant 4248 202-647-4076

Desk Officer (Comoros, Madagascar, Mauritius,

Seychelles) Dawn Dowling 4248

202-647-1359

10/26/2015 Organizational Directory OD-12

UNCLASSIFIED

Desk Officer (Kenya) Susan Driano 4248 202-647-1957

Senior Desk Officer (Somalia) Michael Fooks 4248 202-647-4075

Desk Officer (Somalia) Safia Mohamoud 4248 202-647-5774

Desk Officer (Somalia) Adam Leff 4248 202-647-3502

Desk Officer (Tanzania) Rebecca Hunter 4248 202-647-4067

Desk Officer (Uganda) Jessica Hartzfeld 4248 202-647-7917

Desk Officer (Somalia) Cash McCracken 4248 202-647-4099

Office of Southern African Affairs (AF/S)

Director Christine A Elder 4236 202-647-9834

Deputy Director Troy D Fitrell 4236 202-647-9849

Office Management Specialist Vacant

4236

202-647-9836

Desk Officer (Mozambique and Swaziland) Wendy

Kennedy 4236

202-647-8252

Desk Officer (South Africia -Economic Officer) Brian

G Hall 4236

202-647-9838

Desk Officer (Angola and Namibia) Lisa I Overman

4236

202-647-9858

Desk Officer (Botswana, Malawi) Teresa Fergerson

4236

202-647-9856

Desk Officer (Zimbabwe) Virginia (Ginny) L Elliott

4236

202-647-9852

Desk Officer (Zambia and Lesotho) Vacant 4236 202-647-9850

Desk Officer (South Africa OIC) Adam Ross 4236 202-647-9862

OMS for South Africa, Botswana, Malawi, Lesotho,

Mozambique Cecile Sakla 4236

202-647-8434

Office of West African Affairs (AF/W)

Director David D. Reimer 4246 202-647-3395

Office Manager Donna L. Patterson 4246 202-647-3395

Desk Officer (Côte d’Ivoire, Benin, & Sierra Leone)

Rebecca B. Wallace 4246

202-647-1658

Desk Officer (Mali & Burkina Faso) Jason A. Hughes

4246

202-647-2637

Desk Officer (Ghana & Guinea) R. Laneice Brooker

4246

202-647-0252

PDPA West Africa Country Affairs Officer Farah N.

Chery-Medor 4246

202-647-3407

Desk Officer (Togo, Niger, & Sahel Regional) Carol

A. Cox 4246

202-647-2791

Desk Officer (Liberia & Ebola) Deniece O. Yeboah

4246

202-647-3469

Desk Officer (Senegal, Guinea-Bissau, & the

Gambia) Erin M. King 4246

202-647-1540

Desk Officer (Mauritania & Cabo Verde) Jarred L.

Prier 4246

202-647-3468

Deputy Director (Nigeria) Nathan V. Holt 1917 202-736-7364

Deputy Director Vernelle Trim 4246 202-647-2973

Senior Desk Officer – Nigeria Stuart Crampton 1917 202-647-6046

Desk Officer (Nigeria) Maria Martinez 1917 202-647-6108

Security Team Chief (Nigeria Desk) Amanda Porter

1917

202-736-4664

Desk Officer (Guinea) Nachama Rosen 4246 202-647-0033

Desk Officer (Nigeria) James Rudolph 1917 202-647-6151

Economic Advisor (Nigeria Desk) Fatuma Sanneh

1917

202-736-4458

Office of Public Diplomacy and Public Affairs (AF/PDPA)

Director Melissa E Clegg-Tripp SA3 8200 202-663-0501

Deputy Director Rodney D Ford SA3 8200 202-663-0502

OMS Michele Reamey SA3, Suite 8200 202-663-0500

Administrative Officer Karen Coates SA3, Suite

8200

202-663-0503

8200

Program Specialist Terri Rookard SA3, Suite 8200 202-663-0517

Cultural Coordinator Patricia Ehrnman SA3, Suite

8200

202-663-0523

Assistant Cultural Coordinator Samantha Smith

SA3, Suite 8200

202-663-0525

Planning and Coordination Officer Karen Morrissey

SA3, Suite 8200

202-663-0529

AF/C PD Desk Officer Tijen Aybar HST, Rm 4246 202-647-1637

AF/W PD Desk Officer Farah Chery-Medor HST,

Rm 4246

202-647-3407

AF/W Asst PD Desk Officer Lauren Garza HST, Rm

4246

202-647-4567

AF/S PD Desk Officer Naomi Mattos HST, Rm 4236 202-647-9855

AF/E PD Desk Officer Lucille DiPalma SA3, Suite

8200

202-647-5924

Chief, Public Affairs Officer Jeffrey M Loree SA3,

Suite 8200

202-663-0507

Deputy Chief, Public Affairs Officer William

Strassberger SA3, Suite 8200

202-663-0521

Media/Outreach Press Coord Melissa Schumi

Jones SA3, Suite 8200

202-663-0531

Public Affairs Outreach Specialist Nicole Peacock

SA3, Suite 8200

202-663-0519

YALI Special Advisor Jason Green SA3, Suite 8200 202-663-0234

Press Officer Edward J Cox SA3, Suite 8200 202-663-0535

Press Officer Victoria O’Connell SA3, Suite 8200 202-663-0511

Social Media Coordinator Lisa M Hibbert-Simpson

SA3, Suite 8200

202-663-0234

Special Advisor Naomi C Fellows SA3, Suite 8200 (202) 663-0500

Office of the Special Envoy for the Sudans and South Sudan

(USSESSS)

Office Director Steven Koutsis 1460 202-647-5066

Dep. Office Director Robert Ruehle 1460 202-647-4345

Public Affairs Officer Mignon Cardenty 1460 202-647-4597

Internal Security Karim Smither 1460 202-647-6479

Sr. Sudan Desk Officer Breanna Green 1460 202-647-4248

Policy Coordination Andrew Burnett 1460 202-647-4317

Program Lead Allison Lombardo 1460 202-647-3958

Strategy Team Kemi Yai 1460 202-647-5796

Budget Analyst Mia Hayes 1460 202-647-2348

Sr. South Sudan Desk Officer Sean Cely 1460 202-647-2237

UN – Security Tom Jung 1460 202-647-9778

Management Analyst/Travel Arranger Wanda Curry

1460

202-647-4083

OMS Vacant 1460 202-647-4531

Security Advisor Chris Leins 1460 202-647-7524

South Sudan Desk Officer Ian MacKenzie 1460 202-647-7491

U.S. Special Envoy Donald Booth 1460 202-647-4531

Strategy Chief Zach Vertin 1460 202-647-2243

Strategy Team Will Echols 1460 202-647-2618

Strategy Team Burns Jackie 1460 202-647-4771

Program Analyst Suleyman Konte 1460 202-647-4752

Bureau of Arms Control, Verification and Compliance

(AVC)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Frank A Rose 5950 202-647-5315

Administrative Assistant Annette Day 5950 202-647-7821

Principal Deputy Assistant Secretary Anita E Friedt

5878

202-647-6830

10/26/2015 Organizational Directory OD-13

UNCLASSIFIED

5878

Secretary Michelle Martin 5878 202-647-6830

Deputy Assistant Secretary Bruce I Turner 5888 202-647-5553

Secretary Debra Sams 5950 202-647-5315

Deputy Assistant Secretary Mallory A. Stewart 5950 202-647-7821

Secretary Debra Sams 5950 202-647-5315

Chief of Staff Harry L Heintzelman 5888 202-647-9238

Senior Advisor Vacant 5751 202-647-6045

Staff Assistant Patricia Caul 5844 202-647-5407

Security Manager Andre Bryant 5951 202-647-5460

Security Officer Treveon Wheeler 5951 202-647-5462

Special Assistant Jeff Arnold 5951 202-647-9056

Special Assistant Richard Grubb 5888 202-647-8935

Staff Assistant Patricia (PJ) Moeller 5844 202-647-9291

Office of the Executive Director (ISN-PM-AVC/EX)

Executive Director Sonna Stampone 3827 202-647-3442

Deputy Executive Director–Human Resources

Sheila T. Bruce 3634

202-736-7006

Deputy Executive Director–Resource Management

David W Wallace 3531

202-647-1921

Deputy Executive Director–Budget and General

Services Dennis O. Dorsey 3531

202-736-7366

Deputy Executive Director Susan Hadrick 3827 (202) 647 3708

Deputy Executive Director–TD Peter T DiMichele

SA-1 H1300

202) 663-2296

Office of Strategic Affairs

Director Jerry Taylor 5758 202-736-4467

Deputy Director, Strategic Engagement Steve

Tomchik 5758

202-647-7383

Deputy Director, Treaty Implementation Neil Couch

5758

202-647-0902

Office of Verification & Transparency Technologies

Director Brian Nordmann 5871 202-647-2408

Deputy Director David F. Smith 5871 202-647-6262

Office of Multilateral and Nuclear Affairs

Director Jeffrey L. Eberhardt 5751 202-647-2792

Deputy Director Gilbert Sateia 5751 202-647-8685

Deputy Director Katharine Crittenberger 5669 202-647-3760

Office of Technology Development (ISN-PM-AVC/EX/TD)

Director David Round H1300 SA1 202-663-2290

Deputy Director Peter T. DiMichele H1300 SA1 202-663-2296

Office of Verification & Transparency Technologies

Office of Euro-Atlantic Security Affairs (AVC/ESA)

Director Richard Davis 5724 202-647-9170

Deputy Director Donna Phelan 5724 202-647-9645

Deputy Director Harry Heintzelman 5724 202-647-9238

Secretary Vacant 5724 202-647-4153

Nuclear Risk Reduction Center

Director Deborah C Schneider 5635 202-647-0027

Deputy Director Brian Paeth 5635 202-647-0998

Div Chief Operations Kim Harvey 5635 202-647-0028

Organization for Security and Cooperation in Europe (VCI/OSCE)

Chief Arms Control Delegate A lex Tratensek

Vienna, Austria

43-1-369-2667

U.S. Commissioner for the INF Treaty

U.S. Representative Jerry Taylor 5758 202-736-4467

Bureau of Budget and Planning (BP)

Director

Director Douglas A. Pitkin 2531 202-647-8517

Office Manager for A/S Vickie Wilkins HST 2531 202-647-8517

Secretary Doris R. Cooper 2634 202-647-9788

Office of Resource Planning and Budget Information

Deputy Director, Resource Planning & Budget Info

John R. Zakrajsek 2531

202-647-5917

Director, Resource Strategy & Liaison Vacant 2531 202-647-5917

Director for Systems Resources and Operations

Eiizabeth A Slaughter 2634

202-647-7780

Director for Funds Control and Reimbursement

Joseph G. Kouba 2634

202-647-7729

Office of Budget Analysis

Acting Deputy Director, Office of Budget Analysis

Sherry M. Hannah 2531

202-647-6962

Director for Operating Accounts Sherry M. Hannah

2633

202-647-6962

Director for Programs Accounts Anthony Martinez

2634

202-647-6983

Director for Budget Review & Concepts Richard

Knowles 2531

202-647-5339

Office of Performance and Planning

Managing Director, Office and Performance and

Planning Duane C. Butcher 2633

202-647-6890

Director for Planning and Strategic Performance

Anthony W Mazzoccoli 2633

202-736-7805

Director for Performance and Evaluation Carly A

Smith 2633

202-647-2687

Bureau of Comptroller and Global Financial Service

(CGFS)

Office of the Comptroller, Global Financial Services

Comptroller, Global Financial Services Christopher

H. Flaggs H1500 SA1

202-261-8620

Office Administrator Erin W. Thomas Charleston 843-308-5578

Staff Assistant Manly H. Rush III Charleston 843-308-5608

Director, GAO Liaison Julianne Shinnick HST 1842 202-647-8170

Senior Financial Management Analyst Troy A.

Scaptura H1500 SA1

202-261-8744

Special Assistant Wardell J. Wanza H1500 SA1 202-261-8626

Special Assistant Helen L. Driver 6000 SA15 703-875-6591

Staff Assistant Esther C. Tompkins H1500 SA1 202-261-8620

Office of Global Financial Operations (CGFS/F)

10/26/2015 Organizational Directory OD-14

UNCLASSIFIED

Managing Director Shari P. Clark Charleston 843-202-3849

Director, Overseas Accounting & Systems

Implementation Bret Green Charleston

843-308-5527

Director, Office of Claims Michael Washington

Charleston

843-202-3755

Director, Domestic Accounting Operations Domestic

Kevin L. Penick Charleston

843-202-3875

Director, GFS Washington Office Wayne A McMillan

SA-15 7030

703-875-5678

Director, Office of Reports and Reconciliation

Vacant Charleston

843-746-0587

Office of Global Compensation (CGFS/C)

Managing Director Jeffrey C. Mounts Charleston 843-308-5301

Director, Office of American Payroll and Pension

Operations Keith Koehler Charleston

843-308-5508

Director, Office of FSN Payroll Operations James A.

Anderson Charleston

843-308-5393

Office of Principal Deputy Comptroller (CGFS/D)

Deputy Comptroller Alan K. Evans 4200 SA15 703-875-6900

Sr. Administrative Assistant Kemesia White 4200

SA15

703-875-6900

Director Management Control Carole L. Clay H1100

SA1

202-663-2084

Director Global Financial Support Systems Sally

Zottnick 7000 SA15

703-875-7393

Global Financial Management Systems (CGFS/GFMS)

Managing Director Alan K. Evans 4200 SA-15 703-875-6900

Deputy Director Dawn M. Parrish SA-15 4006 703-875-6912

Office of Financial Policy, Reporting, and Analysis (CGFS/FPRA)

Managing Director Robert T Macdonald SA-01 –

H-1500

202-663-1447

Director, Federal Assistance Financial Management

Joseph C Johnson SA-1 – H-1500

202-261-8647

Director, Financial Policy Vacant SA-1 – H-1100 202-663-2117

Director, Financial Reporting and Analysis Vacant

SA-01 – H-1500

202-261-8631

Office of the Executive Director (CGFS/EX)

Executive Director Joseph A. Kenny SA-15 Rm 6000 703-875-6240

Staff Assistant Keron Adams SA-15 Rm 6000 703-845-5532

Deputy Executive Director (Washington, DC Area)

Valerie S. Dumas SA15 Rm 6000

703-875-5693

Deputy Executive Director (Charleston) Robert

Nicolai Charleston 1c147

843-308-5302

Office of the Associate Comptroller (CGFS/S)

Associate Comptroller Marilyn Ferdinand

Charleston

843-308-5607

FSTO Paris Director Phil Anstead Paris 33-1-43-127054

Director, Global Disbursing Richard Simpson

Charleston

843-746-0578

Director, Post Support Unit Darcey Mercadante

Charleston

843-746-0674

Director, Customer Support Training Richard

Sizemore Charleston

843-308-5391

Office of International Cooperative Administrative Support

(CGFS/ICASS)

(CGFS/ICASS)

Director Sherrie L. Marafino H1504 SA1 202-663-3883

Deputy Director Peter A. Hogan H1504 SA1 202-663-3267

Financial Services Officer Patricia A. Garate SA-1

1500

202-663-1706

Office of Oversight and Management Analysis

Managing Director William B. Davisson Charleston 843-746-0559

Director, Office of Financial Coordination and

Reporting Paul McVicker Charleston

843-202-3858

Director, Office of Financial Oversight and Quality

Assurance Vacant Charleston

843-308-5350

Bangkok

Director Barry L Haney Bangkok IVG 675-5149

Office of Global Systems Operations

Director Randy Clark Charleston 843-308-5314

Unit Chief, Financial Systems Operations Susan

Bowers Charleston

843-308-5482

Unit Chief, Internal Systems and Messaging Bill

Swain Charleston

843-308-5475

Bureau of Conflict And Stabilization Operations (CSO)

Bureau of Conflict and Stabilization Operations

Acting Assistant Secretary Dolores M Brown SA-3

7100

1 (202)

Deputy Assistant Secretary Sharon L Morris SA-3

7100

1 (202)

Deputy Assistant Secretary Kimberly C Field SA-3

7100

202-663-0299

Special Assistant Vacant SA-3 7100 1 (202)

Executive Assistant to A/S Alexis Coleman SA-3

7100

1 (202)

Special Assistant Devin L Mack SA-3 7100 1 (202)

Executive Assistant to DAS Field Brian C Pharr

SA-3 7100

1 (202)

Executive Assistant to DAS Morris Sandra T Lewis

SA-3 7100

202-663-0323

Staff Assistant Meredith A Mantel SA-3 7100 1 (202)

Staff Assistant Eva Maria N Smith SA-3 7100 1 (202)

Bureau of Consular Affairs (CA)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Michele T. Bond 6826 202-647-9584

Senior Advisor David T Donahue 6826 202-647-9584

Deputy Assistant Secretary for Overseas Citizens

Services Karen L. Christensen 6826

202-647-9584

Deputy Assistant Secretary for Passport Services

Brenda Sprague 6826

202-647-9584

Deputy Assistant Secretary for Visa Services Ed

Ramotowski 6826

202-647-9584

Personal Assistant to A A/S Bond Phuong Handler

6826

202-647-9584

Office Management Specialist to Senior Advisor

Barbara Brawner 6826

202-647-9584

Office Management Specialist/OCS DAS Vacant

6826

202-647-9584

Executive Assistant Liza Petrush 6826 202-647-9584

10/26/2015 Organizational Directory OD-15

UNCLASSIFIED

Staff Assistant Robert R Schlicht 6826 202-647-7948

Staff Assistant Aja C Stefanon 6826 202-647-7948

Staff Assistant Karin S Wallace 6826 202-647-7948

Special Advisor for Childrens Issues Susan S

Jacobs 9th Floor, SA-17

202-485-6334

Special Assistant to Special Advisor S. Jacobs

Kathleen C Sacco 9th Floor, SA-17

202-485-6236

Staff Assistant Linda M Blount 6826 202-647-7948

Staff Assistant Kaitlin Muench 6826 202-647-7948

Office of Executive Director (CA/EX)

Executive Director Marjorie Ames 7-200 SA17 202-485-8400

Deputy Executive Director Lynne Skeirik 7-200

SA17

202-485-7364

Supervisory Regional Consular Officer Jayne

Howell Frankfurt

+49-69-7535-

Senior Management Advisor Denise Urs Madrid +34-91-587-

Special Assistant Megan Phaneuf 7-200 SA17 202-485-7365

General Services Division Director Marissa Martin

7-100 SA17

202-485-7386

Human Resources Division Director Sonia Crisp

7-100 SA17

202-485-7302

Post Analysis and Support Division Director Amber

Baskette 7-200 SA17

202-485-7360

Consular Systems and Technology (CA/CST)

Director Gregory D Ambrose SA-17 3.100 202-485-7720

Deputy Director Kenneth J Reynolds SA-17 3.100 202-485-7721

Special Advisor and Acting Division Chief,

Production Service Design & Development Sharon

Westmark SA-17 3.100

202-485-7722

Division Chief, Service Strategy & Portfolio

Management James W Smith SA-17 3.100

202-485-7728

Division Chief, Service Delivery & Outreach Stephen

Frahm SA-17 3.100

202-485-7781

Division Chief, Service Integration and Innovation

Sandeep Maripuri SA-17 3.100

202-485-7938

Acting Division Chief, Service Operations Sandeep

Maripuri SA-17 3.100

202-485-7938

Division Chief, Service Transition John Atkins

SA-17 3.100

202-485-7799

CST Special Assistant Gene Arnold SA-17 3.100 202-485-7719

Division Chief, New Service Design & Development

Barbara Albin SA-17 3.100

202-485-7821

Office of Public Affairs and Policy Coordination (CA/P)

Director Marie C. Damour SA-17, 12-502 202-485-7702

Deputy Director Steven F. Harper SA-17, 12-506 202-485-7705

Management Analyst Sabina C. Hobbs SA-17,

12-501

202-485-6150

Office Management Specialist Michelle

Pannell SA-17, 12-503

202-485-7703

Outreach Unit Chief Amy R. Grier SA-17, 12-512 202-485-6146

Press Unit Chief Kathryn Fitrell SA-17, 12-511 202-485-6145

Legislative Affairs Advisor Tanya Mazin SA-17,

12-508

202-485-7706

Senate Liaison Officer Glen C. Keiser Rm 189

Russell Senate Office B

202-228-1605

Consular Notification and Access Wallis A. Doerge

SA-17, 12-509

202-485-6143

Senior Advisor Luz A. Mendez SA-17, 12-516 202-485-6155

Special Assistant Elizabeth Cerabino-Hess SA-17,

12-504

202-485-7704

Office of Fraud Prevention Programs (CA/FPP)

Director Josh Glazeroff 8-206 202-485-6754

Team Leader Ian Hayward 8-202 202-485-6751

Team Leader Paula Ferguson 8-221 202 485-6786

Team Leader Aaron Martz 8-219 202 485-6791

Team Leader Kim McDonald 8-410 202-485-6807

OMS Nicki King 8-200A 202 485-6750

Deputy Director Stephen Ashby 8-204 202-485-6753

Deputy Assistant Secretary for Passport Services (CA/PPT)

Deputy Assistant Secretary Brenda Sprague 6826 202-647-9584

Special Assistant Dan Pauly SA-17A 4th FL 202-485-6374

Staff Assistant Zlatko Pasalic SA-17A 4th FL 202-485-6387

Managing Director, Issuance Operations Florence

G. Fultz SA-17A 4th FL

202-485-6379

Director, Office of Management Analysis and

Coordination William Wood SA-17A 4th FL

202-485-6386

Senior Advisor for International Affairs R. Michael

Holly SA-17A 4th FL

202-485-6377

Managing Director, Support Operations Barry J.

Conway SA-17A 4th FL

202-485-6372

Director, Office of Program Management and

Operational Support Aileen D Smith SA-17A 4th FL

202-485-6547

Acting Director, Office of Planning and Program

Support Winnie Fuentes SA-17A 4th FL

202-485-6604

Director, Office of Adjudication Don Simpkins

SA-17A 4th FL

202-485-6611

Director, Office of Passport Integrity and Internal

Controls Kelly Ozolek-Cella SA-17A 4th FL

202-485-6649

Director, Office of Acceptance Facility Oversight

Carmen Marrero SA-17A 4th FL

202-485-6515

Director, Office of Technical Operations Amanda

Jones SA-17A

202-485-6511

Director, Office of Passport Legal Affairs and Law

Enforcement Liaison Jonathan Rolbin SA-17A 4th

FL

202-485-6590

Staff Assistant Sara E Phillips SA-17 4th Floor 202-485-6388

Staff Assistant Carlos M Santamaria SA-17 4th Floor 202-485-6389

Special Issuance Agency (CA/PPT/SIA)

Agency Director Christine Harold-Aluyen SA-17A,

Suite 3.200

202-485-8202

Assistant Director Michael J Ma SA-17A, Suite 3.200 202-485-8133

Customer Service Manager Laura M Pascarella

SA-17A, Suite 3.200

202-485-8160

Fraud Prevention Manager Kevin Spriggs SA-17A,

Suite 3.200

202-485-8137

Customer Service Manager Paula Carter SA-17A,

Suite 3.200

202-485-8159

Entitlement Manager Danny White SA-17A, Suite

3.200

202-485-8136

Visa Unit Chief Christopher Pressey SA-17A, Suite

3.200

202-485-8138

Congressional Passport Supervisor Patience Tait

SA-17A, Suite 3.200

202-485-8226

Administrative Assistant Tinya Swanson SA-17A,

Suite 3.200

202-485-8244

Deputy Assistant Secretary for Visa Services (CA/VO)

Deputy Assistant Secretary Edward J. Ramotowski

6811

202-647-9584

Managing Director Karin King 12.204 SA-17A 202-485-7560

Special Assistant Erin Williams 12.214 SA-17A 202-485-7572

10/26/2015 Organizational Directory OD-16

UNCLASSIFIED

Policy Advisor/Domestic Operations Daria Darnell

12.208 SA-17A

202-485-7560

Senior Coordinator Interagency Timothy W. Smith

12.210 SA-17A

202-485-7568

Senior Advisor Jacquelyn Bednarz 12.212 SA-17A 202-485-7570

National Visa Center Director Phillip Slattery 603-334-0927

NVC Public Inquiries NVC Public Inquiries 603-334-0700

Kentucky Consular Center Director Sarah

Welbourne

606-526-7667

KCC Public Inquiries 606-526-7500

Special Assistant Larissa Proctor 12.215, SA-17 202-485-7567

Office of Field Support Liaison (CA/VO/F)

Director Vacant 12.220, SA-17A 202-485-7578

Post Liaison Division Chief Rebecca Pasini 12.224,

SA-17A

202-485-7581

IV Control and Reporting Division Charles

Oppenheim 12.218, SA-17A

202-485-7576

Office of Information Management and Liaison (CA/VO/I)

Director Dave Franz 11.414, SA-17 202-485-7547

Deputy Director Jeanette Rébert 11.416, SA-17 202-485-7543

Office of Legislation, Regulations and Advisory Assistance

(CA/VO/L)

Director David Newman 12.402, SA-17A 202-485-7642

Deputy Director Vincent Beirne 12.404, SA-17A 202-485-7642

Legislation and Regulations Division Nicholas Perry

12.406, SA-17A

202-485-7582

Advisory Opinions Division Jeff Gorsky 12.418,

SA-17A

202-485-7596

Coordination Division Sean Cooper 11.102 202-485-7423

Waiver Division Marcia Pryce 11-420, SA-17A 202-485-7522

Office of Diplomatic and Public Liaison (CA/VO/P)

Director Jill Esposito 11.106, SA-17A 202-485-7425

Public Inquiries Division Chief Vacant 11.110,

SA-17A

202-485-7427

Diplomatic Liaison Division Chief Bradley Norton

11.128, SA-17A

202-485-7472

Web Content & Customer Svc Manager Beth

Robinson 11.107, SA-17A

202-485-7427

Deputy Assistant Secretary for Overseas Citizens Services

(CA/OCS)

Deputy Assistant Secretary Karen L. Christensen

6826

202-647-9584

Call Center 1-888-407-4747

Managing Director Michelle Bernier-Toth 10th Floor

SA17

202-485-6046

Special Assistant Shalan Obando 10th Floor SA17 202-485-6060

Office Management Specialist Rebecca Moore 10th

Floor SA17

202-485-6246

Special Assistant Vlad Lipschutz 10th Floor

SA17

202-485-6060

Office of American Citizens Services (CA/OCS/ACS)

Director Phil Skotte 10th Floor, SA-17 202-485-6234

Division Chief (EUR) Patricia Aguilera 10th Floor,

SA-17

202-485-6239

Division Chief (EAP) Tonya Gendin 10th Floor,

SA-17

202-485-6261

SA-17

Division Chief (WHA) Geoffrey Martineau 10th

Floor, SA-17

202-485-6289

Division Chief (NESCA) Viktoria Lopatkiewicz 10th

Floor, SA-17

202-485-6186

Division Chief (AF) Jack D. Markey 10th Floor,

SA-17

202-485-6358

Office of Legal Affairs (CA/OCS/L)

Director Corrin Ferber 10th FL SA-17A 202-485-6180

Supervisory Attorney William Fritzlen 10th FL

SA-17A

202-485-6098

Office Of Children’s Issues (CA/OCS/CI)

Director Henry Hand 9th Floor SA-17 202-485-6262

Division Chief – Eastern Hemisphere Mary Avery

9th Floor SA-17

202-485-6314

Branch Chief – EAP Adam Center 9th Floor SA-17 202-485-6039

Branch Chief – EUR Carolee Walker 9th Floor

SA-17

202-485- 6182

Division Chief – Western Hemisphere and Africa

Laurie Trost 9th Floor SA-17

202-485-6254

Branch Chief – Africa and Mexico Elena Corona 9th

Floor SA-17

202-485- 6343

Branch Chief – WHA Steven Anderson 9th Floor

SA-17

202-485-6065

Division Chief – Incoming and Prevention Marco

Tedesco 9th Floor SA-17

202-485-6266

Branch Chief – Abduction Prevention Rush Marburg

9th Floor SA-17

202-485-6342

Branch Chief – Incoming Abductions Beth Cooper

9th Floor SA-17

202-485-6118

Division Chief – Adoptions Trish Maskew 9th Floor

SA-17

202-485-6024

Branch Chief – Atlantic Jill Larsen 9th Floor SA-17 202-485-6270

Branch Chief – Pacific Rosalyn Wiese 9th Floor

SA-17

202-485-6174

Branch Chief – NESCA William W Whitaker 9th Floor

SA-17

202-485-6292

Office of the Comptroller (C)

Comptroller Rachel Arndt SA-17 8.106 202-485-6679

Financial Management Division Chief Tracy

Henderson SA-17 8.110

202-485-6684

Procurement Policy and Oversight Division Chief

Barnaby Walsh SA-17 8.108

202-485-6682

Strategic Planning and Policy Division Chief

Jonathan Parks SA-17 8.102

202-485-6675

Office Management Specialist Aycee

Zotter SA-17 8.100A

202-485-6674

Special Assistant Kate Leming SA-17 8.107 202-485-6681

Special Assistant Jill Warning SA-17 8.109 202-485-6683

Border Security Program Manager Jim Levy SA-17

8.104

202-485-6677

1CA

Director Elizabeth C. Power SA-17, 7.200 202-485-7370

Deputy Director Darryl L. Brile SA-17, 7.200 202-485-7377

Special Assistant Sadia Niazi SA-17, 7.200 202-485-7367

Bureau of Counterterrorism (CT)

10/26/2015 Organizational Directory OD-17

UNCLASSIFIED

Coordinator for Counterterrorism

Ambassador-at-Large & Coordinator Tina Kaidanow

2509

202-647-9892

Principal Deputy Coordinator Justin Siberell 2509 202-647-5810

Special Assistant Daniel M. Schneiderman 2509 202-647-8827

Staff Assistant Dawson Law 2509 202-647-7035

Personal Assistant to Coordinator Gloria Hubbard

2509

202-647-9892

Staff Assistant Antonia Marovic 2509 202-647-7035

Deputy Coordinator for Regional Affairs and

Programs Marie J. Richards 2509

202-647-2184

Assistant to the Principal Deputy Coordinator Audrey

Pruitt 2509

202-647-8024

Director, Office of Asia, Pacific, and the Americas

Christopher Landberg 2256

202-647-3905

Director, Office of Africa, Europe and the Near East

Marc Norman 2250

202-647-8911

Deputy Coordinator for Homeland Security &

Multilateral Affairs Hillary Batjer-Johnson 2509

202-647-7223

Director, Office of Multilateral Affairs Raffi Gregorian

2250

202-647-7912

Director, Office of Homeland Security, Acting Linda

Recht 2509

202-647-4077

Director, Office of Terrorist Screening & Interdiction

William L. McCulla 6800

202-647-5705

Director, Office of Designations and Sanctions

Jason Blazakis 2250

202-647-5988

Deputy Coordinator for Operations Karen Williams

2250

202-647-5661

Assistant to the Deputy Coordinator for Operations

Vacant 2250

202-647-3122

Director, Office of Operations Mark I. Thompson

2250

202-647-7856

Director, Office of Programs and Policy Vacant

2509

202-647-8033

Press and Public Affairs Advisor Rhonda Shore

2509

202-647-1845

Legislative Affairs Advisor Jamal Jones 2509 202-647-1515

Executive Director Jeffrey C. Lee SA-1; H-242 202-663-1491

Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Tom Malinowski 7827 202-647-2126

Principal Deputy Assistant Secretary Virginia

Bennett 7827

202-647-3273

Deputy Assistant Secretary Scott Busby 7827 202-647-1403

Deputy Assistant Secretary Vacant 7827 202-647-1780

Deputy Assistant Secretary Vacant 7827 202-647-2590

Deputy Assistant Secretary (Acting) Michael Kozak

7827

202-647-8714

Ambassador at Large for International Religious

Freedom David Saperstein 5828

202-647-0798

Special Advisor on International Disabilities Rights

Judith Heumann 5828

202-647-4398

Special Representative for International Labor

Affairs Sarah Fox 5828

202-647-9723

Senior Advisor Lynne Davidson 5531 202-647-2551

Senior Policy Advisor to the Special Advisor for

International Disability Rights Katherine Guernsey

5828

202-647-1677

Special Assistant Sean Greenley 7827 202-736-7599

Staff Assistant Charmaine Coleman 7827 202-647-1731

Staff Assistant Lynda Walker-Johnson 7827 202-647-1024

Special Advisor Rose Jackson 7827 202-647-4648

Executive Assistant to the Assistant Secretary Robin

Smith 7827

202-647-1337

Office of International Religious Freedom (DRL/IRF)

Acting Office Director Brian Bachman 2426 202-647-0348

NEA & CVE Team Leader Douglas Padgett 2426 202-647-1459

AF & WHA Team Leader Shelly Dittmar 2426 202-647-1042

NEA Officer Warren Cofsky 2426 202-647-1441

IRF Report Coordinator Robert Boehme 2426 202-736-7681

EAP Team Leader IRF Katherine Lawson 2426 202-647-4359

EUR & AS Team Leader Stacy Davis 2426 202-547-1212

SCA Officer Ariel Ehmer 2426 202-647-2517

IRF OMS Daniele Villela 2426 202-547-1422

AF & WHA Team Amber McIntyre 2426 202-647-3218

Acting Deputy Director Daniel Nadel 2426 202-647-1237

NEA Officer Leanne Cannon 2426 202-647-4329

EUR & AS Team Michael Roth 2426 202-736-7133

Acting SCA Team Leader Sameer Hossain 2426 202-647-1219

SCA Officer Rachel Washington 2426 202-647-1576

EAP Officer Victoria Thoman 2426 202-647-4097

Office of the Executive Director (OES-DRL/EX)

Executive Director Beth C Bernhardt 2880 202-647-4068

Deputy Director Ann B Thompson 2880 202-647-4539

Supvy. Financial Mgmt. Spec. Natalie Howard 2880 202-736-7376

Information Management Division Chief Jonathan

Tull 2452

202-647-0751

HR Liaison John Stanley 2880 202-647-6856

Financial Division Chief Sharon Colbert 2880 202-647-3623

Central Programming Division Chief Maria Urbina

2880

202-647-4347

Bureau Security Officer Joey Joson 3916 202-736-7835

Office of Multilateral and Global Affairs (DRL/MLGA)

Director Lisa Peterson 7822 202-647-4380

Deputy Director Lynn Sicade 7822 202-647-2362

Senior Advisor for Multilateral Affairs Christopher

Camponova 7822

202-647-4311

OMS Sylvia Thomas 7822 202-647-2264

OMS Robin Smith 7822 202-647-1385

Program Analyst, Internet Freedom Katharine

Kendrick L308

202-632-2046

Program Analyst, Internet Freedom Stephen Morris

L308

202-632-2042

Foreign Affairs Officer Lea Rivera L308 202-632-2041

Corporate Social Responsibility Justin Underwood

L308

202-632-2045

Foreign Affairs Officer Vivienne Wildes L308 202-632-2037

Office of International Labor Affairs (DRL/ILA)

Special Representative for International Labor

Affairs Sarah Fox HST, 5828, SA-22, 2422

202-647-9723,

Foreign Affairs Officer Vacant SA-22, 2422 202-216-5881

Office Director Bruce Levine SA-22, 2422 202-312-9763

Deputy Office Director Ralph Falzone SA-22, 2422 202-216-5894

OMS Wendy Mazon SA-22, 2422 202-216-5882

Foreign Affairs Officer Sarah Morgan SA-22, 2422 202-216-5887

Foreign Service Officer Matthew Trumbull SA-22,

2422

202-216-5888

Foreign Affairs Officers Sarah Brooks SA-22, 2422 202-312-9757

10/26/2015 Organizational Directory OD-18

UNCLASSIFIED

PMF – Foreign Affairs Officer Jessica Slattery

SA-22, 2422

202-261-5881

Foreign Affairs Officer Mancharee (Mui) Junk

SA-22, 2422

202-216-5883

Office of Policy, Planning and Public Diplomacy (DRL/PPD)

Director Robert P Sanders 5531 202-647-1495

Deputy Director, Acting Matthew G Miller 5531 202-647-2330

Congressional Liaison Carol Finerty 5531 202-647-1472

Human Rights.gov Adm Janine Czarnecki 5531 202-647-4127

Public Diplomacy Contractor Jonathan Collett 5531 202-647-1543

OMS Eunice Johnson 5531 202-647-1783

Press Officer Jennifer Tarr 5531 647-0984

Press Officer Patrick Harvey 5531 202-647-8307

Spokesperson Chanan Weissman 5531 202-647-4043

Press Officer Claudette Laprise 5531 202-647-9692

Office of European Affairs (DRL/EUR)

Officer Director Phil Kaplan H-430 202-261-8025

Deputy Director Jaroslaw Anders H-430 202-663-2652

EUR OMS Linda C. Hayes H-430 202-261-8000

EUR Officer Patrick J. Harvey H-430 202-261-8023

EUR Officer Orly Keiner H-430 202-663-2900

EUR Officer David K. Meyer SA-1, H-430 202-261-8022

EUR Officer Wendy B. Silverman SA-1, H-430 202-261-8019

Vetting Officer Yelipza Gutierrez SA-1 H-430 202-261-8010

EUR Officer Nancy LaManna SA-1 H-430 202-261-8005

Foreign Affairs Officer Jeffery Zavadil SA-1 H-430 202-261-8014

Program Unit (DRL/P)

Director Patricia Davis H-430 202-663-2689

Deputy Director Katrina Fotovat H-438 202-632-2105

Deputy Director Jessica Lieberman H-438 202-632-2104

Office Management Specialist Sylvia Thomas

H-430

202-663-2884

Western Hemisphere Affairs (DRL/WHA)

Director Charles O Blaha 7818 202-647-8237

Deputy Director Catherine Newling 7817 202-647-8257

Foreign Affairs Officer Cory Andrews 7817 202-647-1238

Foreign Affairs Officer Kimberly Holbrook 7817 202-647-8242

Office of Near East Affairs (DRL/NEA)

Office Director John Kincannon L-308 202-632-2031

Deputy Director Daniel Mahanty L-308 202-632-2054

Deputy Director Jason Wemhoener-Cuite L-308 202-632-2034

Foreign Affairs Officer Luke Falcon Sapp L-308 202-632-2044

Foreign Affairs Officer Matthew Hickey L-308 202-632-2043

Foreign Affairs Officer Scott Lueders L-308 202-632-2038

Foreign Affairs Officer David Rosenblum L-308 202-632-2041

Foreign Affairs Officer Zachary Rothschild L-308 202-632-2036

Foreign Affairs Officer Jason Starr L-308 202-632-2037

Foreign Affairs Officer Elizabeth Streett L-308 202-632-2046

Foreign Affairs Officer Helen Wong L-308 202-632-2045

OMS Esther Zaiback L-308 202-632-2035

Office of South Central Asia (DRL/SCA)

Director James Bigus H-430 202-261-8030

Deputy Director Laura Carey H-430 202-261-8105

Foreign Affairs Officer Yelda Kazimi H-430 202-663-2889

Foreign Affairs Analyst Leslie Taylor H-430 202-663-2697

Leahy Vetting Analyst/Desk Officer Alexandra Hoey

H-430

202-663-1470

Office of East Asian and Pacific Affairs (DRL/EAP)

Office Director Susan O’Sullivan 7817 202-647-8271

Deputy Director Amy Archibald 7817 202-647-8298

OMS Justina Jordan 7817 202-647-8123

Foreign Affairs Officer Bob Bailey 7817 202-647-8243

Foreign Affairs Officer Ryan Fioresi 7817 202-647-8213

Leahy Vetter David Guinn 7817 202-647-8231

Foreign Affairs Officer Stacy May 7817 202-647-8260

Foreign Affairs Officer Peter McSharry 7817 202-647-8234

Foreign Affairs Officer Laura Scheibe 7817 202-647-8254

Foreign Affairs Officer Julie Turner 7817 202-647-8239

Foreign Service Officer Micah Watson 7817 202-647-8288

Office of African Affairs (DRL/AF)

Africa Office Director Aaron Sampson SA-1, H-430 202-261-8015

Deputy Office Director Mary Angelini SA-1, H-430 202-663-2906

OMS Tanika Willis SA-1, H-430 202-261-8001

Foreign Affairs Officer Emily Renard SA-1 H430 202-261-8024

Foreign Affairs Officer Rachel Spring SA-1 H-430 202-261-8196

Foreign Affairs Officer Jennifer Mills SA-1 H-430 202-663-2707

Foreign Affairs Officer Simone Joseph SA-1 H430 202-261-8009

Foreign Affairs Officer Karen Gilbride SA-1 H430 202-261-8017

Foreign Affairs Officer Lisa Sherman SA-1 H430 202-261-8011

Bureau of Diplomatic Security (DS)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Gregory B. Starr 6316 202-647-6290

Executive Assistant Wendy Bashnan 6316 202-647-1496

Staff Assistant/Scheduler Pat MacKall 6316 202-647-1493

Special Assistant Miles H. Ketchum 6316 202-647-1479

Sr. Congressional Affairs Advisor Vacant 6316 202-647-0147

Congressional Affairs Special Assistant Vacant

6316

202-647-1497

Staff Assistant Ezra A. Casteel 6316 202 647-1224

Staff Assistant Garrett Segerson 6316 202-647-2714

Staff Assistant Julianne M. Lynberg 6316 202-647-1728

Congressional Affairs Advisor Mark E. Baker 6316 202 647-0147

Principal Deputy Assistant Secretary for Diplomatic Security and

Director, Diplomatic Security Service (DS/DSS)

Principal Deputy Assistant Secretary for Diplomatic

Security and Director, Diplomatic Security Service

(DS/DSS) Bill A. Miller 23rd Fl SA20

571-345-3815

Senior Special Assistant Kevin W. Murphy 23rd Fl

SA20

571-345-3811

Special Assistant Patrick T Buckley 23M17 571-345-3824

Attorney Adviser (L/M/DS) Kevin Gleeson 13th Fl

SA20

571-345-3006

Public Affairs Grace Moe 21st Fl SA20 571-345-2506

Personal Assistant Tracy D Jester 23rd Fl SA20 571-345-3815

Staff Assistant Max Kravitz 23L18 571-345-3823

Senior Advisor Kevin Bauer 23rd Fl SA20 571-345-3812

10/26/2015 Organizational Directory OD-19

UNCLASSIFIED

Deputy Assistant Secretary for Countermeasures (DS/C)

Deputy Assistant Secretary Wayne B. Ashbery

23L04 – SA-20

571-345-3836

Special Assistant Shane E Morris 23J04- SA 20 571-345-3834

Sr. Mngt/Program Analyst Joseph M. Anthony 23I04 571-345-7756

Program Analyst David D Ring 23J06 571-345-3835

Office of Physical Security Programs (DS/C/PSP)

Office Director Peter G. Gibbons 10th Fl SA14 703-312-3089

Facilities Security Division Joe Zaranka 10th Fl

SA14

703-312-3104

Weapons of Mass Destruction Countermeasures

Division James W. Lannon 11th Fl SA14

703-312-3936

Division Chief – Physical Security Division Greg A.

Sherman 10th Fl., SA-14

(703) 312-3945

Office of Security Technology (DS/C/ST)

Director Lonnie Price 1st Fl SA14 703-312-3667

Assistant Bert Blakeman 1st Fl SA14 703-312-3665

Countermeasures Program Division Ronald Stuart

4th Fl SA14

703-312-3482

Executive Assistant Malikah Smith 4th Fl SA14 703-312-3460

Security Technology Operations Division John

Fitzsimmons 2nd Fl SA14

703-312-3607

Executive Assistant Kendra Fletcher 2nd

Fl SA14

703-312-3605

Facility Security Engineering Division Jeanne

Kinnett 2nd Fl SA18

703-452-3679

Management Analyst Marvine Panning 2nd Fl SA18 703-452-8856

Office of Diplomatic Couriers (DS/C/DC)

Director James B. Angell 21L27 (571)345-9894

Deputy Director Henry J. Crowningshield 21J28 (571) 345-3884

Deputy Assistant Secretary and Assistant Director for Domestic

Operations

Deputy Assistant Secretary, and Assistant Director

John Eustace 23rd Fl SA20

571-345-3785

Special Assistant Patrick Bellinger 23rd Fl SA20 571-345-3786

Policy Advisor Elizabeth Twerdahl 23rd Fl SA20 571-345-2187

Office Administrator Vacant 23rd Fl SA20 571-345-3787

Office of Special Investigations

Office Director Paul Houston SA-20 517-345-2277

Program Analyst Erin Smart SA-20 571-345-7810

Unit Chief Matthew Becht SA-20 571-345-2270

Unit Chief Jared Campbell SA-20 571-345-2279

Unit Chief Peter Kapoukakis SA-20 571-345-9937

Office of Field Office Management

Office Director Bruce J. Lizzi SA 20 22 E28 571 345 9743

Management Analyst Kevin B Anderson SA 20

22C28

571 345 3421

Boston Field Office Special Agent in Charge David

Hall Suite 1001

617-565-8200

Chicago Field Office Special Agent in Charge David

R Eberhardt Suite 2318

321-353-6163

Houston Field Office Special Agent in Charge

Wayne May Suite 2100

713-654-0444

Los Angeles Field Office Special Agent in Charge

Rob Myers Suite 1273

213-894-3290

Miami Field Office Special Agent in Charge Wendy

Bashnan Suite 404

305-810-5850

New York Field Office Special Agent in Charge

Dave Schnorbus Suite 300

201-346-8100

San Francisco Special Agent in Charge Dave

Zebley Suite 900

415-705-1176

Washington Field Office Special Agent in Charge

Niall Meehan Suite 300

571-226-9300

Office of Investigations and Counterintelligence (DS/DO/ICI)

Director Kimber Davidson 12th Fl SA20 571-345-2945

Counterintelligence Division Chief David Whitehead

19th Fl SA20

571-345-7654

Criminal Investigations Division Aaron Codispoti

12th Fl SA20

571-345-2994

Computer Investigations and Forensics Division

David E Trosch 12th Fl SA14

703-312-3501

ICI Special Assistant/Policy Advisor Owen Turner

12th FL SA20

571-345-2948

Office Management Specialist Angela Morrell 12th

FL SA20

571-345-2947

CCV – Unit Chief (acting) David Orr 20th FL SA20 571-345-9120

Overseas Criminal Investigations Division Galen

Nace 12th FL SA20

571-345-2904

VRAP Program Coordinator Kayla Hall 12th FL

SA20

571-345-9832

Office for Protection (DS/DO/P)

Director Richard Ingram 5th Fl SA14 703-312-3322

Chief, Dignitary Protection Julie S. Cabus 5th Fl

SA-14

703-312-3352

Special Agent in Charge, Secretary’s Detail Scott

Moretti HST 2248

202-647-8627

Special Agent in Charge, Protective Liaison James

Gottshall SA-33

202-895-3644

Special Agent in Charge, Major Event Coordination

Unit John Hampson SA-14

703-312-3874

Office of Domestic Facilities Protection (DS/DO/DFP)

Director Kurt Olsson HST 1214 202-647-0032

Special Assistant Sandra Gust HST 1214 202-647-9738

Office Management Secretary Doris Weaver HST

1214

202-647-0003

Security Support Division (DS/DO/DFP/SSD)

Division Chief Kenneth C. Perry SA-1 L309 202-663-1676

Executive Assistant Bernadeth Vaznaian SA-1 L309 202-663-1345

Program Manager Timothy Thomas SA-1 L309 202-663-3993

Policy and Planning Specialist – Program Manager

Melanie Dugdale SA-1 L309

202-663-1385

Operations and Special Access Program Manager

Robert Serth HST B237

202-647-0511

Access Control Supervisor John Ferguson HST

B237

202-647-3854

DS ID Media (Credentials) Edward Land SA-20

9G04

571-345-3745

Identification Services (DSIS) Program Manager

Carolyn Jackson SA-1 Columbia Plaza

202-663-1348

DSIS Gov James Makle HST B266 202-647-0078

Resources and Budget Brandon Taing SA-1 L309 202-663-3732

Uniformed Protective Division (DS/DO/DFP/UPD)

10/26/2015 Organizational Directory OD-20

UNCLASSIFIED

Division Chief Bill Evans HST B235 202-647-0613

Administrative Assistant Betsy Cosgrove HST B235 202-647-0777

Special Events Program Manager Liz Wood HST

1214

202-647-5925

DSO Program Manager Kenneth Perry HST B235 202-647-0776

DSO Program Manager Roger Mencl HST B235 202-647-0783

DSO Program Manager Patrick Smalling SA-14 3rd

floor

703-312-3427

Uniform Operations Russell Brigham HST B235 202-647-0772

DSO Program Manager Byron D Harley SA-14 3020 703-312-3427

Deputy Assistant Secretary and Assistant Director for Training

Deputy Assistant Secretary and Assistant Director

for Training Scott Moretti SA11B

571-226-9761

Special Assistant Benjamin Eisele SA11B 571-226-9762

Senior Legal Advisor William Clancy SA11B 571-226-9727

Office Management Specialist Elena Finley SA11B 571-226-9760

FASTC Coordinator Vacant SA11B 571-226-9729

Office of Antiterrorism Assistance

Director Dominic Sabruno SA11B 571-226-9631

Deputy Director Tom Evans SA11B 571-226-9633

Executive Assistant Ann Marie Schubert SA11B 571-226-9630

Special Assistant Michael Swanberry SA11B 571-226-9632

Office of Mobile Security Deployment (DS/T/MSD)

Office Director Kevin A Maloy 3rd Fl SA11 703-204-6246

OMS Tara Houser 3rd FL SA11 703-204-6227

Admin Assistant Ashley Panico 3rd Fl SA11 703-204-6243

Supervisory Special Agent Nicholas A Collura SA-11 703-204-6245

Office of Training and Performance Support (DS/T/TPS)

Director Ricardo Colon 3rd Fl SA11 703-204-6205

Senior Training Advisor Vacant 3rd Fl SA11 703-204-6182

Special Assistant James Ulin 3rd Fl SA11 703-205-2881

Security Engineering & Computer Security Training

Division Glenn Harms 2nd Fl SA11

703-204-6156

Security & Law Enforcement Training Division Kevin

Warrener (acting) 3rd Fl SA11

703-204-6188

Office Management Specialist Meghan Walters 3rd

Fl SA11

703-204-6203

Administrative Training Support and Services

Jennifer Fox 3rd Fl SA11

703-204-6182

Instructional Systems Management Timothy

Parkman 1st Fl SA11

703-205-2816

Assistant Director for International Programs (DS/DSS/IP)

Deputy Assistant Secretary Christian J Schurman

23rd Fl SA20

571-345-3841

Deputy Assistant Director Michael H Ross 22nd Fl

SA20

571-345-3458

Staff Assistant Scott D Williams 23rd Fl SA20 571-345-3827

Office Manager Caitlin Heimberger 23rd Fl SA20 571-345-3842

Special Assisant Noelle C Licari 23rd FL SA20 571-345-3826

Office of Regional Directors (DS/IP/RD)

African Affairs Regional Director Vacant G 22nd Fl

SA20

571-345-3455

East Asian and Pacific Affairs Regional Director

James W Schnaible 22nd Fl SA20

571-345-3459

European Affairs Regional Director Melissa C

Foynes 22nd Fl SA20

571-345-3435

South Central Asian Affairs and Near Eastern Affairs

Regional Director Keith A Swinehart 22nd Fl SA20

571-345-3467

Western Hemisphere Affairs Regional Director

Thomas G Scanlon 22nd Fl SA20

571-345-3479

Office of Overseas Protective Operations (DS/IP/OPO)

Director Assiya Ashraf-Miller 16th Fl SA20 571-345-2395

Special Assistant Rita Jones 16th Fl SA20 571-345-2375

Office Management Specialist Emily Wai 16th Fl

SA20

571-345-2396

Division Chief – OSD Mark Bohac 16th Fl SA20 571-345-2386

Division Chief – WPS Kevin Wetmore 16th Fl SA20 571-345-2344

Division Chief – FPD Ted Carpenter 16th Fl SA20 571-345-2397

Office of Special Programs & Coordination (DS/IP/SPC)

Director Daniel J Power 22nd Fl SA20 571-345-2495

Executive Director for Diplomatic Security (DS/EX)

Executive Director Steve Dietz 23rd Fl SA20 571-345-3816

Office Management Specialist Anne C. Amussen

23rd Fl SA20

571-345-3816

Senior Policy Advisor Clint C. Boushell 23rd Fl SA20 571-345-3820

Special Assistant Clifton W. Flowers 23rd Fl SA20 571-345-3821

Deputy Executive Director William R. Terrini 23rd Fl

SA20

571-345-2726

Office Management Specialist Vacant 23rd Fl SA20 571-345-2727

Management Analyst Erin E. Dillenbeck 23rd Fl

SA20

571-345-3803

Human Resources Management T.J Shelton 9th FL

SA20

571-345-3768

Office of Management Services (DS/EX/MGT)

Director Jackee Schools 14th FL SA20 571-345-3830

Senior Policy Analyst Laura Simmons 14th FL SA20 571-345-2744

Administrative Assistant Amanda Santiago 14th FL

SA20

571-345-3833

Sr. Management Analyst Deborah Patterson 14th

FL SA20

571-345-9698

Sr. Technical Management Analyst Mel Roper 14th

FL SA20

571-345-9699

Senior Resource Manager Nicole Pearl 9th FL

SA20

571-345-3739

Contracting and Procurement Division Chief Bill

Black 11th Fl SA15

703-875-5534

Logistics Services Division Chief Pat Hasiak 12th Fl

SA15

703-875-5329

Administrative Operations Chief Yolanda Atkins

10th Fl SA15

703-875-5600

Policy and Planning Division Chief Michael

Scherger 14th Fl SA20

571-345-2694

Policy Analysis Chief Vacant 14th Fl SA20 571-345-2738

Strategic Planning Chief Aiste Ray 14th Fl SA20 571-345-2729

Freedom of Information Act and Privacy Act Division

Chief Michael Caramelo 14th Fl SA20

571-345-2712

Policy Analyst Michael Robinson 14th FL SA20 571-345-2741

Program Analyst Mary Ann Eicher 14th FL SA20 571-345-2698

Office of the Chief Technology Officer (DS/EX/CTO)

Chief Technology Officer Bryce Bhatnagar 17th Fl

SA20

571-345-2243

10/26/2015 Organizational Directory OD-21

UNCLASSIFIED

Deputy Chief Technology Officer John Clynch 18th

Fl SA20

571-345-2098

Capital Planning and Architecture Division Chief

James C. Johnson 17th Fl SA20

571-345-2326

Systems Management Division Chief William

Freestone 17th Fl SA20

571-345-2306

Office of Chief Financial Officer (DS/EX/CFO)

Chief Financial Officer Robert J. Baldre 11th Floor

SA-15

703-875-5400

Executive Assistant Cyneatria Stiger 11th Floor

SA-15

703-875-4125

Financial Planning Division Chief Michael A. Carey

11th Floor SA-15

703-875-7428

Financial Execution Division Chief Vacant 11th

Floor SA-15

703-875-5675

Senior Coordinator for Security Infastructure (DS/SI)

Senior Coordinator Donald Reid 23rd Fl SA20 571-345-3788

Special Assistant Jacqueline Atiles 23rd Fl SA20 571-345-3790

Office Manager Specialist Kimberly Battistone 23rd

FL SA-20

571-345-3791

Office of Cyber Security

Director Mary Stone Holland 15th Fl SA20 571-345-2589

Office of Information Security Programs

Director Dan Simpson 13th Fl SA20 571-345-3080

Office of Personnel Security and Suitability

Office Director Doug Quiram SA-20, 11th Floor 571-345-3219

Deputy Assistant Secretary and Assistant Director for Threat

Investigations and Analysis

Deputy Assistant Secretary and Assistant Director

Robert A. Hartung SA-20, 23rd Floor

571 345- 3809

Special Assistant Kurt J Finley SA-20, 23rd Floor 571-345-3813

Sr. Management and Program Officer Christopher

Broadway SA-20, 23rd Floor

571-345-3805

Office Management Specialist Felicia Holloway

SA-20, 23rd Floor

571-345-3807

Program Analyst Alice Kim SA-20 23rd Floor 23A23 571-345-3804

Overseas Security Advisory Council (DS/TIA/OSAC)

Director Stephen P Brunette SA20, 24th Floor 571-345-2216

Deputy Director Cornell Chasten SA20, 24th Floor 571-345-2218

Chief, Research & Information Support Center

(RISC) James E Weston SA20, 24th Floor

571-345-2219

Team Lead, Outreach and Engagement (Acting)

Judith van Zalen SA20, 24th Floor

571-345-2229

Team Lead, Global Security Jeremy Rodrigues

SA20, 20th Floor

571-345-2225

Team Lead, Regional Analysis Gregory Wahl

SA20, 24th Floor

571-345-2226

Diplomatic Security Command Center (DS/TIA/DSCC)

Director Todd Ziccarelli SA20, 19th Floor 571-345-3132

Deputy Director Nathan Al-Khazraji SA20, 19th

Floor

571-345-3134

Office of Intelligence and Threat Analysis (DS/TIA/ITA)

Director Kurt Rice SA20, 20th Floor 571-345-3936

EUR/WHA Division Chief Jennifer Mack SA20, 20th

Floor

571-345-3934

LLTP Division Chief Katherine Parkin SA20, 20th

Floor

571-345-3939

AF/SA/EAP Division Chief Stephen Capelli SA20,

20th Floor

571-345-3932

Office Management Specialist Alyssa Katz SA20,

20th Floor

571-345-9963

NEA Division Chief (Acting) Brent G Heminger

SA20, 20th Floor

571-345-3907

Office of Protective Intelligence Investigations (DS/TIA/PII)

Director Carlos Matus SA20, 20th Floor 571-345-3863

Rewards for Justice Program Rachel

Schindel-Gombis SA20, 20th Floor

571-345-2952

Division Chief, Deputy Dir. Michael Vannett SA20,

20th Floor

571-345-7572

Division Chief, ILD Scott Banker SA20, 20th Floor 571-345-3858

Branch Chief, OID Maria DeLeon SA20, 20th Floor 571-345-3860

Branch Chief, OID Matthew Wolsey SA20, 20th

Floor

571-345-3868

Lead Criminal Investigator James Minor SA20, 20th

Floor

571-345-3866

Deputy Assistant Secretary for High Threat Programs

Deputy Assistant Secretary for High Threat

Programs Douglas A Allison SA-20, Room 21H04

571-345-3492

Special Assistant Joseph Schulter SA-20, Room

21F06

571-345-9164

Officer Director Andriy Koropeckyj SA-20, Room

21C09

571-345-3388

Special Assistant Sarah Gregory SA-20, Room

21I06

571-345-9163

OMS Kylie Douel SA-20, Room 21G06 571-345-9162

Bureau of East Asian and Pacific Affairs (EAP)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Danny Russel 6205 202-736-4393

Executive Assistant Rose Naputi 6205 202-647-9596

Principal Deputy Assistant Secretary Scot Marciel

6205

202-647-6910

Office Management Specialist Jo Villemarette 6205 202-647-6910

Deputy Assistant Secretary Kristie Kenney 6205 202-736-4393

Office Management Specialist Renee Carson 6205 202-647-7234

Special Representative for North Korea Policy and

Deputy Assistan Secretary Sung Y Kim 6205

202-736-4393

Office Management Specialist Libbie Wride 6205 202-736-4393

APEC and Economic Coordinator and Deputy

Assistant Secretary Matt Matthews 6205

2026476904

Office Management Specialist Nelia Hill 6205 202-647-6904

Deputy Assistant Secretary Susan Thornton 6205 202-647-6910

Office Management Specialist Twana Robinson

6205

202-647-8929

Deputy Assistant Secretary Michael Fuchs 6205 202-647-6904

Office Management Specialist Nelia Hill 6205 202-647-6904

Special Assistant Demian Smith 6205 202-736-4161

Staff Assistant Roniece Briscoe 6205 202-647-6921

Staff Assistant Gaetan Damberg-Ott 6205 202-647-6921

Staff Assistant Angela Allen 6205 202-647-6921

10/26/2015 Organizational Directory OD-22

UNCLASSIFIED

Receptionist Nancy Holly 6205 202-647-6600

Office of the Executive Director (EAP/EX)

Executive Director Jennifer V Bonner 4313A 202-647-9054

OMS for Executive Director Jennie Bono 4313A 202-647-9054

Deputy Executive Director Kim DeBlauw 4313A 202-647-9054

Administrative Officer and Post Management Officer

for AIT Vacant 4313A

202-647-6223

Special Advisor Larry Baer 4313A 202-647-6220

Supervisory Post Management Officer (AIT) Michelle

Burton 4313A

202-647-6218

Post Management Officer (Burma, Cambodia, Laos,

Thailand, Vietnam, Mongolia) Anne Baker 4313A

202-647-6219

Post Management Officer (Australia, Brunei, Fiji,

French Polynesia, Maylaysia, Singapore, Papua

New Guinea, Solomon Islands) Vacant 4313A

202-647-6280

Post Management Officer (China) Maureen O’Neill

4313A

202-647-6894

Post Management Officer (Indonesia, Marshall

Islands, Micronesia, New Zealand, Palau,

Phillippines, Samoa, Timor Leste, USASEAN)

Randy Peale 4313A

202-647-7654

Program Specialist and Post Management Officer

for Hong Kong and Mongolia Helga Lumpkin 4313A

202-647-6893

Post Management Officer (Japan, Korea) Ana Adler 202-647-8148

Sr. Assignments Officer Gustav Goger 4313A 202-736-4634

Assignments Officer Darin Phaovisaid 4313A 202-647-6457

Program Assistant Vacant 4313A 202-647-5581

Awards Coordinator Natalie Hill 4313A 202-647-6153

Chief Financial Management Officer Horace

Johnson 4313A

202-647-6217

Financial Management Officer Josh Morris 4313A 202-647-7502

Budget Analyst Linda Handon-Davidson 4313A 202-647-6200

Financial Management Officer Vacant 4313A 202-647-5579

Travel Management Specialist Ondine Hassan

4313A

202-647-9052

Budget Analyst Adaisha Garrison 4313A 202-647-8610

Budget Assistant Constance Marshall 4313A 202-647-4734

Regional IMO Matthew Michaud 6310 202-647-8592

Information Technology Specialist William Carter

6310

202-647-5534

Information Tech Specialist James Gant 4313A 202-647-8032

Web Developer Steve Sielinski 6310 202-647-8553

Information Technology Assistant Vacant 6310 202-647-5004

Senior General Services Officer Vacant 4313A 202-647-6222

General Services Officer Mark Cureton 4313A 202-647-8617

Customer Service Liaison Kim Gooden 4313A 202-647-8643

Administrative Assistant Jonathan Cate 4313A 202-647-8612

Administrative Assistant Virpi Salin 4313A 202-647-8616

Supervisory HR Officer Monica Mortimer 4313A 202-647-8611

Human Resources Specialist Gail Lawrence 4313A 202-647-7320

Human Resources Assistant Chloe Walker 4313A 202-647-8146

General Services Officer Vacant 4313A 202-647-6141

Human Resources Specialist Vacant 4313A 202-647-6139

Office of Australia, New Zealand, and Pacific Island Affairs

(EAP/ANP)

Director Paul Reid 4318 202-736-4659

Deputy Director David Gainer 4318 202-647-9990

Country Officer (Fiji, Tuvalu, Naura, Solomon

Islands) Ray Sudweeks 4318

202-647-2349

Senior Country Officer (Australia) John Letvin 4318 202-647-2341

Country Officer (Australia) Andrew Curiel 4318 202-736-4712

Desk Officer (New Zealand and Samoa) Matthew

Younger 4318

202-736-4229

Desk Officer (Solomon Islands, Papua New Guinea

and Vanuatu) Carol Reynolds 4318

202-736-4675

Country Officer (Micronesia, Palau, Marshall

Islands) Meghan Kleinsteiber 4318

202-647-5156

Foreign Affairs Officer Jenny Wright 4318 202-647-9827

Political Military Officer Lynda Hinds 4318 202-736-4745

Office Manager Elaine Diefenderfer 4318 202-736-4741

Military Advisor Vacant 4318 202-647-9125

Science Fellow Vacant 4318 202-647-9866

Office of Chinese and Mongolian Affairs (EAP/CM)

Director Peter Haymond 4318 202-647-6787

Deputy Director Sean Stein 4318 202-647-6774

Office Management Asst. to the Director Nakeya

Britto 4318

202-647-6796

Office Management Specialist Asst. to the Deputy

Director Roberta Cooper 4318

202-647-9141

External Political Chief Jeffrey Graham 4318 202-647-7628

Officer for Mongolia Aryani Manring 4318 202-647-6819

Desk Officer Kim Jennings 4318 202-647-8997

Desk Officer Alan Z Brinker 4318 202-647-8839

Northeast Asia Desk Officer Kevin Sheives 4318 202-647-4829

Bilateral Political Affairs Unit Chief William Flens

4318

202-647-9956

Desk Officer Jonathan Freimark 4318 202-647-6772

Desk Officer Nikhil Sudame 4318 202-647-8880

Officer for Pol-Mil Affairs Ryan McKean 4318 202-647-8675

Desk Officer Bailan Zhu 4318 202-647-6789

Economic Unit Chief Dannielle Andrews 4318 202-647-6798

Deputy Economic Unit Chief, Trade Officer

Lawrence Grippo 4318

202-647-4835

ESTH Officer Vickie Gunderson 4318 202-647-6959

Economic Officer Shelly Zia 4318 202-647-7358

Senior Coordinator, U.S.-China S&ED Bridget

Dolan 4318

202-647-6813

Assistant Coordinator, U.S.-China S&ED Robert

Grossman 4318

202-647-6803

Office of Economic Policy (EAP/EP)

Director Joy Yamamoto 5317 202-647-2001

Deputy Director Johathan Habjan 5317 202-647-3487

Foreign Affairs Officer Emily Fischer 5317 202-647-2011

Foreign Affairs Officer Deanne DeLima 5317 202-647-4806

Principal APEC Coordinator Ryan MacFarlane 5317 202-647-2025

Foreign Service Officer Ben Fong 5317 202-647-4787

APEC Program Director Kristin O’Grady Singapore 65-64769470

OMS Robbie Morton 5317 202-647-4835

Jefferson Science Fellow Officer Anil Pahwa 3822 202-736-1937

Foreign Affairs Officer Matthew Ingeneri 5317 202-647-4836

Senior Adviser Jim Steele 5317 202-647-4745

APEC Coordinator Tim Cipullo Manila 63-918-948-

Office of Japanese Affairs (EAP/J)

Director Joe Young 4206 202-647-1311

Deputy Director Peter Hemsch 4206 202-647-3154

OMS Gladys Williams 4206 202-647-2913

Political Security Officer Scott Hansen 4206 202-647-2914

Political Officer Richard Jao 4206 202-647-5239

Political Officer Laura Till 4206 202-647-3155

10/26/2015 Organizational Directory OD-23

UNCLASSIFIED

Political Officer Drew Schufletowski 4206 202-647-3152

Economic Affairs Chief Noah Zaring 4206 202-647-4741

Economic Officer Beth Gee 4206 202-736-7050

Economic Officer Pamela Pontius 4206 202-736-7233

Economic Officer Douglas Flitter 4206 202-647-4459

Public Diplomacy Officer Greg Aurit 4206 202-647-4743

Trade Affairs Officer Vacant 4206 202-736-7233

Office of Korean Affairs

Director Robert Rapson 4206 202-647-7717

Deputy Director Daniel Bischof 4206 202-647-7868

Office Management Specialist Alyssa Briggs 4206 202-647-7717

ROK Unit Chief Scott Walker 4206 202-647-4316

ROK Desk Officer Min Kang 4206 202-647-6706

ROK POL-MIL Affairs Officer Michael Shulman

4206

202-647-0333

ESTH Officer Zachary Rosner 4206 202-647-1039

ROK Foreign Affairs Officer Joshua Pierce 4206 202-647-5961

Foreign Affairs Officer Mintaro Oba 4206 202-647-9330

DPRK Unit Chief Michael Clausen 4206 202-647-5727

DPRK Desk Officer Andrew Publicover 4206 202-647-0081

DPRK Desk Officer Bridget Lines 4206 202-647-6727

DPRK Desk Officer Michael Ahn 4206 202-647-7869

Foreign Affairs Officer Ed Shin 4206 202-647-0176

Public Diplomacy Coordinator Greg Aurit 4206 202-647-4743

Desk Officer Vacant 4206 202-647-7718

Office of Public Affairs (EAP/P)

Director Gabrielle Price 5312 202-647-2149

Deputy Director Kelly Swaine 5312 202-647-1028

Office Management Specialist Crystal Long 5312 202-647-2538

Information Officer Katina Adams 5312 202-647-1029

Information Officer Michael Quinlan 5312 202-647-2539

Speechwriter Harry Kruglik 5312 202-647-4622

Intern Kelly Vorndran 202-647-3713

Office of Regional and Security Policy Affairs (EAP/RSP)

Director Sherri Holliday-Sklar 5313 202-647-4406

Deputy Director Brian Levis 5313 202-647-2313

Office Manager Alice Greene 5313 202-647-2343

Planning & Budget Advisor Vacant 5313 202-647-2031

Budget Analysis and Grants Patrice Johnson 5313 202-647-9446

Cyber Coordinator Matt Chessen 5313 202-647-2389

Global Affairs Officer Anthony Hendon 5313 202-647-3547

International Relations Officer Kristy Mordhorst

5313

202-736-7707

Political Military Advisor Niel Smith 5313 202-647-3714

Leahy Vetting Coordinator Max Luken 5313 202-647-2722

Counterterrorism Coordinator Linnea Duvall 5313 202-647-1184

Political Military Advisor Vacant 5313 202-647-6192

Senior Advisor (WAE) Marlene Sakaue 5313 202-647-2811

Intern Austin Jordan 5313 202-647-8883

Intern Eliza DeCubellis 5313 202-647-2023

Office of Multilateral Affairs (EAP/MLA)

Director Matthew Palmer 5317 202-647-3615

Office Manager Geneva Hart 5317 202-647-1260

Deputy Director Kyle Richardson 5317 202-647-6939

Regional Affairs Officer Suraj Mungara 5317 202-647-2345

Military Advisor, Navy LCDR Benjamin Cote 5317 202-647-8815

Foreign Affairs Officer Jocelyn Roberts 5317 202-647-2989

Senior ASEAN Officer Rodrigo Garza 5317 202-647-1217

ASEAN Affairs Officer Neil Phillips 5317 202-647-2347

ASEAN Affairs Officer Darren Dapas 5317 202-647-3524

Military Advisor, Air Force Maj David Max 5317 202-647-2399

Australian Diplomatic Exchange Officer Catriona

Dearn 5317

202-647-6094

LMI Lead Officer Matt Yarrington 5317 202-647-1334

Foreign Affairs Officer Andrea Richhart 5317 202-647-8894

Transatlantic Diplomatic Fellow Officer Vacant

5317

202-647-1947

Foreign Affairs Officer Vacant 5317 202-647-4831

Office of Taiwan Coordination (EAP/TC)

Director Christian M. Castro 4312- MS 202-647-7712

Office Manager Cynthia R. Miles 4312-MS 202-647-7711

Deputy Director Christopher M. Smith 4312-MS 202-647-7713

Political Military Officer Thomas A. Niblock 4312-MS 202-647-0196

International Relations Officer Rashad N. Jones

4312-MS

202-647-7706

International Relations Officer Michael J Cocciolone

4312-MS

202-736-4420

Office of Public Diplomacy (EAP/PD)

Director Robin Diallo 5318 202-736-4598

Deputy Director Jake Jacanin 5318 202-647-7263

OMS David Machak 5318 202-647-7180

Country Officer (Indonesia, Philippines, Brunei,

Timor-Leste, Malaysa, Singapore) Jane Houston

5318

202-647-3653

Policy & Coordination Officer Deidra Avendasora

5318

202-647-7122

Cultural Coordinator Monica Sledjeski 5318 202-647-7249

Country Officer (Burma, Cambodia, Laos, Thailand,

Vietnam) Wylita Bell 5318

202-647-4524

Country Officer (China, Hong Kong, AIT Taipei,

Mongolia) Catherine Muller 4318

202-647-6802

Country Officer ( Japan and Korea) Greg Aurit 4206 202-647-4743

Foreign Exchange Officer (Australia, New Zealand,

Pacific Islands) Soo-Yeon Shim 5318

202-485-1654

Intern Michael Ardaiolo 5318 202-736-7755

Social Media Coordinator Vacant 5318 202-647-1361

Office of the Foreign Policy Advisor (USPACOM)

Foreign Policy Advisor Vacant J. 808-477-7603

Deputy Foreign Policy Advisor Justin Higgins 808-477-7617

Program Manager Rose Greco 808-477-7601

Deputy Foreign Policy Advisor Jessica Megill 808-477-9152

Assistant Foreign Policy Advisor Scott Linton 808-477-9155

Office of Maritime Southeast Asia (EAP/MTS)

Office Director James Carouso 5210 202-647-2143

Deputy Director Rachel Cooke 5210 202-647-0097

Office Manager Ruby Thomas 5210 202-647-1221

Senior Country Officer Indonesia Andrew Veprek

5210

202-647-2301

Country Officer Indonesia Erik Anderson 5210 202-647-4393

Country Officer Malaysia David C. Turnbull 5210 202-647-4932

Senior Country Officer Philippines Greg Wiegand

5210

202-647-2927

10/26/2015 Organizational Directory OD-24

UNCLASSIFIED

Country Officer Singapore and Brunei Phillip L.

Loosli 5210

202-647-1823

Country Officer Timor-Leste Jane Gamble 5210 202-736-2769

Country Officer Philippines Christina Le 5210 202-647-2931

Strategic Dialogue Specialist Deanna Kim 5210 202-736-7056

Public Diplomacy Liaison Jane Houston 5210 202-647-3653

Office of Mainland Southeast Asia (EAP/MLS)

Director Pepper Richhart 5206 202-647-4495

Office Manager Michelle Heller 5206 202-647-0064

Deputy Director Marcos Mandojana 5206 202-647-3065

Country Officer Burma David Sequeira 5206 202-647-0056

Country Officer Burma Joseph Bagga-Taves 5206 202-647-2566

Country Officer Burma Maxwell Hamilton 5206 202-647-0036

Country Officer Cambodia Amy Eagleburger 5206 202-647-3095

Country Officer Thailand Scott Sommers 5206 202-647-2036

Country Officer Vietnam (POL/MIL) Scott Kofmehl

5206

202-647-4023

Country Officer Vietnam (Econ/Comm) Jillian

Bonnardeaux 5206

202-647-1699

Country Officer Burma Annie Khoa 5206 202-736-1034

Country Officer Laos Silvia Spring 5206 202-647-2459

Public Diplomacy Liaison Wylita Bell 5206 202-736-4524

Office for North Korea Affairs (S/NKP)

Special Envoy for North Korea Human Rights Issues

Amb. Robert R. King Room 5209

202-647-4568

Special Assistant Brent Christensen Room 5209 202-647-3873

Executive Assistant & Scheduler Katharyn Havens

Room 5209

202-647-4611

Staff Assistant Vacant Room 5209 202-647-3967

Special Envoy for Six Party Talks Sydney Seiler

Room 5209

202-647-4599

Bureau of Economic and Business Affairs (EB)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Charles H Rivkin 4932 202-647-7971

Personal Assistant Abigail E Erickson 4932 202-647-7971

Executive Assistant John D Nylin 4932 202-647-6985

Office of Commercial and Business Affairs (EB/CBA)

Special Representative Scott A Nathan 5820 202-647-1625

Deputy Special Representative Caryn R McClelland

5820

202-647-0079

Secretary Maria Saugar-Velasco 5820 202-647-4109

Office of International Intellectual Property Enforcement

(EB/CBA/IPE)

Director Jean A Bonilla 4931 202-647-3985

Deputy Director Randy H Fleitman 4931 202-647-2324

Secretary Emily Tedesco 4931 202-647-3251

Office of International Communications and Information Policy

(EB/CIP)

Deputy Assistant Secretary Daniel A Sepulveda

4634

202-647-5212

Secretary Avis C Alston 4634 202-647-5212

Office of Bilateral and Regional Affairs (EB/CIP/BA)

Deputy US Coordinator John V Spilsbury 4635 202-647-6842

Secretary Perpetua O Anaele 4635 202-647-8345

Office of Multilateral Affairs (EB/CIP/MA)

Deputy US Coordinator Julie N Zoller 4634 202-647-5834

Secretary Evelyn E Cook 4634 202-647-5832

Office of Technology and Security Policy (EB/CIP/TS)

Deputy US Coodinator Douglas C May 4634 202-647-5832

Secretary Lynnette N Jackson 4634 202-647-8344

Office of Economic Policy Analysis and Public Diplomacy

(EB/EPPD)

Director Laura J Kirkconnell 3844 202-647-1936

Secretary Christian R Purkiss 3844 202-647-9204

Deputy Director Daniel T Froats 3844 202-647-1808

Deputy Director Michael R Turner 3741 202-647-1682

Executive Staff (EB-ENR/EX)

Executive Director Marion J Ekpuk SA-9, NE9021 202-472-8193

Deputy Executive Director Diane L Castiglione SA-9,

NE9028

202-472-8194

Staff Assistant Sharon A Miles-Bell SA-9, NE9025B 202-472-8184

Front Office (EB/FO)

Prinicpal Deputy Assistant Secretary Kurt W Tong

4950

202-647-9496

Personal Assistant A rdelia D Johnson 4950 202-647-9496

International Finance & Development

Office of Development Finance (EB/IFD/ODF)

Acting Director Roland F DeMarcellus 4871 202-647-9426

Deputy Director Todd A Kushner 4953 202-647-9154

Office of Investment Affairs (EB/IFD/OIA)

Director Michael K Tracton 4669 202-736-4188

Deputy Director Ann M Low 4669 202-736-4060

Secretary Kimberly M Butler 4669 202-736-4907

Office of Monetary Affairs (EB/IFD/OMA)

Director Samuel R Watson 4880 202-647-5935

Deputy Director Jason N Witow 4880 202-647-9792

Secretary JoAnn E Hinton 4880 202-647-9497

Trade Policy and Programs (EB/TPP)

Deputy Assistant Secretary William E Craft 4652 202-647-5968

Secretary Vacant 4652 202-647-5968

Office of Bilateral Trade Affairs (EB/TPP/BTA)

Director Robert D Manogue 4452 202-647-4017

Deputy Director Mitchell L Ferguson 4452 202-647-1983

Secretary Jeffrey C Brunermer 4452 202-647-3784

Office of Agriculture Policy (EB/TPP/AGP)

10/26/2015 Organizational Directory OD-25

UNCLASSIFIED

Director Eric W Luftman 4686 202-647-0133

Deputy Director Marcella B Szymanski 4686 202-647-0111

Secretary Harold J Slaughter, Jr. 4686 202-647-3090

Office of Multilateral Trade Affairs (EB/TPP/MTA)

Director Paul A Brown 4725 202-647-6324

Deputy Director Carol A Henninger 4725 202-736-4440

Secretary Amy A Hoffner 4725 202-647-6956

Transportation Affairs (EB/TRA)

Deputy Assistant Secretary Thomas S. Engle 3425 202-647-4045

Secretary Tucker Richmond Stewart 3425 202-647-4045

Office of Aviation Negotiations (EB/TRA/AN)

Director Stephen A Cristina 3425 202-647-5843

Deputy Director Shante J Moore 3425 202-647-9797

Secretary Vacant 3425 202-647-5865

Office of Transportation Policy (EB/TRA/OTP)

Director Megan Walklet-Tighe 3425 202-647-9341

Deputy Director Ellen M Dunlap 3425 202-647-8687

Secretary Donna V. White 3425 202-647-8001

Office of Counter Threat Finance and Sanctions (EB/TFS)

Acting Deputy Assistant Secretary Andrew N Keller

4844

202-647-2547

Staff Assistant Vacant 4844 202-647-2586

Office of Sanctions Policy and Implementation (EB/TFS/SPI)

Director Julie H Nutter 4657 202-647-7677

Deputy Director Tarek M Fahmy 4657 202-647-6168

Office of Threat Finance Countermeasures (EB/TFS/TFC)

Director Andrew J Weinschenk 3843 202-647-5763

Secretary Mary K Linn 4749 202-647-1925

Bureau of Educational and Cultural Affairs (ECA)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Evan Ryan 5-BB17/SA–5 202-632-6445

Principal Deputy Assistant Secretary Kelly

Keiderling 5-Z17/SA-5

202-632-9444

Senior Advisor to A/S Rick Ruth 5-N17/SA-5 202-632-6442

Staff Assistant to A/S Jordan Fox 5AA15/SA-5 202-632-6445

OMS/Special Assistant Enriqueta (Kittie) Tamayo

5-Z15/SA-5

202-632-9447

Executive Assistant Sharon Cooke

5-K17/SA-5

202-632-3345

Staff Assistant Brittaney Miller 5-J15/SA-5 202-632-3292

Chief of Staff Katharine Bartels 05CC15/SA-5 202-632-9289

Deputy Assistant Secretary for Academic Programs (ECA/A)

Deputy Assistant Secretary Vacant 5-U17/SA-5 202-632-9331

Managing Director Marianne Craven 5-S17/SA-5 202-632-9331

Senior Policy Advisor David Plack 5-M17/SA-5 202-632-9324

Staff Assistant Sarah Thompson 5-S15/SA-5 202-632-9332

Special Assistant for Policy Lisa Kraus 5-Q14/SA-5 202-632-2906

Office of the Academic Exchange Programs (ECA/A/E)

Director Mary Kirk 4-B06/SA5 (202) 632 3234

African Programs Branch Chief Robin Bradley

4-B11 / SA-5

202-632-3223

European Programs Branch Chief Richard Mei

4-B08 / SA-5

202-632-9443

East Asian Programs Branch Chief Matt McMahon

4-K06 / SA-5

202-632-9432

Western Hemisphere Programs Branch Chief Jenny

Verdaguer 4-M06 / SA-5

202-632-6047

Near Eastern Programs Branch Chief Donna Ives

4-B09 / SA-5

202-632-6050

Study of the US Branch Chief Britta Bjornlund

4-N06 / SA-5

202-632-3342

South Asian Programs Branch Chief Sue Borja

4-B12 / SA-5

202-632-3264

Office of the English Language Programs (ECA/A/L)

Office Director Kerri Hannan 4-B16/SA5 (202) 632 9281

Office Deputy Director Caryn Danz 4-B15/SA-5 202-632-9412

Materials Development and Review Branch Chief

David Fay 4-B13 / SA-5

202-632-9277

Programs Branch Chief Alice Murray 4-B15 / SA-5 202-632-9279

Office of Global Educational Programs (ECA/A/S)

Office Director Anthony D. Koliha 4-CC17 / SA-5 202-632-6345

Deputy Director Heidi Manley 4-CC16 / SA-5 202-632-3240

Humphrey Fellowships and Institutional Linkages

Branch Chief John Sedlins 4-CC13 / SA-5

202-632-6328

Teacher Exchange Branch Chief Jennifer M. Gibson

4-CC14 / SA-5

202-632-6343

Educational Information and Resources Branch

Chief, Acting Jarred Butto 4-W12/SA-5

202-632-6353

U.S. Study Abroad Branch Chief Leeanne

Dunsmore 4-L12/SA-5

202-632-2964

Deputy Assistant Secretary for Private Sector Exchange

(ECA/EC)

Deputy Assistant Secretary Robin Lerner

5-BB11/SA-5

202-632-9386

Senior Advisor Vacant 5-T06/SA-5 202-632-9313

Director, Office of Exchange Coordination and

Compliance Susan Geary C2-Z01/SA-5

202-632-9297

Director, Office of Private Sector Designation Karen

Hawkins SA44-6

202-203-7788

Chief, Academic and Government Programs

Designation Division Tammie King SA44- 668

202-203-7787

Policy Advisor Vacant 5-CC13/SA-5 202-632-9292

Chief, Private Sector Programs Division Maha

Ammar SA44-668

202-203-7956

Director, Policy and Program Support Kevin Saba

05CC14

(202) 632 6193

Director ECA/EC/OPA Henry Scott SA-44 – 667 (202) 203 7953

Deputy Assistant Secretary for Professional and Cultural

Exchanges (ECA/PE)

Deputy Assistant Secretary Mara Tekach

5-W17/SA-5

202-632-3346

Managing Director Chris Miner 5-O17/SA-5 202-632-6446

Office of Citizen Exchanges (ECA/PE/C)

10/26/2015 Organizational Directory OD-26

UNCLASSIFIED

Director, Office of Citizen Exchanges Bruce

Armstrong 3-B16 / SA-5

202-632-6062

Deputy Director Sheila Casey 3-B15 / SA-5 202-632-6070

Professional Fellows Division Chief Patricia (Kit)

Norland 3-B14 / SA-5

202-632-9370

SportsUnited Division Chief Vacant 4-Q06 / SA-5 202-632-6438

Cultural Programs Division Chief Amy Bliss B11 /

SA-5

202-632-6415

Youth Programs Division Chief Ereney

Hadjigeorgalis 3-B13 / SA-5

202-632-6411

Strategic Outreach and Planning Officer Pedro

Martin 3-D16 / SA-5

202-632-6056

Office of International Visitors (ECA/PE/V)

Director Vacant 03-B06/SA-5 202-632-6383

Deputy Director Susan Shultz 03-B06/SA-5 202-632- 3303

Community Resources Division Chief Vacant 202-632-9381

New York Program Branch Chief John Vance 601

USUN Building

646-282-2851

Community Relations Branch Chief Diane Crow

03-BB06/SA-5

202-632-6162

IVLP On Demand Division Chief Alison Moylan

05-N06/SA-5

202-632-6166

Western Hemisphere Affairs, East Asia, Near

East/South Asia (IVLP On Demand) Branch Chief

Chris Mrozowski 05-R06/SA-5

202-632-3221

Africa/Europe (IVLP On Demand) Branch Chief

Robin Neilson 05-M06/SA-5

202-632-6091

Africa Branch Chief Wendy Barton 03-K06/ SA-5 202-632-9338

East Asia and Pacific Branch Chief Terry Blatt

03-Q06 / SA-5

202-632-3319

North Africa, Near East Branch Chief Colleen

Fleming 03-N06/SA-5

202-632-9357

Europe and Eurasia Branch Chief Charlotte Titus

03-T06 / SA-5

202-632-9390

Western Hemisphere Branch Chief John Dunne

03-R06/SA-5

202-632-9288

IVLP Division, Division Chief Sana Abed-Kotab

03-BB05/SA-5

202-632-9380

Strategic Planning and Coordination Officer Corey

Petersohn 03-J06/SA-5

202-632-9448

Deputy Director Carol Grabauskas 03-B07/SA-5 202-632-3282

South and Central Asia Branch Chief Elisabeth

Gomez 03-M06/SA-5

202-632-9335

Office of the Executive Director (ECA-IIP/EX)

Executive Director Carmen Cantor 4-BB06/SA-5 202-632-6376

Deputy Executive Director Jacqueline Jones

4-BB07/SA-5

202-632-6378

Deputy Executive Director Rob Price 4-BB08/SA-5 202-632-6447

Human Resources Division Chief Felicia Gibson

C2–P19/SA-5

202-632-6025

HR Operations Branch Leader (ECA) Joyce Mondy

C2-S11/SA-5

202-632-3259

HR Operations Branch Leader (IIP) Lucy Evans

C2-R11/SA-5

202-632-6022

Training Officer Yolanda Johnson C2-U15/SA-5 202-632-6005

Support Services Division Chief Tony Bennett

4-BB08/SA-5

202-632-6393

Grants Division Chief Kerry Neal C2-CC17/SA-5 202-632-6360

Program Management Staff Chief Michael E. Weider

4-BB11/SA-5

202-632-6375

Assistant to the Executive Director Vacant C.

4-Z07/SA-5

202-632-6376

Program Analyst Mike Keckler 4-Z09 202-632-3207

Procurement Division Chief Javier Rodriguez 4-Q06 (202) 632 6402

IT Director Toni Bowser C1-O15 (202) 632 2910

Office of Policy and Evaluation (ECA/P)

Director of Alumni Affairs Karen Robblee

C2-A19/SA-5

202-632-6177

Chief of Evaluation Staff Robin Silver SA-44 – 668 (202) 203 7214

Director, Cultural Heritage Center Maria Kouroupas

SA5- C2O19

202-632-6197

Senior Policy Officer Steven L Pike 5-E02/ SA-5 202-632-2742

Director of Inter-Agency Working Group Erik

Anderson C2-Y20

202-632-9306

ECA Policy Officer Vacant 5-B05 (202) 632 6311

Deputy Assistant Secretary for Policy Mark Taplin

05Q17

202-632-6080

J. William Fulbright Foreign Scholarship Board (ECA/FFSB)

Chairman Betty Castor Florida 2022037010

Vice Chair Laura S Trombley California 202-203-7010

Member Jeffrey Bleich California 202-203-7010

Member Donna Brazile Washington, DC 202-203-7010

Member Lisa Caputo New York 202-203-7010

Member Joseph Falk Florida 202-203-7010

Member Gabrielle Giffords Arizona 202-203-7010

Member Anita McBride Washington, DC 202-203-7010

Executive Director Katharina Gollner-Sweet

664/SA-44

202-203-7028

Deputy Director, Acting Michael Kuban 664/SA-44 202-203-7256

Member Maneesh Goyal New York 202-203-7010

Member Tom Healy Florida 202-203-7010

Member Shervin Pishevar California 202-203-7010

Member Emma Sepulveda Nevada 202-203-7010

Cultural Property Advisory Committee (ECA/P/C)

Committee Chair Patty Gerstenblith IL 202 632 6301

Committee Member Nina M. Archabal MN 202 632 6301

Committee Member Barbara Bluhm-Kaul IL 202 632 6301

Committee Member Rosemary Joyce CA 202 632 6301

Committee Member Jane A. Levine NY 202 632 6301

Committee Member Katherine L. Reid NC 202 632 6301

Committee Member Marta de la Torre FL 202 632 6301

Committee Member Lothar von Falkenhausen CA 202 632 6301

Committee Member Nancy Wilkie Anderson MN 202 632 6301

Committee Member James Willis CA 202-632-6301

Committee Member Thomas Murray CA 202-632-6301

Designated Federal Official Maria P. Kouroupas

SA5- C2O19

202-632-6197

Office of Public Affairs and Strategic Communications

(ECA/PASC)

Director, Public Affairs Vacant 5-Q17/SA-5 202-632-6042

Director, Media Relations Susan Pittman

5-M17/SA-5

202-632-6373

Staff Assistant Lucia Curtis 5-S14/SA-5 202-632-6448

Public Affairs Specialist Anna Griffin 5-J14/SA-5 202-632-6452

Public Affairs Specialist Katie Leasor 5-L14/SA-5 202-632-3356

Visual Information Specialist Caesar Jackson 202-632-6403

Digital Communications Director Hilary Brandt

C1O06/SA-5

202-632-6460

Web Producer Kate Henderson SA-05 – C2H16 202-632-9474

Web Producer Stephanie Sharpe SA-05 – C2H17 202-632-3357

10/26/2015 Organizational Directory OD-27

UNCLASSIFIED

Web Producer Nathan Kleekamp SA-05 – C1-R04 (202) 632 2945

Web Producer Ayaan Carter C2-E20/SA-5 202-632-6461

Web Writer/Editor Ursula Lauriston C2-H18- SA5 202-632-9467

Video Producer Oliver Mertz C1R03/SA-5 202-632-6465

Video & Social Media Assistant Andrea Keating

C2I18/SA-5

202-632-6401

Social Media Producer Melissa Dilber C2H20/SA-5 202-632-6464

Social Media Producer Michelle Neyland

C2K20/SA-5

202-632-9455

Bureau of Energy Resources

Bureau of Energy Resources

Office of the Special Envoy and Coordinator for Int’l Energy Affairs

Special Envoy & Coordinator for International

Energy Affairs (Acting) Amos Hochstein 4428

202-647-8543

Administrative Assistant to Acting S/CIEA Jenet

Redfern 4428

202-647-8543

Energy Governance and Access

PDAS Mary B. Warlick 4428 202-647-1498

Administrative Assistant Syeda Chowdhury 4428 202-647-1498

Office of Policy Analysis & Public Diplomacy

Director Richard Westerdale 4422 202-647-3016

Deputy Director Matthew McManus 4422 202-647-3423

Secretary Cindy Prince 4422 202-647-2879

Office of Energy Programs

Office Director Paul Hueper 4800 202-647-8510

Deputy Director Vacant 4800 202-647-2871

Office Management Specialist Inalda

Rodriguez 4800

202-647-2230

Energy Diplomacy

DAS (Acting) Robin Dunnigan 4428 202-736-7873

Secretary Ridgway Wise 4428 202-736-7873

Office of the Middle East and Asia

Office Director Sandra Oudkirk 4843 202-647-3036

Deputy Director Alex Whittington 4843 202-647-1476

Office Management Specialist Sarah Chandler 4843 202-647-7201

Energy Transformation

DAS Robert Ichord 4428 202-647-4534

Administrative Assistant Janice Dawkins 4428 202-647-4537

Office of Electricity & Energy Efficiency

Director Griffin M Thompson 4428 202-736-7980

Deputy Director John N Ries 4428 202-647-7947

Office Management Specialist Yvane L Loveland

4428

202-647-7384

Executive Office

Executive Director Marion J Ekpuk SA-9 NE9021 202-472-8193

Deputy Director Diane Castiglione SA-9 NE9028 202-472-8194

Staff Assistant Sharon Miles-Bell SA-9 NE9025B 202-472-8184

ENR Front Office

PDAS Mary Warlick 4428 202-647-1498

Secretary to PDAS Warlick Syeda Chowdhury 4428 202-647-1498

DAS for Energy Diplomacy (Acting) Robin Dunnigan

4428

202-736-7873

OMS to Acting DAS Dunnigan Ridgway Wise 4428 202-736-7873

DAS for Energy Transformation Robert Ichord 4428 202-647-4534

Secretary to DAS Ichord Janice Dawkins 4428 202-647-4537

Bureau Chief of Staff Andrea Richter 4428 202-647-7387

Staff Assistant Lucy Reyno 4428 202-647-4884

Staff Assistant Evan McGlaughlin 4428 202-736-4855

Administrative Officer Lisa Wright 4428 202-647-9164

Office of Europe, Western Hemisphere and Africa

Acting Director Chris Davy 4843 202-736-7149

Deputy Director Vacant 4843 202-647-

Secretary Darlene Fletcher 4843 202-647-1372

Bureau of European and Eurasian Affairs (EUR)

Office of the Assistant Secretary

Assistant Secretary Victoria Nuland 6226 202-647-9626

Principal Deputy Assistant Secretary Paul W Jones

6226

202-647-5146

Deputy Assistant Secretary Hoyt B Yee 6226 202-647-6415

Deputy Assistant Secretary Eric S. Rubin 6227 202-647-5447

Deputy Assistant Secretary Amanda L. Sloat 6227 202-647-5174

Deputy Assistant Secretary Mark Toner 6226 202-647-9522

Deputy Assistant Secretary Julieta V. Noyes 6227 202-647-9373

Special Assistant Henry R. Haggard 6226 202-647-6285

Office for US Assistance to Europe and Eurasia (EUR/ACE)

Coordinator for US Assistance to Europe and

Eurasia Daniel Rosenblum HST 4227

202-647-5102

Deputy Coordinator for US Assistance to Europe

and Eurasia Janine Wynne HST 4227

202-647-7404

Division Chief for Europe Programs Christine M.

Tefft HST 4227

202-647-7085

Division Chief for Eurasia and Central Asia

Programs Paul M. Carter HST 4227

202-647-7707

Division Chief for Budget Program and Planning

Lucy M. Jilka HST 4227

202-647-5103

Division Chief for Central Asia Programs Alexander

M. Gupman HST 4227

202-647-5067

Coordinator for US Assistance to Europe and

Eurasia Alina L Romanowski HST, 4227

202-647-5102

Office of Caucasus Affairs and Regional Conflicts (EUR/CARC)

Director Natasha S Franceschi 4220 202-647-9116

Deputy Director Kate Szpila 4220 202-647-6795

Sr. Georgia Desk Officer Carson RelitzRocker 4220 202-647-6048

Armenia Desk Officer C. Jasen Peterson

4220

202-647-6576

OMS Kimberly J. Magee 4220 202-647-8741

Conflicts Advisor David V Salvo 4220 202-647-6758

Minsk Group Co-Chair James B. Warlick 4220 202-647-0713

Jr. Georgia Desk Officer Alison S Brown 4220 202-647-0346

Azerbaijan Desk Officer Cynthia L. Cook 4220 202-647-9677

10/26/2015 Organizational Directory OD-28

UNCLASSIFIED

Public Diplomacy Officer Debra Johnson 4230 202-647-4272

Regional Affairs Officer Warren Wilson 4220 202-647-2428

Office of Central European Affairs (EUR/CE)

Director Aubrey A Carlson HST 4230 202-647-1484

Deputy Director H. Martin McDowell 4230 202-647-4577

Austria & Slovenia Desk Officer Timothy

Piergalski 4230

202-647-4782

Bulgaria Desk Officer Joachim Van Brandt 4230 202-647-1457

Switzerland and Liechtenstein Desk Paul Jukic

4230

202-647-3238

Czech Republic & Slovakia Desk Officer Lawrence J

Korb 4230

202-647-3191

Unit Chief, Poland Desk Officer Amanda Johnson

4230

202-647-4139

Romania Desk Officer Leanne R Cannon 4230 202-736-7152

Hungary Desk Officer Ivan Weinstein 4230 202-647-0425

PD Officer Doug Morrow 4230 202-647-0127

OMS Grazyna Coffin 4230 202-647-1484

OMS Vacant A. 4230 202-647-2005

Desk Officer Williams Martin 4230 202-647-8115

Poland Desk Officer Sarah K Higgins 4230 202 647 0460

Desk Officer Scott E Sommers 4230 202-647-4744

Intern Vacant 4230 202-647-3052

Office of European Union and Regional Affairs (EUR/ERA)

Office Director Gregory Burton 5424 202-647-3474

Deputy Director Barbara Thomas 5424 202-647-3246

Deputy Director (ECON) John P Schutte 5424 202-647-3206

USEU Desk Officer Philip Schwada 5424 202-736-7540

Political Officer Andrew Baker 5424 202-647-3913

Political Officer Sucheta Sharma 5424 202-647-3843

Political/Military Officer William Cammett 5424 202-647-2839

Economic Officer Robert Tibbetts 5424 202-647-1820

Economic Officer Amanda Norris 5424 202-647-1606

Economic Officer Aaron Feit 5424 202-647-1605

Economic Officer Timothy Haynes 5424 202-647-3082

Economic Officer Robert Gerber 5424 202-647-4174

TEC Coordiator Kim Tuminaro 5424 202-647-1688

OMS Shonta Diggs 5424 202-647-2469

Senior Political Officer Nicholas Hilgert 5424 202-647-2420

Economic Officer Carolina Hidea 5424 202-647-3082

POL OMS Sue McCarthy 5424 202-647-3932

Office of the Executive Director (EUR-IO/EX)

Executive Director Heather A. Townsend 12A35 202-647-7519

Deputy Director Naomi E. Lyew 12A35 202-647-7519

Deputy Director Jeffrey A. VanDreal 12A35 202-647-5979

Deputy Director and Director, Regional Service

Center Helen H. Hahn Frankfurt, Germany

49-69-7535-

Supervisory Post Management Officer Sumera

Ashruf 12A35

202-736-7512

Human Resources Chief J. Douglas Dykhouse

12A35

202-647-8404

Supervisory Administrative Officer Tiye C. Ray 1517 202-647-9744

Financial Management Chief Jody Buckneberg

Preston 12A44

202-647-0483

Information Management Division Chief Jon S. Arbin

12A35

202-647-5831

Bureau Security Officer Cristobal Romero 12A35 202-647-5716

Office of Nordic and Baltic Affairs (EUR/NB)

Director Tara Erath 5428 202-647-6556

Deputy Director Hugo Guevara 5428 202-647-8908

Iceland/Denmark Desk Officer Vacant 5428 202-647-8431

Norway/Sweden Desk Officer Valerie Bilgri 5428 202-647-8178

Lithuania Desk Officer Carol Werner 5428 202-647-8378

Estonia/Finland Desk Officer Kristin Westphal 5428 202-647-6582

PPD Officer Brinille Ellis 5428 202-647-8606

Latvia Desk Officer Zach Abramovitz 5428 202-647-9980

Norway/Sweden Desk Officer Vacant 5428 202-647-8179

Pathways Intern Vlada Levchenko

5428

202-647-8446

OMS Marcela Lievano-Martinez 2026475669

Office of the Special Envoy for Holocaust Issues (EUR/SEHI)

Special Envoy Nicholas J Dean 6219 202-647-8047

Deputy Director Elizabeth Nakian 6219 202-647-8287

Foreign Affairs Officer Susan Sandler 6219 202-647-8597

OMS Vacant A 6219 202-647-8047

Fax 202-647-1960

Office of Policy and Global Issues (EUR/PGI)

Director, Acting Maria Olson 6219 202-647-7334

Congressional, UNGA, Conference Logistics

Johnnetta Abbey 6219

202-647-8720

Deputy Director (Acting), Human Rights &

Democracy, TIP, International Religious Freedom,

Labor, Internet Freedom, Disability, Oceans

Conference Mollie Jackson 6219

202-647-7117

Human Rights & Democracy, TIP, International

Religious Freedom, LGBT, Anti-Semitism, Consular

Affairs, Sarah Pierson 6219

202-647-8820

Strategic Planning Anne Peacock 6219 202-647-8826

Counterterrorism, Countering Violent

Extremism/Radicalization, Syrian Foreign Fighters,

Office Security Lonni Reasor 6219

202-647-6736

Office Management Specialist Joy King 6219 202-647-7109

Human Rights & Democracy, TIP, Leahy Vetting,

International Religious Freedom, Roma Issues

Michelle Bloom 6219

202-647-5008

Strategic Planning, Artic Issues, Council of Europe,

Black Sea, Atrocities Prevention Board Joseph

Kowalski 6219

202-647-7321

U.N., Multilateral Issues, Muslim Engagement,

Congressional, Youth, NGO’s & Diaspora Yelena

Zeru EUR/PGI

202-647-7465

Rule of Law, Counter Corruption, Counter Narcotics,

Open Government Partnership, Gender Equality

Mary-Elizabeth Knapp

202-647-3604

Office of Press and Public Diplomacy (EUR/PPD)

Director Gloria F Berbena 3249 202-647-6380

Deputy Director Mark M Cameron 3249 202-647-6933

Senior Deputy Director Stephanie Syptak 3249 202-647-7308

Office of Policy and Regional Affairs (EUR/PRA)

Director Matthew X Hardiman 6519 202-647-8892

Deputy Director Heather VonBehren 6519 202-647-9903

Foreign Affairs Officer George DuSoe 6519 202-647-6181

Foreign Affairs Officer James Lovell 6519 202-647-5960

Foreign Affairs Officer Andrew Riedy 6519 202-647-8261

Foreign Affairs Officer Chris Yarnell 6519 202-647-6154

10/26/2015 Organizational Directory OD-29

UNCLASSIFIED

Foreign Affairs Officer Duncan Walker 6519 202-647-5994

Foreign Affairs Officer Michael Ziemke 6519 202-647-6861

Office Management Specialist Beth

Garverick 6519

202-647-5992

Student program analyst Katherine Bewley 6519 202-246-4587

Office of Press and Policy Outreach (EUR/Press)

Director Athena Katsoulos 4515 202-647-6975

Deputy Director Marc Nordberg 4515 202-647-6291

Press Officer Vacant 4515 202-647-8602

Press Officer Amy Dahm 4515 202-647-9754

Outreach Officer Michael Cavey 4515 202-647-9752

Outreach Officer Jane Daly 4515 202-647-8341

Office of European Security and Political Affairs (EUR/RPM)

Director Joe Manso 6511 202-647-1626

OMS Nick A Hardy 6511 202-647-1626

Principal Deputy Director Victor Hurtado 6511 202-647-1626

NATO Sub-Registrar Judith Martin 6511 202-647-1358

OSCE Coordinator (Deputy Director) Paula Thiede

6229

202-736-7290

Program Assistant Pam Montgomery 6229 202-736-7445

Deputy OSCE Coordinator Bridgette Walker 6229 202-647-2128

OSCE Desk Officer David Swalley 6229 202-736-7291

Foreign Affairs Officer (NATO/OSCE) Richard

Prosen 6229

202-647-0282

Deputy Director, Defense Policy Jennifer

Laurendeau 6511

202-647-1308

NATO-Russia Officer Michelle Azevedo 6513 202-647-0797

Defense Policy Kathleen Holmes 6513 202-647-1602

Defense Policy Reardon Brendan 6511 202-736-7298

Defense Policy Bethany Owens 6511 202-647-1328

Fax Vacant 6511 202-647-1369

Senior NATO Desk Officer Chris Curran 6513 202-647-2127

OMS Vacant 6513 202-647-1003

NATO POLMIL Officer Joe Bernath 6513 202-647-1691

NATO Desk Officer Dru Alejandro 6513 202-647-3405

Deputy Director, NATO Section Scott Brandon 6513 202-736-7297

Fax Vacant 6513 202-647-0985

Intern Vacant 6513 202-736-7293

NATO Foreign Affairs Officer Robert Thompson

6511

202-647-2078

NATO POLMIL Officer Peter Sloan 6511 202-736-7296

NATO Foreign Affairs Officer Erica Simon 6513 202-647-2097

NATO POLMIL Officer Kristin Mencer 6511 202-736-7292

NATO Intern Alexa Lipke 6513 202-736-7299

Intern Vacant 6513 202-647-1135

EUR Senior Military Advisor COL Josh Burgess

6513

202-647-3374

EUR Military Advisor LTC Erik Bauer 6519 202-647-5906

POLAD Fellow Christina Sheets 6513 202-736-7013

Office of Russian Affairs (EUR/RUS)

Director David Kostelancik 4417 202-647-9806

Deputy Director Brian Greaney 4417 202-647-6743

OMS Judith Casper 4417 202-647-9806

OMS/Visa Specialist Calvin Chase 4417 202-647-6150

Pol Chief Cynthia Doell 4417 202-647-6763

Bilat Chief Lisa Gambone 4417 202-647-6749

Bilat-TIP, ACS issues Mica Pilz-Harbin 4417 202-646-4262

Econ Chief Judy Kuo 4417 202-736-4441

Econ, energy, EST Ben Pierce 4417 202-647-6770

Pol, External, Pol-Mil Tim Nelson 4417 202-647-6734

Pol, Int, Human Rights Megan Tetrick 4417 202-647-6756

BPC, Senior Advisor Tracy Perrelli 4427A 202-647-4464

TransAtlantic Fellow Olivier Fink 4417 202-647-6747

Franklin Fellow Amy Patten 4427A 202.647.7340

Public Diplomacy Anaida Haas 4417 202-647-5993

Public Diplomacy Matthew Singer 4417 202-647-7861

Franklin Fellow Amy Patten 4427A 202-647-7340

Pickering Fellow Nursultan Eldosov 4417 202.646.4262

PMF Matthew Gebert 4417 202.647.4117

Office of South Central European Affairs (EUR/SCE)

Director Thomas Yazdgerdi 5219 202 647-0608

Deputy Director Steve Banks 5219 202 647-1072

Assistant to the Director Jackson Roscoe 5219 202 647-0608

Senior Advisor Paul Pfeuffer 5219 202 647-2452

Regional Coordinator Jameson Lamie 5219 202 647-7660

Desk Officer (Croatia) Emilie Bruchon 5219 202 647-4297

Kosovo Desk officer Margaret Ehr 5219 202 736-7012

Desk Officer (Macedonia, Montenegro) Carina

Canaan 5219

202 647-4330

Desk Officer (Albania) Benjamin Rinaker 5219 202-647-3747

Program Support Assistant Lisa Marshall 5219 202 647-1829

OMS Monika Colon 5219 202 647-1880

OMS Roscoe Jackson 5219 202 736-7478

Desk Officer (Bosnia and Herzegovina) Kathleen

Larkin 5219

202 647-4277

Regional Economic Officer Brian Smith 5219 202 647-8755

Bosnia Initiative Coordinator Chris Zimmer 5219 202 647-4775

Senior Desk Officer (Serbia) Meghan Bradley 5219 202 736-7012

Regional Political Military Officer Florence Akinyemi

Room 5219

202 647-9517

Bosnia Reform Advisor Ian Campbell 5219 202 736-7479

Senior Kosovo Desk Officer Ilan Goodman 5219 202 647-4290

Kosovo Anne Morrison 5219 202 647-9173

Office of Southern European Affairs (EUR/SE)

Director Philip S Kosnett 5511 202 647-6994

OMS Tiffany Sims 5511 202-647-6112

Deputy Director Daniel Lawton 5511 202-647-5120

Greece Desk Officer Nicole Lima Nucelli 5511 202-647-6760

Turkey Desk Officer David Fabrycky 5511 202-647-7581

Cyprus Desk Officer Amy Dove 5511 202 647-6948

Sr. Turkey Desk Officer Mark Schapiro 5511 202-647-9749

Turkey Desk Officer J.T. Ice 5511 202-647-6934

Turkey Desk Officer Justine Treadwell 5511 202-647-5972

Public Diplomacy Officer Todd Miyahira 5511 202-647-6976

Regional Political Military Officer Vacant 5511 202-736-4051

Fax 202-647-5087

Turkey Desk Officer Vacant 5511 202-647-6877

Office of Ukraine, Moldova and Belarus Affairs (EUR/UMB)

Belarus Desk Officer Sean Greenley 4427 202-736-4443

Manager Specialist Florence Allen 4427 202-647-8761

Program Assistant Wilma Horton 4427 202-647-8303

Deputy Director Megan T Bouldin 4427 202-647-9049

Director Michael D Scanlan 4427 202-647-6750

Moldova Desk Officer Joseph G Bergen 4427 202-647-6733

Ukraine Desk Officer Joanna Pritchett 4427 202-647-5998

10/26/2015 Organizational Directory OD-30

UNCLASSIFIED

Ukraine Desk Officer Teresa L Grantham 4427 202-647-6799

Office of Western European Affairs (EUR/WE)

Director Robin Quinville 5218 202-647-1469

Deputy Director (France, Italy, Spain, Portugal,

Malta, Vatican, Andorra, Monaco, San Marino)

Cheryl L Fernandes 5218

202-647-3063

Deputy Director (UK, Belgium, Netherlands,

Ireland/Northern Ireland, Germany) Matt Goshko

5218

202-647-6587

Ireland/Northern Ireland/Bermuda Katie Nutt 5218 202-647-6591

PD Officer (France, Italy, Spain, Portugal, Malta,

Vatican, Andorra, Monaco, San Marino) Anna Martz

5218

202-647-1100

Portugal/Spain Thomas O Ash 5218 202-647-2632

France/Monaco Nicole Warin 5218 202-647-6557

Vatican/San Marino/Italy Sonia Tarantolo 5218 202-647-1419

OMS Kate Fox 5218 202-647-3746

Germany Desk/Multilateral Officer Georgiana

Cavendish 5218

202-647-5020

France/Malta/Monaco Daniel Mangis 5218 202-647-4372

United Kingdom Dena Brownlow 5218 202-647-2441

United Kingdom Kate Leahy 5218 202-647-6585

PD Officer (UK, Belgium, Netherlands, Luxembourg,

Ireland/Northern Ireland, Germany) Paul

Cunningham 5218

202-647-2456

Germany Ellen Y Wong 5218 202-647-2448

Spain/Andorra Miriam L Awad 5218 202-647-3151

Italy/San Marino Scott Higgins 5218 202-647-4395

Belgium/Netherlands/Luxembourg John Wilcock

5218

202-647-6555

OMS Mili McInerney 5218 202-647-3072

Germany Williams Martin 5218 202-647-4361

Germany Lauren Hansen EUR/WE 202-647-2584

Intern Mariabruna Jennings EUR/WE 202-647-5687

Belgium/Netherlands/Luxembourg Vacant 5218 202-647-5674

Foreign Service Institute (FSI)

Director

Director Nancy McEldowney F2102 SA42 703-302-6703

Assistant to the Director Dianne Wampler F2102

SA42

703-302-6703

Deputy Director Marc L. Ostfield F2102 SA42 703-302-6707

Secretary to Deputy Director Regina Wiener F2102

SA42

703-302-6707

Policy Coordination Mary L. Bothwell F2102 SA42 703-302-6704

Regional Training Programs Jared Pendleton

F4101 SA42

703-302-7135

Staff Assistant Vacant F2111 SA42 703-302-6718

Executive Director for Management (FSI/EX)

Executive Director Dominica Gutierrez F2205 SA42 703-302-6729

Deputy Executive Director Gelinda M. Giacomin

F2208 SA-42

703-302-6835

Information Resources Manager Hassan

Gharekhanloo F2208 SA42

703-302-6732

Management Analyst Wayne Oshima F2205 SA42 703-302-6730

Management Analyst Arline Hetland F2205 SA-42 703-302-3012

Management Analyst Elizabeth G. Hamly F2205

SA42

703-302-6731

Director, Acquisitions Martin T. Regan F2131 SA42 703-302-7233

General Services Officer Keith Williamson F2131

SA42

703-302-7411

Director, Audio-Visual Dennis L. Raulin F1320

SA42

703-302-6786

Director, Budget Office Victor Munoz F2130 SA42 703-302-7283

Information Management Systems Linda Coble

F1304 SA42

703-302-7201

Director, Corporate Systems David Tigeros F2206

SA42

703-302-6732

Instructional Support Division Karen Audant F1415

SA42

703-302-7154

Human Resources Officer Deborah A. Duckett

F2210 SA42

703-302-6813

Registrar Laura D. Bravery F1245 SA42 703-302-7144

Student Messages FSI Registrar F1245 SA42 703-302-7144

School of Language Studies (FSI/SLS)

Dean Masha Yovanovitch F4415 SA42 703-302-7242

Associate Dean for Instruction James E North F4416

SA42

703-302-7242

Associate Dean for Management Katherine A

Munchmeyer F4417 SA42

703-302-7242

Curriculum and Staff Development James

Bernhardt F4514 SA42

703-746-2382

Language Testing Unit Christina Hoffman F4236

SA42

703-302-7125

External Programs Candice Hunt F4418 SA42 703-302-7244

Near East, Central and South Asian Languages

David Red F2277 SA42

703-302-7291

Slavic, Persian and Pashto Languages Marsha

Kaplan F4628 SA42

703-302-7061

European and African Languages Anne Keller-Lally

F3628 SA42

703-302-7013

Romance Languages Alfred Carter F3628 SA42 703-302-7066

East Asian and Pacific Languages Mary Kim

F3261SA42

703-302-7297

Leadership and Management School (FSI/LMS)

DEAN Vacant E4114 SA42 703-302-7178

Associate Dean Gail Neelon E4114 SA42 703-302-6743

Associate Dean Michael J. Murphy E4121 SA-42 703-302-7197

Policy Leadership Division Mark R. Nachtrieb

E4124.2 SA42

703-302-6767

Executive Development Division Mark R Nachtrieb

E4124.2 SA42

703-302-6767

Leadership Training Division Margaret McLaughlin

E3128 SA42

703-302-7016

Crisis Management Training Margaret Hawthorne

E4116.1 SA42

703-302-7369

School of Professional and Area Studies (FSI/SPAS)

Dean Mark A Pekala F4101 SA42 703-302-6940

Associate Dean Vacant F4101 SA42 703-302-6940

Associate Dean Beth A. Payne F4101 SA42 703-302-6940

Area Studies Robert F. Winchester F4316 SA42 703-302-6875

Consular Training Kathryn Flachsbart F3116 SA42 703-302-7161

Curriculum and Staff Development Vacant F3327

SA42

703-302-7256

Economic/Commercial Training Tanya K. Spencer

F3327 SA42

703-302-7256

Management Tradecraft Training Vacant F4144

SA42

703-302-6973

Office Management Training Vacant F3108 SA42 703-302-6920

10/26/2015 Organizational Directory OD-31

UNCLASSIFIED

Orientation Division Mark Libby F2315 SA42 703-302-6993

Political Training Alicia P. Allison F4312 SA42 703-302-7182

Public Diplomacy Chad P. Cummins F3104 SA42 703-302-7454

Stability Operations David Gehrenbeck F4106

SA-42

703-302-6954

School of Applied Information Technology (FSI/SAIT)

Dean Michael Bretz K3101 SA42 703-302-6957

Associate Dean Tin Cao K3103 SA42 703-302-7381

Business Applications Laura R. Leinow K3119

SA-42

703-302-6750

Research Learning and Development Ritchie W.

Miller K3115 SA-42

703-302-6757

Enterprise Technology Mark A. McCloy K3106

SA-42

703-302-9001

Transition Center (FSI/TC)

Director Ray Leki E2122 SA42 703-302-7266

Deputy Director Sharon Hardy E2115 SA-42 703-302-7270

Career Transition Center Catherine McCormick

E2101 SA42

703-302-7409

Overseas Briefing Information Center Sean McKee

E2123 SA42

703-302-7275

Training Division Archana Dheer E2116 SA42 703-302-7267

Association for Diplomatic Studies and Training (ADST)

President Kenneth L. Brown I Building SA42 703-302-6992

Administrative Officer Marilyn Bentley I Building

SA42

703-302-6990

Bureau of Human Resources (DGHR)

Director General of the Foreign Service and Director of Human

Resouces

Director General of the Foreign Service and Director

of Human Resources Arnold A Chacon 6218

202-647-9898

Principal Deputy Assistant Secretary for Human

Resources Carol Z Perez 6218

202-647-5942

Deputy Assistant Secretary for Human Resources

Linda S. Taglialatela 6218

202-647-5152

Deputy Assistant Secretary for Human Resources

Bruce Williamson 6218

202-647-9438

Deputy Assistant Secretary for Human Resources

Philippe A. Lussier 6218

202-647-5152

Staff Assistant Adrienne Washington 6218 202-647-9280

Special Assistant Frederica Eatmon 6218 202-647-5275

Chief of Staff Constance M Dierman 6218 202-647-5112

HR Service Center toll Free Vacant Charleston SC 866-300-7419

HR Service Center Outside US Vacant Charleston

SC

843-308-5539

Strategic Communications Jo Ellen Powell 6217 202-485-2841

Senior Advisor Alexander Karagiannis HST 6217 202-485-2488

Office of Career Development and Assignments (HR/CDA)

Director Geeta Pasi 4100, SA-3 202-663-0779

Deputy Director Elizabeth K. Mayfield 4100, SA-3 202-663-0781

Continuity Counselor Staff Division Chief Bernadette

Cole-Byrd 4100, SA-3

202-663-0785

Senior Level Division Director Susan R. Crystal

4100, SA-3

202-663-0219

Chief of the Overseas Civil Service Assignments

Unit (OCSA) Joann G. Alba 3105, SA-3

202-663-0627

Unit (OCSA) Joann G. Alba 3105, SA-3

Career Development and Training Section Chief

Vacant 4100

202-663-0798

Mid-Level Division Director Mirembe Nantongo

3104,SA3

202-663-0650

Mid-Level Deputy Division Director (Specialist)

Jemile L Bertot 3109 SA3

202-663-0606

Mid-Level Deputy Division Director (Generalist)

Darcy Zotter 3123, SA3

202-663-0608

Entry Level Division Director Michael J. Dodman

3200 SA3

202-663-0656

Deputy Division Director/Section Chief (Specialist)

Marianne Kompa 3200 SA3

202-663-0490

Deputy Division Director/Section Chief (Generalist)

Sigrid Emrich 3200 SA3

202-663-0657

Assignments Division Director Christopher Richard

4200 SA3

202-663-0420

Assignments Division Deputy Director Catherine

Blowers 4200 SA3

202-663-0450

Assignments Division FSBid Administrator Guirlhene

Giordani 4200 SA3

202-663-0442

DS Career Development Assistant Danae V. Green

3135 SA3

202-663-0622

Career Development Officer Trisha M. Marks 3142

SA3

202-663-0603

DS Career Development Officer Richard C. Ober

3141 SA3

202-663-0626

Office of Civil Service Human Resources Management

(HR/CSHRM)

Director Vacant A. H1104 SA1 202-663-2127

Acting Director Kim R. Bruner H1104 SA1 202-663-2147

Executive Resources & Performance Management

Division Chief Patricia A. Wai H1104 SA1

202-663-2164

Career Development Division Chief Elizabeth M.

Assink H1104 SA1

202-663-2173

Senior Advisor Claire H Duong H1104 SA1 202-663-2129

Veterans Employment Program Manager Vacant

H1104 SA1

202-663-2182

Executive Diversity Outreach Program Manager &

Acting Veterans Employment Program Manager

Josue M. Barrera H1104 SA1

202-663-3216

Career Development Resource Center Katrina S.

Crosby L321 SA1

202-663-3042

Office Management Specialist Jean I. Dorsey H1104

SA1

202-663-2130

Office of Employee Relations (HR/ER)

Office Director Jo Ellen Powell H236 SA1 202-261-8175

Office Administrative Specialist Patricia Huff H236

SA1

202-261-8183

Drug Free Workplace Coordinator Donna Visocan

H236 SA1

202-663-2229

Conduct, Suitability & Discipline Division Chief

Kimberly Brooks H236 SA1

202-261-8169

Post Management Officer Dwight R. Rhoades SA-1

H236

202-261-8845

Employee Relations Officer Christopher S.

Misciagno

+39 055 266 95

Employee Relations Officer Jay Williams H236 SA1 202-261 8179

Employee Relations Specialist Mary Murray H236

SA1

202-261-8179

Employee Relations Specialist Sheri Parker H236

SA1

202-663-2224

Employee Relations Specialist Deborah McDonald

H236 SA1

202-261-8165

10/26/2015 Organizational Directory OD-32

UNCLASSIFIED

H236 SA1

Employee Relations Specialist Gale Smith H236

SA1

202-261-8168

Employee Relations Specialist Julee Brand H236

SA1

202-663-3553

Disability/Reasonable Accommodations Division

Director Patricia Pittarelli H622 SA1

202-663-3445

Program Manager Marcy Adamik SA-1, H-622 (202) 261 8951

Disability Resource Analyst, Lead Scott Duncan

H622 SA1

202-261-8925

Disability Resource Analyst Eliza Bethune-King

H622 SA1

202-663-3254

Disability Resource Analyst Carlynn Marsh H622

SA1

202-663-3471

Disability Resource Analyst Mark McKay H622 SA1 202-261-1583

Disability Resource Analyst Mark McKay H622 SA1 202-663-3509

Disability Resource Analyst Louis Saddler H622

SA1

202-261-8890

Sign Language Interpreter Jeffrey Bowden H622

SA1

202-261-8187

Sign Language Interpreter Chari Tamashiro H622

SA1

202-663-3256

Program Specialist; HR/ER Web Master Emmie

Hoover H622 SA1

202-261-8893

Selective Placement & Schedule A Recruiter Lana

Hiland H622 SA1

202-261-8927

Paralegal Specialist Kristin Giuliano H622 SA1 202-261-8891

Special Project Analyst Carol Jackson H622 SA1 202-261-8132

Human Resources Assistant Karen Grimes H622

SA1

202-663-3474

Staff Accommodation Assistant Mark Bisson H622

SA1

202-663-3881

Accommodations Assistant Alicia Cahoon H622

SA1

202-261-8948

Accommodations Assistant Joyce Tam H622 SA1 202-663-3252

Accommodations Assistant Richard McCarthy H622

SA1

202-663-3253

Accommodations Assistant Crystal Maitland H622

SA1

202-663-3857

Accommodations Assistant Stephanie Reed H622

SA1

202-261-8951

State Magazine Editor-In-Chief Isaac Pacheco

SA44

202-203-7118

Art Director Luis Jimenez SA-1 H236 202-663-1700

Art Director Michael G Hahn SA-1, H236 202-261-8163

Writer/Editor Ed Warner SA44 202-203-7115

Work/Life Division Director Judy G Ikels H236 SA1 202-261-8161

Program Specialist India Roberts SA-1, H236 202-261-8180

Management Analyst Michael P. Karlsberg SA-1,

H236

202-261-8181

Health, Life & Long Term Care Insurances/Flexible

Spending Account/Campaigns (CFC/Savings

Bonds) Coordinator Shelly Kornegay H236 SA1

202-261-8166

3-FAM Coordinator for HR Bureau Vacant H236

SA1

202-261-8177

Take Your Child To Work Day, FEDs Feed Families

& Child Care/Subsidy Coordinator and Workers

Compensation Jamila Moumeni H236 SA1

202-663-1686

Special Projects Coordinator Kathy Djahanbani

H236 SA1

202-261-8173

Special Projects Coordinator Penny McMurtry H236

SA1

202-261-8079

Program Assistant Carrie Duong H236 SA1 202-261-8164

Receptionist/Program Assistant Jody Rizzotte H236

SA1

202-261-8160

Human Resources Specialist Melissa Sampson

H236 SA1

202-663-3548

H236 SA1

Special Advisor Jason N Lawrence SA-1, H236 202-261-8178

Worker’s Compensation Coordinator LaShan

Solomon H236 SA-1

202-261-8171

Student Loan Repayment Program (SLRP),

Telework, Military Leave, Professional Liability

Insurance Coordinator Debora Ellis H236 SA-1

202-261-8178

Executive Office for the Bureau of Human Resources (HR/EX)

Executive Director William E. Schaal, Jr. H1103 SA1 202-663-2375

Deputy Director John K. Moyer H1103 SA1 202-663-2377

Records Information Management Division Chief

Pamela B. Moore H804 SA1

202-663-1870

Systems Development Division Chief Douglas D.

Townsend H804E SA1

202-261-8266

Systems Oversight Division Chief Barbara M.

Dauphin H801 SA1

202-261-8282

Enterprise Systems Division Chief Lisa M.

Chichester H726 SA1

202-663-2024

Supervisory Human Resources Officer Sharyn G.

Jordan H1103 SA1

202-663-2379

Lead General Services Officer Danny B. McClough

H726 SA1

202-663-2367

Assignment Support Division Chief Angela E. White

4250 SA3

202-663-4250

Resources Management Division Chief Benjamin

Lam H515 SA1

202-632-2073

Post Assignment Travel

Cynthia O. Davis H515 SA1

202-632-2079

Family Liaison Office (HR/FLO)

Director Susan Frost HST 1239 202-647-1077

Division Chief Gabrielle Hampson HST 1239 202-647-1784

CLO Program Officer Jennifer Mullarkey HST 1248 202-647-8973

Education and Youth Officer Leah Wallace HST

1239

202-647-2334

Division Chief Bert Curtis HST 1239 202-647-1067

Employment Program Officer (Outside the Mission)

Suzanne Jessop HST 1239

202-647-1076

Communications and Outreach Coordinator (Acting)

Ramona Sandoval HST 1248

202-647-8962

Crisis Management and Support Services Officer

Dianna Rooney HST 1239

202-647-4626

Unaccompanied Tours Support Officer Sherri

Rhoades HST 1239

202-647-2987

CLO Program Specialist Kathy Loken HST 1248 202-736-4781

Communications & Outreach Specialist Thomas

Cumbow HST 1248

202-736-4783

Expeditious Naturalization/Office Manager Terri

Quirk HST1239

202-647-4625

Crisis Management Program Specialist Souheir

Carty HST 1239

202-647-2356

Database Manager Officer Louis Wells HST 1239 IVG 87322341

Employment Program Officer (Inside the Mission)

Julie Washburn HST 1239

202-647-4826

Employment Program Coordinator Chris

Baumgarten HST 1239

202-647-2315

Employment & Training Specialist Natacha

Gislard-Butterworth HST 1239

202-647-3178

Data Management Specialist Jose Luis Vasquez

HST1239

202-736-4786

Program Assistant/Receptionist Dan Ricci HST1239 202-647-1076

Employment Specialist Renae Shreve HST1239 202-647-1066

Unaccompanied Tours Specialist Ilene Smith

HST1239

202-647-1786

10/26/2015 Organizational Directory OD-33

UNCLASSIFIED

Training Specialist Karlene Abrams HST1248 202-736-4778

EPAP Coordinator Lycia Coble Sibilla HST 1239 202-647-1065

Education Specialist Marybeth Hunter HST 1239 202-647-3179

Social Media Specialist Jane Crawley HST 1248 202-736-4782

Grievance Staff (HR/G)

Director Melinda Chandler H523 SA1 202-261-8110

Office of Casualty Assistance (HR/OCA)

Director Kirk A. Leach HST, 1241 202-736-4302

Deputy Director Patricia J Kostelancik HST, 1241 202-736-4302

Program Assistant Tonyia Warren HST, 1241 202-736-4302

Office of Overseas Employment (HR/OE)

Director Michael S. Tulley SA-44 Rm 368 202-203-7433

Deputy Director Jack E. Hinden SA-44 Rm 368 202-203-7408

Human Resources Management Division Chief

Michelle S. Long SA-44 Rm 368

202-203-3744

Policy Coordination Division Chief Debra A. Higgins

SA-44 Rm 368

202-203-7383

Compensation Management Division Chief Kumiah

N. Harrison SA-44 Rm 368

202-203-7424

Office of Presidential Appointments (HR/PAS)

Director Jennifer Wicks HST, 2423 202-647-9731

Title and Rank Officer/Deputy Steven B. Burback

HST, 2423

202 647-9732

Ambassadorial Appointment Support Marie A.

Dorsey HST, 2423

202 647-9570

Foreign Service Commissioning, FAM/FAH

Coordinator & Office Outreach Jessica N. Newcomb

HST, 2423

202 647-9659

Program Support Mary A. Foreman HST, 2423 202 647-9731

Presidential Appointments Steve J Blake HST, 2423 202-647-9731

Program Analyst Laura S. Johnson HST, 2423 202-647-9156

Program Officer Michael Carney HST, 2423 202-647-9159

Policy Coordination Staff (HR/PC)

Director Karen Krueger 6217 202-647-2609

Chief, Labor Management Relations Steven Polson

6217

202-647-4285

Public Affairs Officer Brenda Greenberg 6217 202-647-4282

HR Specialist (Policy) Bert Curtis 6217 202-647-2655

Program Analyst Officer Tracy Whittington 2419 202-647-1679

Staff Assistant Carol Kohan 6217 202-647-2675

Program Analysis Officer Barbara S Keary 2419 202-736-7837

Program Analyst Patricia McCabe 2419 202-736-7073

Program Analyst Natalie Nii 2419 202-736-7061

Office of Perfomance Evaluation (HR/PE)

Office Director Robert Nolan H720 SA1 202-663-2060

Deputy Director for Operations Calli Fuller H720

SA1

202-663-2060

Deputy Director for Policy Bruce L. Cole H720 SA1 202-663-2042

Program Operations Division Chief Jacqueline R.

Smith H720 SA1

202-663-2060

Office of Recruitment, Examination and Employment (HR/REE)

Director Bruce I. Turner H518 SA1 202-261-8903

Deputy Director Michelle Arias H518 SA1 202-261-8921

Foreign Sercvice Examination Division Staff Director

Mary Draper RM 324 SA44

202-203-5117

Recruitment Outreach Division Chief Martha Estell

H518 SA1

202-261-8898

Registrar Division Chief Patricia Evans H518 SA 1 202-261-8897

Student Programs and Fellowships Division Chief

Michael Wolfe H518 SA1

202-261-8921

Office of Retirement (HR/RET)

Director Michael A McCarthy H620 SA1 202-261-8964

Deputy Director Edward Capers, Jr. H620 SA1 202-261-8961

Chief Retirement Operations Rhonda M. Cummings

H620 SA1

202-261-8967

Senior Policy Analyst Jacqueline Long H620 SA1 202-261-8965

Chief Implementation/Quality Assurance Chadrick

Kelly H620 SA1

202-261-8966

Chief Annuitant Services Amber Hanbury H620 SA1 202-261-8963

Supervisory HR Specialist Tonette Kitt H620 SA1 202-663-1799

Team Leader Implementation/Quality Assurance

Vacant H620 SA1

202-261-8986

Team Leader Annuitant Services James E Johnson

H620 SA1

202-261-9889

Office Administrator Vacant H620 SA1 202-261-8980

Office of Resource Management and Organizational Analysis

(HR/RMA)

Office Director Jeffrey D. Miller H1301 SA1 202-663-2309

Classification and Compensation Policy Division

Chief Larry Nix H1301 SA1

202-663-3032

Resource Planning and Allocation Division Chief

Eugene Batt H1301 SA1

202-663-2309

Workforce Planning and Analysis Division Chief

Chet Phillips H1301 SA1

202-663-2321

Office of Shared Services HR/SS

Director Tracy H. Mahaffey Charleston 843-952-0163

Deputy Director Lisa M. Burridge Charleston 843-952-0164

Deputy Director Paul A. Gilmore H615 SA1 (202) 261-8133

Bureau of Information Resource Management (IRM)

Chief Information Officer

Chief Information Officer Steven Taylor 6311 202-647-2889

Personal Assistant Shari Wagner 6311 202-647-2889

Special Assistant Joseph Yanci 6311 202-647-5730

Staff Assistant Nichelle Thomas 6311 202-647-2144

Office Assistant (vacant) 6311 202-647-2947

Executive Assistant Misty Knotts 6311 202-647-2933

Business Management and Planning (IRM/BMP)

Deputy Chief Information Officer Patricia Lacina

NW6096

202-634-3081

Personal Assistant Jean Dickerson NW6095 202-634-3083

Special Assisant Meredith Hiemstra NW6088 202-634-3485

Office of eDiplomacy (IRM/BMP/EDIP)

Staff Assistant Lorrell Doughty NE-6154, SA-9 202-634-3621

Director Eric G. Nelson NE 6091 202-634-3098

10/26/2015 Organizational Directory OD-34

UNCLASSIFIED

Executive Office (IRM/EX)

Executive Director Vacant S. SA17 202-485-7001

Deputy Executive Director Wilson Mark SA17 202-485-7005

Customer Service Office (IRM/BMP/EDIP/CLD)

Liaison Division Chief Diane B. Peterson NW6-135 202-634-3718

Information Resource Management Business Management and

Planning Strategic Planning Office

Office Director Minh-Hai Tran-Lam NW5127 202 634-0405

Division Chief Dean Ergenbright NW5111 202 634-0421

Division Chief Larry Davis NW5134 202 634-0413

Division Chief Ronald G Lay NW5102 202 634-0416

Goverance, Resource, and Performance Management Office

(IRM/BMP/GRP)

Performance Management Division Chief Michael R.

Wheeler SA-9, NW6115

202-453-9089

Process Management Division Chief Carey L. Moore

SA-9 NW6111

202-634-3642

Sourcing Management Division Chief Vacant SA-9,

NE4025

202-634-3055

Governance and Policy Division Chief Alison M.

Bowling SA-9, NE4029

202-634-0292

Office Director Robert A. Hall SA-9, NE 4075 202-634-0288

Deputy Chief Information Officer for Operations (IRM/OPS)

Deputy Chief Information Officer Glen Johnson NW

6094

202-634-3084

Program Analysis Ryan Essman NW 6095 202-634-3084

Special Assistant Edna Vega NW 6089 202-634-3683

Special Assistant Brian Hering NW 6089 202-634-3684

Special Advisor Michael S. Poliachik NW 6089 202-634-3071

Enterprise Network Management Office (IRM/OPS/ENM)

Director Al Bowden SA9 202-634-3690

Network Engineering and Design Division Chief

Gerald Caron SA9

202-453-9719

Enterprise Operations Division Chief Jaime

Esquivel SA34

703-912-8087

Perimeter Security Division Chief Larry McElroy

SA9

202-634-0255

Global Telecom Services Division Chief Debora

Nagy (acting) SA26

301-985-8711

Telecom, Wireless, & Data Services Division Chief

Terri Staub SA9

202-453-9050

Information Technology Infrastructure (IRM/OPS/ITI)

Director Craig Specht SA-9 NE 6063 202 634-3630

LAN and WAN Service Division Chief Christopher

Gustavus SA-21 212

703-912-8599

Systems Integrity Division Chief Al Herto SA44 202-203-5000

Technical Security and Safeguards Division Chief

Gary Rosiecki SA-9 NE 6038

202-634-3752

GITM Kathleen Lively SA-34 703-912-8649

Division Chief (Lan/Wan)(Acting) Christopher

Gustavus SA-12 212

703 912-8599

Deputy Director Leigh Ann Kidd SA-9 NE 6064 202 634-3631

Messaging Systems (IRM/OPS/MSO)

Acting Director Robert L Adams SA-9 NE6075 202-634-0206

Management Analysis Staff Chief Patsy Butler SA-9

NW4127

202-634-0190

Messaging Test Division Chief Ernest R. Milner

SA-28 104

703-746-2115

Division Chief Haar Sandhu SA-9 LL 2-096 202-453-9407

Special Messaging Operation Division Chief Danny

Branch SA-9 NE6074

202-634-0208

Main State Messaging Center Division Chief

Margaret A. Johnson SA-9 NW 6076

202-634-0204

Beltsville Messaging Center Division Chief John

Cabral SA-26 Beltsville

301-985-8005

E Mail Division Chief Trey H Jammes SA-9 202-634-0257

Messaging Design Division Kevin A. Gatlin SA-28

1290C

703-746-2113

Systems and Integration (IRM/OPS/SIO)

Applications Programming Division Chief Michelle

Sparrow-Walker SA9 NE7038

202-634-3802

Collaboration and Compensation Services Division

Chief Penny Duncan SA9 NW7098

202-634-3913

Business Engagement Center Division Chief

Catherine Walker SA9 NW7123

202-634-3951

Data Center Consolidation Chief Raymond A. Brow

SA9 NW7081

202-634-3976

Enterprise Server Operations Center Division Chief

C.Melonie Parker-Hill SA9 NW7080

202-634-3975

Process Improvement Chief Earl D. Underwood SA9

NW7099

202-453-9415

Director, Acting Jasper R. Daniels SA9 NW7068 202-634-3877

Executive Assistant Colisha S. Freeman

SA9 NW7134A

202-634-3859

Information Assurance Office (IRM/IA)

Director Chief Information Security Officer William

Lay, Sa-15 9126

703-812-2339

Information System Security Oversight Officer Dave

Rowles SA15 9109

703-812-2201

Policy, Liaison and Training Oversight Office

Director Deborah Pierre-Louis SA-15 9132

571-345-0399

Information Technology Security Compliance Office

Director Peter M Gouldmann SA-15 9127

703-812-2216

Goverance and Policy Division (IRM/BMP/GRP/GP)

Division Chief Alison M. Bowling SA-9, Floor 4,

NE4029

202-634-0292

Performance Management Division (IRM/BMP/GRP/PFM)

Division Chief Michael R Wheeler SA-9, NW6115 202-453-9089

Process Management Division (IRM/BMP/GRP/PMD)

Division Chief Carey Moore 202-634-3642 Floor 6,

Sourcing Management Division (IRM/BMP/GRP/SM)

Division Chief Anne Marie Sheppard Floor 4,

NE4025

202-634-3055

Project Services Office (IRM/BMP/PSO)

Office Director Claire Votaw SA9, NWL1162 202-453-9760

Division Chief (SD) Blair Townsend SA9, NWL1123 202-453-9750

Division Chief (MAP) Karen Derringer SA9,

NWL1141

202-453-9180

10/26/2015 Organizational Directory OD-35

UNCLASSIFIED

NWL1141

Foreign Operations

Deputy Chief Information Officer Frontis B. Wiggins

SA-9, NE6063

202-453-9078

Senior Adviser Allen (AJ) DeLucia SA-9 202-634-3733

Foreign Operations Coordinator Jeffrey Graham

SA-9

202-634-3686

Foreign Operations Coordinator Dante’ Bostic SA-9 202-634-3994

Technical Advisor Zohair Monshizada SA-9 202-634-3756

Technical Advisor Donna Lipscomb SA-9 202-634-0334

Foreign Affairs Assistant Debra L. Filipp SA-9,

NE6062A

202-453-9078

Bureau of Intelligence and Research (INR)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Daniel B. Smith 6468 202-647-9177

Principal Deputy Assistant Secretary/Acting

Assistant Secretary Kathleen M. Fitzpatrick 6468

202-647-7826

Deputy Assistant Secretary for Analysis and

Production James Buchanan 6468

202-647-9633

Deputy Assistant Secretary for Intelligence Policy

and Coordination Catherine W. Brown 6468

202-647-7825

Special Assistant Dan O’Hara 6468 202-647-8933

Senior Advisor for Security Darrell McDaniel 6953 202-647-9613

Director of Professional Development Julie Johnson

6468

202-647-6936

Director of Analytic Effectiveness Robert Krikorian

6468

202-647-7131

Executive Assistant to the Assistant Secretary

Kristin E. Kirkhoff 6468

202-647-9177

Executive Assistant Deborah Howard 6468 202-647-7825

Executive Assistant Renee V. Brown 6468 202-647-7826

Special Assistant David Martinez 6468 202-647-8933

INR Watch (INR/WATCH)

Office Director Jan Levin 6510 202-647-6955

Watch Officer on Duty 6510 202-647-2728

Office of the Executive Director (INR/EX)

Director Leona Coulombe 6880 202-647-1080

Deputy Director Susan C N’Garnim 6880 202-647-2084

Budget and Fiscal Unit Chief Edson Barbosa 6880 202-736-7357

Information Systems Division Chief Juan Conde

6510

202-647-6481

Human Resources Unit Chief Eric Johansen 6880 202-647-7333

Office of Administrative Liaison (INR/AL)

Director LaWanda Maxwell 2247 202-647-9012

Deputy Director Matthew Glockner 2247 202-647-6912

Office of Analysis for Africa (INR/AF)

Director Michael Owen 6725 202-647-7339

Central and East Africa Division Chief Frederick

Ehrenreich 6725

202-647-7675

West and Southern Africa Division Chief Richard

Kaminski 6725

202-647-6130

Office of Counter-Intelligence and Consular Support (INR/CCS)

Director Donald Moore 6931 202-647-7679

Deputy Director Robert Roulston 6931 202-647-8357

Foreign Disclosure and Demarche Rhonda Blair

6931

202-647-7418

Consular Intelligence Coordinator Matthew

McKeever 6931

202-647-6416

Office of Cyber Affairs (INR/CYBER)

Director Judith Strotz 8722 202-647-5574

Office of Analysis for East Asia and the Pacific (INR/EAP)

Director Victor Raphael 2912 202-647-4650

China Division Chief Gregory Knight 2912 202-647-3999

NE Asia Division Chief Vacant 2912 202-647-4767

SE Asia/Pacific Division Chief Andrew Vincent 2912 202-647-4671

Office of Economic Analysis (INR/EC)

Director David R. Konkel 8682 202-647-3317

Economic Security and Trade Division Chief William

Miller 8682

202-647-3317

Economies in Transition Division Chief Vacant

8682

202-736-7917

Office of Analysis for Europe (INR/EUR)

Director William Meara 2908 202-647-8052

Northern Europe and Regional Analysis Division

Chief Steve Burant 2908

202-647-8457

Southern Europe Division Chief Andrew Plowman

2908

202-647-9222

Office of The Geographer and Global Issues (INR/GGI)

Director Lee R. Schwartz 6722 202-647-1988

Multilateral and Transnational Issues Division Chief

C. Sherry Hong 6722

202-647-1935

War Crimes, Democracy, and Human Rights

Division Chief Michael Morin 6722

202-647-6615

Geographic Information Unit Chief Leo Dillon 6741 202-647-2156

Humanitarian Information Unit Acting Chief Erin

Sawyer SA-44

202-634-0341

Office of Analysis for Near East and South Asia (INR/NESA)

Director Alan Misenheimer 8731 202-647-8660

Arab-Israel States Division Chief Constance Mayer

8731

202-647-8205

North Africa and Arabian Peninsula Division Chief

Vacant 8731

202-647-8413

Analyst for Iraq Affairs Steven Feinberg 8731 202-647-6841

Analyst for Iraq Affairs Derek Hoffmann 8731 202-647-9987

South Asia Division Chief Steve Ghitelman 8741 202-647-78660

Office of Opinion Research (INR/OPN)

Director Vacant 2911 202 -736-4279

Deputy Director Regina Faranda 2911 202-736-4286

East Asia, Pacific, Africa and American Republics

Division Chief Shawn Bird 2916

202-736-4638

Europe/Eurasia Division Chief Vacant 2911 202-736-4352

Near East and South Asia Division Chief Timothy

Gembicki 2916

202-736-4645

10/26/2015 Organizational Directory OD-36

UNCLASSIFIED

Office of Intelligence Operations (INR/OPS)

Director Elissa Pitterle 8860 202-647-1463

Intelligence Operations Officer Stuart Doner 8860 202-647-2359

Foreign Maps Procurement Program Staff

Coordinator Jane Kuhar SA19

703-746-2400

Office of Outreach (INR/OTR)

Director Christina Condrey 2251 (202) 736 4622

Office of Publications (INR/PUB)

Director John Harms 6844 202-647-5923

Office of Analysis for Russia and Eurasia (INR/REA)

Director Vacant 2254 202-647-5642

Acting Director John P. Williams 2254 202-647-9186

Russia Domestic Affairs Division Chief (Acting)

Robert Otto 2254

202-647-0497

Foreign Policy and Western Republics Division Chief

Eugene Fishel 2254

202-647-9213

Office of Analysis for Strategic, Proliferation, and Military Issues

(INR/SPM)

Director Francisco Gonzalez 6675 202-647-8550

Proliferation Division Chief Beth Frisa 6675 202-647-8230

Military Forces and Technologies Division Chief

(Acting) Thomas “Hunter” Grimes 6675

202-647-9760

Strategic and Proliferation Issues Division Chief

Joshua Handler 6675

202-647-7103

Office of Technical Collection Affairs (INR/TCA)

Director Judson Barnes 8722 202-647-4318

Imagery Center (INR/TCA/IMC) Chief Lisa Dyer

6510

202-647-9030

Office of Analysis for Terrorism, Narcotics and Crime (INR/TNC)

Director Suzanne McCormick 6510 202-647-9035

Deputy Director and Near East and South Asian

Terrorism Division Chief Theodore Craig 6510

202-647-7539

Radicalization and Region Terrorism Division Chief

Heidi Panetta 6510

202-647-6860

Narcotics and Crime Division Chief Jennifer

McElveen 6510

202-647-9879

Office of Analysis for Western Hemisphere Affairs (INR/WHA)

Director Howard Davis 6781 202-647-3555

Middle American-Caribbean Division Chief

Catherine Salcedo 6932

202-647-2367

South American Division Chief James McElveen

6940

202-647-2242

Bureau of International Information Programs (IIP)

International Information Programs Coordinator

Coordinator Macon Phillips 5B17 / SA-5 202-632-9942

Principal Deputy Coordinator Jean Manes 5E17 /

SA-5

202-632-9931

Chief of Staff Stephanie Sutton 5B10 / SA-5 202-632-3218

Staff Assistant Chris Olen 5E14 / SA-5 202-632-6585

Senior Management Analyst Laura Hesselton

5B12 / SA-5

202-632-9933

5B12 / SA-5

Staff Assistant Michael S McLean 5E12/SA-5 2026326088

Senior Advisor Beverly Godwin SA 5 B10 202-632-2843

Office of Policy, Outreach and Governance (IIP/PO)

Director Hilary Brandt 5B09 / SA-5 202-632-6460

Programs Deputy Coordinator

Deputy Coordinator for Programs Tom Smitham

5J17 / SA-5

202-632-9955

Director for Public Engagement David Shelby

2BB18 SA5

202-632-9964

Division Chief (AF/WHA) Vacant 2R12/ SA-5 202-632-9913

Division Chief (EAP/EUR) Kathey-Lee Galvin 2R11/

SA-5

202-632-2753

Division Chief (SCA/NEA) Victoria O’Connell 02T11/

SA05

202-632-2774

Director of American Spaces Jason Rebholtz

2BB12/ SA-5

202-632-6596

Division Chief Campaigns Davida MacDonald

02B209/ SA5

202-632-9263

Director, Office of Regional Engagement Sri

Kulkarni 02CC13/ SA05

202-632-9912

Platforms Deputy Coordinator

Division Chief, Partnerships and Research Lynne

Scheib 2V12 / SA-5

202-632-9904

Division Chief, American Spaces Field Support Rose

Jackson 2BB09 / SA-5

202-632-9944

Division Chief, Field Support and Training Carol

Brey-Casiano 2BB08 / SA-5

202-632-2747

Division Chief, Applied Tech Mike Huff 2Z01 / SA-5 202-632-9952

Deputy Coordinator for Platforms Tom Cochran

5J17 / SA-5

202-632-6578

Director of Web Engagement Richard Wilbur 2B05 /

SA-5

202-632-2832

Program Manager of CO.NX/DVC Mark Betka

C2E13 / SA-5

202-632-9991

Senior Advisor Jason Rebholz 02BB12/Sa05 202-632-6596

Office of Digital Tom Conley 02B13/ SA 5 202-632-9936

Publishing Dominique Sullivan 02B14/SA05 202-632-2862

Content Support Services

Acting Managing Director Brian Merrick 2B17 / SA-5 202-632-6380

Senior Advisor Tom Conley 2B13 / SA-5 202-632-9936

Products Deputy Coordinator

Deputy Coordinator for Products Jeff Daigle 5G17 /

SA-5

202-632-9932

Senior Advisor Mike Hankey 3CC17 / SA-5 202-632-2893

Director of Written Content Michael Friedman

1C05 / SA-5

202-632-9921

Director of Video Production and Acquisitions Jason

Katz C2F13 / SA-5

202-632-9969

Director of Translation Services Bob Holden

3BB09 / SA-5

202-632-2751

Acting Director of the U.S. Speaker Program Estelle

Baird 3CC16 / SA-5

202-632-9204

Managing Editor Editorial Services Berta Gomez

02B05/ SA05

202-632-2813

Deputy Director- Producation Administration Merle

Kellerhals 01C10/ SA5

202-632-2705

10/26/2015 Organizational Directory OD-37

UNCLASSIFIED

Short-Form Content Bridget Hunter 01C06/SA05 202-632-2752

Division Chief Campaign Content Elizabeth Kelleher

01C08/SA 05

202-632-2815

Editorial Director, Division of Publications Mary

Chunko 01C09/SA05

202-632-2706

Division Chief/ Social Media Manager Gregg Your

02B08/SA5

202-632-9242

Division Chief Video Production Vacant 202-632-0000

Division Chief, EAP/WHA, IIP/PD/SP Emily Kenealy

CC15/SA05

202-632-2772

Division Chief AF/NEA/SCA IIP/RCA Eboni York

02CC16/SA05

202-632-6589

Bureau of International Narcotics and Law

Enforcement Affairs (INL)

Assistant Secretary

Assistant Secretary William R. Brownfield 7826 HST 202-647-8464

Principal Deputy Assistant Secretary Luis E.

Arreaga 7826 HST

202-647-6642

Deputy Assistant Secretary Daniel L. Foote

7826HST

202-647-9822

Deputy Assistant Secretary James A. Walsh 7826

HST

202-647-9822

Deputy Assistant Secretary Alexander A. Arvizu

7636 HST

202-647-6642

Senior Advisor Brooke Darby 7826 HST 202-647-7829

Special Assistant Kaleb Kroger 7636 HST 202-736-4143

Staff Assistant Carrie Weintraub 7836 HST 202-647-9635

OMS to A/S Brownfield Rebecca Bock 7636 HST 202-647-8464

OMS to DAS Arvizu Vincent Mason 7826 HST 202-647-6054

OMS to PDAS Arreaga Katherine M McGifford 7826

HST

202-647-6642

Staff Assistant Vacant 7826 HST 202-647-7399

Chief of Staff/Senior Congressional Advisor

Alexandra C Costello 7636 HST

202-647-0198

Office of the Controller/Executive Director (INL/RM)

Acting Executive Director Mary Pat Hayes-Crow

SA-1 Suite 900

202-736-9097

Controller/Executive Director Vacant SA-1 Suite

900

202-736-9163

Deputy Executive Director Rajesh Rajadhyaksha

SA-1 Suite 900

202-736-9107

Deputy Executive Director Max Aguilar SA-1 Suite

900

202-736-9104

Executive Assistant Arianna Barcham SA-1 Suite

900

202-736-9109

Administrative Officer Barbara Stevenson SA-1

Suite 700

202-663-2682

Audit & Overisght Offiicer Patricia Thomas SA-1

Suite 700

202-261-8042

Chief, Budget Execution Division Corey Hewitt

SA-1 Suite 900

202-736-9035

Acting Chief, Budget Planning, Formulation &

Presentation Division Natalia Vazquez SA 1 – H900

202-261-8730

Acting Chief Contract Administration & Procurement

Policy Division Carl Haynes SA-01 Suite 700

202-736-9205

Acting Chief, Grants, Acquisition & Procurement

Policy Division Mike Perez SA-1 Suite 900

202-736-9128

Chief, Information Management Division Anthony

Bell SA-1 Suite 300

202-663-1801

Chief, Program Assistance & Evaluation Division

Mark B. Giroux SA-1 Suite 700

202-663-2542

Office of Aviation (INL/A)

Director Phil Schlatter PAFB Fl 321-783-9821

Deputy Director Don Campbell PAFB Fl 321-783-9821

Executive Assistant to Amb. Frank Cecille

Washington PAFB FL

321-783-9821

Western Hemisphere Programs (INL/WHP)

Office Director Richard Glenn SA-1 H334 202-663-1060

Deputy Director Susan Snyder SA-1 H334 202-663-1410

OMS Diana Figueroa SA-1 H334 202-663-1060

Office of Criminal Justice Assistance and Partnership (INL/CAP)

Acting Director Robert Gifford SA-1-L505 202-634-1415

Deputy Director Michele Greenstein SA-1-L505 202-634-1417

Office Management Specialist Lisa Hillman

SA-1-L505

202-634-1415

Office of Policy, Planning and Coordination (INL/PC)

Director Kara McDonald L505 SA-1 202-634-1138

Office Management Specialist Carolyn M

Pollard-Ford L505 SA-1

202-634-1135

Office of Crime Programs (INL/C)

Director Rob Leventhal SA – 1 L600 202-663-1859

Office Management Specialist Catherine Jones SA

1 – L600

202-663-1995

Office of Africa and Middle East (INL/AME)

Director Tony Fernandes L505 SA-1 202-634-1173

Deputy Director Amy C Kirshner L505 SA-1 202-634-1174

OMS Thakia Hill L505 SA-1 202-634-1172

OMS Daphne G McCants L505 SA-1 202-634-1171

Office of Afghanistan & Pakistan (INL/AP)

Director Jeffrey Robertson SA 1 – L600 202-663-2461

Deputy Director Al Matano SA 1 – L600 202-663-2425

Office Management Specialist Lisa Simon B-14

SA-4S

202-776-8790

OMS Carol Cummings B-14 SA-4S 202-776-8949

Office of Europe and Asia (INL/EA)

Director Cari Enav SA 1 – L600 202-663-2540

Europe/Central Asia Team Lead Judith Campbell

SA 1 – L600

202-663-2514

Asia Team Leader Nicole Otallah SA – 1 L600 202-663-2515

OMS Diane Alexander SA 1 – L600 202-663-2534

Bureau of International Organization Affairs (IO)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Bathsheba N Crocker 6323 202-647-9600

Executive Assistant Colleen Greer 6323 202-647-9600

Principal Deputy Assistant Secretary Tracey Ann

Jacobson 6323

202-647-9602

OMS to PDAS Mary Anne Green 6323 202-647-9602

Deputy Assistant Secretary Erin M Barclay 6319 202-647-9431

OMS to DAS Barclay Rocio Sainz 6319 202-647-9431

10/26/2015 Organizational Directory OD-38

UNCLASSIFIED

Deputy Assistant Secretary Nerissa J. Cook 6323 202-647-5798

OMS to DAS Cook Rosibel A. Marten 6323 202-647 5798

Deputy Assistant Secretary Victoria K. Holt 6323 202-647-9604

OMS to DAS Holt Francesca Munzi 6323 202-647-9604

Senior Advisor Madeeha Ashraf 6323 202-736-7143

Special Assistant Matthew Walsh 6323 202-736-4348

Staff Assistant Renee Callender 6323 202-647-9490

Staff Assistant Cara Conley 6323 202-736-7140

Staff Assistant Danielle Korshak 6323 202-736-7140

Special Coordinator for the Post-2015 Development

Agenda Anthony Pipa 6517

202-647-7022

OMS to Special Coordinator Michelle Sanchez 6517 202-647-7022

Office of UN Political Affairs (IO/UNP)

Director Thomas H Duffy 1828 202-647-2393

Deputy Director Sarah J Debbink 1828 202-647-2641

Multilateral Affairs Officer – North Africa, Western

Sahara, Libya Erin Clancy 1828

202-647-1891

Multilateral Affairs Officer – Syria, Yemen, MEP,

Middle East Team Lead Faith Colvin 1828

202-647-7142

Foreign Affairs Officer – Host Country/6th

Committee, Legal Issues, IPU Susan Edmondson

1828

202-647-0041

Multilateral Affairs Officer – APB, R2P, NP,

DPRK/IR, EAP, Syria-CW Michael Flores 1828

202-647-0043

Multilateral Affairs Officer – EUR, Lebanon, UNSC

Consultations, Nordic Dialogue Breanna Green

1828

202-647-0046

Office Manager Mie Mie Hlaing 1828 202-647-2392

Foreign Affairs Officer – DPA, 4C, WPS, Nigeria,

Africa Team Lead Matthew Lavine 1828

202-647-0045

Multilateral Affairs Officer – Sudan, South Sudan,

AF/S, AF/E, Somalia Munir Madyun 1828

202-647-0047

Multilateral Affairs Officer – AF/W, AF/C, Sahel,

CAAC, Deputy UNGA Coordinator Emerita Torres

1828

202-647-0042

Multilateral Affairs Officer – WHA, UNSC

Consultations & Reform, P5, UNGA Coordinator Pei

Tsai 1828

202-736-7004

Multilateral Affairs Officer – Iraq, Afghanistan,

Tribunals Wendy Brafman 1828

202-647-0048

Office of Peacekeeping, Sanctions and Counter-Terrorism

(IO/PSC)

Director Douglas D. Jones HST 1827 202-736-7733

OMS to Director Debra Price HST 1827 202-736-7733

Deputy Director – Peace Operations Jenifer H.

Moore HST 1827

202-736-7739

Deputy Director – Sanctions and Counter-Terrorism

Erin C. Flaherty HST 1827

202-736-7847

Senior Military Advisor COL. John F. Lightner HST

1827

202-736-7788

Senior Advisor Peacekeeping Summit Jeremy B.

Brenner HST 1827

202 736 7732

Foreign Affairs Officer – DPRK, Iran, Libya, Yemen

Sanctions Natasha Adams HST 1827

202-647-2753

Military Advisor – UNSOA, AMISOM, UNIFIL,

UNDOF, UNTSO, Protection of Civilians, Contingent

Owned Equipment, NEA Regional Coordinator LT.

COL. Dave Buffaloe HST 1827

202-736-7789

Office Automation Assistant Kay Herring HST 1827 202-736-7732

International Relations Officer – Counterterrorism,

DPRK Sanctions David Krzywda HST 1827

202-736-7734

International Relations Officer – CAR, Cote d’Ivoire,

DRC, Guinea-Bissau, Liberia, South Sudan, Sudan

Sanctions, Conflict Minerals Beverly Mather-Marcus

HST 1827

202-736-7737

Sanctions, Conflict Minerals Beverly Mather-Marcus

HST 1827

Foreign Affairs Officer – UNDPKO/DFS

Restructuring, C-34, UNMOGIP, Police and Rule of

Law/INL, SEA, CAAC, Interns and UN Associate

Experts, Strategic Dialogues, SCA Regional

Coordinator Deborah Odell HST 1827

202-736-7606

Financial Management Officer – Peacekeeping

Finance & Management (CIPA) Tammy Pomerleau

HST 1827

202-736-7937

Foreign Affairs Officer – Counterrorism Vasu Vaitla

HST 1827

202-736-7735

Foreign Affairs Officer – MINUSMA, PBC, UNOCI,

Peacebuilding, AF Regional Coordinator Alicia van

der Veen HST 1827

202-736-7191

Foreign Affairs Officer – MONUSCO, UNMIK,

MINUSCA, WPS, EUR Regional Coordinator

Rebecca Wallace HST 1827

202-736-7936

Office of the Executive Director (EUR-IO/EX)

Executive Director Heather A. Townsend 12A35 202-647-7519

Deputy Director Naomi E. Lyew 12A35 202-647-7519

Deputy Director, Acting Jeffrey VanDreal 12A35 202-647-5979

Deputy Director and Director, Regional Service

Center Helen H. Hahn Frankfurt, Germany

49-69-7535-

Supervisory Post Management Officer, Acting

Sumera Ashruf 12A35

202-736-7512

Human Resources Chief J. Douglas Dykhouse

12A35

202-647-8404

Supervisory Administrative Officer Tiye Ray 1517 202-647-9744

Financial Management Chief Jody Buckneberg

Preston 12A44

202-647-0483

Information Management Division Chief

Jon Arbin 12A35

202-647-5831

Bureau Security Officer Cristobal Romero 5219 202-647-5716

Office of Human Rights, and Humanitarian, (IO/HRH)

Director William Mozdzierz SA-1 Rom L-409 202-663-1176

Deputy Director Elizabeth Wilcox SA-1 Rom L-409 202-663-1849

Human Rights Unit Chief Emily Katkar SA-1 Rom

L-409

202-663-1937

Senior Humanitarian Advisor Elizabeth Campbell

SA-1 Rom L-409

202-663-1458

Foreign Affairs Officer (Human Rights Unit) – SCA,

EAP, children, migration, human rights defenders,

women & nationality, TIP, HRC Advisory Committee

Sheela Ahluwalia SA-1 Rom L-409

202-663-1812

PMF – Civil society, democracy, rule of law, UPR

(not the U.S. UPR), WHA, corruption/human rights

issues, racism, social media Michael Dozler SA-1

Rom L-409

202-663-1813

Human Rights and Humanitarian Officer – UN

Women, CSW Coordinator, drones, freedom of

religion & expression, internet freedom, Istanbul

process, torture, 1503 complaints, treaty bodies,

U.S. UPR Gerard Hodel SA-1 Rom L-409

202-663-1492

Foreign Affairs Officer (Social Issues) – indigenous

peoples, aging & disabilities, Commission on Social

Development (non-econ/dev issues), women’s

issues Linda Lum SA-1 Rom L-409

202-663-1632

PMF – economic, social & cultural rights; right to

development, right to peace, peasants, environment,

firearms, transitional justice, APB, Sudan, South

Sudan, natural disasters Martha Marrazza SA-1

Rom L-409

202-663-1562

Foreign Affairs Officer (Human Rights Unit) – NEA,

EUR, LGBT, HRC elections, UNRWA Wesley

Reisser SA-1 Rom L-409

202-663-1486

10/26/2015 Organizational Directory OD-39

UNCLASSIFIED

Reisser SA-1 Rom L-409

Program Support Assistant Bernice Thompson

SA-1 Rom L-409

202-663-2246

Office of Specialized and Technical Agencies (IO/STA)

Director Robert J Faucher SA-1 Rm. L-409 202-663-3121

Deputy Director John O. Maher SA-1 Rm. L-409 202-663-3184

Deputy Director Yvette Wong SA-1 Rm. L-409 202-663-3130

Geneva Desk Officer Edwin Brown SA-1 Rm. L-409 202-663-2416

OMS Carol Naylor SA-1 Rom L-409 202-663-2648

Chief, International Postal Affairs Joseph Murphy

SA-1 Rom L-409

202-663-3017

Vienna Desk Officer Anne Chick SA-1 Rm. L-409 202-663-2404

Cyber Policy Officer Justin Fair SA-1 Rm. L-409 202-663-2418

USUN Geneva Desk Officer – IBWM, IOLM,

UNITAR, UNWTO, WMO Edwin Brown SA-1 Rom

L-409

202-663-2416

Montreal Desk Officer Carrie LaCrosse SA-1 Rm.

L-409

202-663-2412

Drugs and Crime Policy Officer – UNODC, CCPCJ,

CND, CP, UNCAC, UNTOC, INCB, UNOOSA,

INTERPOL, UNIDO, UNICRI, UN Commission on

International Trade Law Anne Chick SA-1 Rom

L-409

202-663-2404

Chief, International Postal Affairs Joseph P Murphy

SA-1 Rm. L-409

202-663-3017

Cyber Policy Officer – ITU, WSIS, IGF, CSTD Justin

Fair SA-1 Rom L-409

202-663-2418

USICAO Desk Officer; Intellectual Property and

Transportation Officer – WIPO, IMO, IHO, WRA

Carrie LaCrosse SA-1 Rom L-409

202-663-2412

Senior Environment Officer Alessandro Nardi SA-1

Rm. L-409

202-663-1745

Office Management Specialist Carol Naylor SA-1

Rm. L-409

202-663-2468

Senior Environmental Officer – IPCC, UNFCCC,

Sustainable Development, IRENA, SE4ALL

Alessandro Nardi SA-1 Rom L-409

202-663-1745

Assistant to International Postal Affairs Chief

Shereece Robinson SA-1 Rm. L-409

202-663-2469

Postal Management Analyst Shereece Robinson

SA-1 Rom L-409

202-663-2649

USUN Nairobi Desk Officer – UNEP, UNCCD, IUCN,

Ramsar Convention, UNREDD, SPREP, UN Forum

on Forests, CEP, CBD, CITES, CMS, UNECE,

Montreal Protocol Wilson Sumner SA-1 Rom L-409

202-663-1814

Nairobi Desk Officer Wilson Sumner SA-1 Rm.

L-409

202-663-1814

Office of Economic and Development Affairs (IO/EDA)

Director Stephen O’Dowd 2830 202-647-1280

Deputy Director Margaret Bond 2830 202-647-1545

Office Management Specialist Olga (Jerri) Cooks

2830

202-647-1269

International Relations Officer – Post-2015 Rene

Bebeau 2830

202-647-3975

Foreign Affairs Officer – Health Team Lead Ann

Blackwood 2830

202-647-1546

Foreign Affairs Officer – Senior Funds and Program

Officer; UNDP Charles Chang 2830

202-647-3896

International Relations Officer – Post-2015

Development Agenda; UNGA 2nd Committee;

ECOSOC Issues Christopher Green 2830

202-647-5694

Foreign Affairs Officer – Economic Development

Issues John Keeton 2830

202-647-1108

International Relations Officer – Desk Officer for

UNICEF, UN-Habitat Kurosh Massoud Ansari 2830

202-647-1307

Foreign Affairs Officer – Health Melissa Kopolow

McCall 2830

202-736-7787

International Relations Officer – Health Andrea

Strano 2830

202-647-3975

Foreign Affairs Officer – Food Security Team Lead

John Tuminaro 2830

202-647-1016

International Relations Officer – Food Security Molly

Rivera-Olds 2830

202-647-1412

Office of Public Affairs, Planning, and Congressional Outreach

(IO/PPC)

Director Mark Schlachter 1318 202-647-7857

Deputy Director Kimberly Gillen 1318 202-647-6889

Communications Team Lead Megan Mattson 1318 202-647-6393

Writer/Editor David Denny 1318 202-647-6882

Public Affairs Officer Kathryn Holmgaard 1318 202-647-7604

Public Affairs Specialist Yuna Jacobson 1318 202-647-9906

Effectiveness Unit Chief Lauren D Platukis 4513 202-647-7919

Foreign Affairs Officer Nicholas Sadoski 1318 202-647-7938

Public Diplomacy Chief Penny Rechkemmer 1318 202-647-7064

Program Analyst Laura Hettinger 4513 202-647-0684

Congressional Affairs Officer (IROG) Vacant Vacant

Office of Management, Policy, and Resources (IO/MPR)

Director Maria Longi SA-1 Rm L-409 202-663-1110

Deputy Director – American Citizens Employment

Policies and Interagency Coordination Mary Wong

SA-1 Rm L-409

202-634-1484

Deputy Director – Finance and Management Reform

Edward (Ted) Faris SA-1 Rm L-409

202-663-1101

Senior OMS Antonio Mason SA-1 Rm L-409 202-664-1496

OMS Bentley Botrell SA-1 Rm L-409 202-663-1020

Multilateral Outreach Officer – Programs and Intern

Coordinator; American Citizens Portfolio: IDLO,

WMO, UNHCR, OHCHR, WHO, UNOG, IAEA,

PAHO, OAS, ICAO, and UNRWA Christina Breuer

SA-1 Rm L-409

202-634-1485

Finance Officer – New York, Nairobi, Geneva,

Vienna, Middle East-based Funds and Programs,

UN Tribunals, and non-UN Legal Organizations Izra

Brown SA-1 Rm L-409

202-634-1467

Senior Management Reform Advisor Brian Hackett

SA-1 Rm L-409

202-634-1493

Finance Officer – New York, Nairobi, Geneva,

Vienna, Middle East-based Funds and Programs,

UN Tribunals, and non-UN Legal Organizations

Paula Harrison SA-1 Rm L-409

202-634-1497

Program Assistant – Waivers, Extensions &

Determinations, Detail/Transfers Survey and

Assessments; American Citizens Portfolio: UNFCC,

IICA, and SPC Maria-Antonietta Lo Faro SA-1 Rm

L-409

202-663-1372

Senior Advisor – Data Analysis and Senior

Appointments/Elections; American Citizens Portfolio:

UN Secretariat, UNDP, UNFPA, UNICEF, UN

Women, FAO, OECD, UNESCO, UN HABITAT,

UNEP Sandra Maynard SA-1 Rm L-409

202-63-3261

Financial Advisor Max McClellan SA-1 Rm L-409 202-634-1469

Management Reform Officer Stephanie

McFadden-O’Neill SA-1 Rm L-409

202-634-1481

Senior Financial Advisor – APEC, CPCTC, FAO,

IAEA, ICAO, ICO, IARC, IBPCT, ICAC, IOE, ISTA,

ITU, OPCW, PAHO, WHO; CIO Account,

Specialized Agencies, and Related Organizations

Mary Blanca Rios SA-1 Rm L-409

202-634-1495

10/26/2015 Organizational Directory OD-40

UNCLASSIFIED

Mary Blanca Rios SA-1 Rm L-409

Management Reform Officer Emily Rose SA-1 Rm

L-409

202-634-1494

Senior Advisor – Secondments, SOP’s and Mission

Manual; American Citizens Portfolio: NATO, WCO,

UPU, WTO, ITU, WIPO, UNOPS, HCOPIL, OPCW,

IMO and IRENA Harold Zappia SA-1 Rm L-409

202-663-1367

Office of International Conferences (IO/C)

Director Theodore Lyng SA-1, H436 202-663-1024

Deputy Director Olivette M. Hooks SA-1, H436 202-663-1026

Chief, Program and Budget Debbie Short SA-1,

H436

202-663-1894

Chief, Conference Administration Nancy

RiosBrooks SA-1, H436

202-663-1014

Office of UN Educational, Scientific and Cultural Organization

(IO/UNESCO)

Office Director Kelly O. Siekman SA3, 6200 202-663-0034

Deputy Office Director Jennifer Eldridge SA3,6200 202-663-0033

Exec Director, U.S. Natl Comm for UNESCO Allison

Wright SA3, 6200

202-663-0024

Office of Regional Policy and Coordination (IO/RPC)

Director Vacant P. 3428 202-736-4819

Acting Director Maria L. Germano 4524 202-736-4815

Acting Deputy Director – East Asia, Pacific, and

South-Central Asia; UN Alliance of Civilizations

Sameer Sheth 4524

202-736-4832

Office Management Specialist Lontria Beale 3428 202-736-4820

Foreign Affairs Officer – Western Hemisphere

Angela Allen 4524

202-736-4839

Foreign Affairs Officer – Middle East – Palestinian

Status Issues Ashley Donahey 3428

20-647-7303

AAAS Science & Technology Policy Fellow Ashok

Ramasubramanian 3428

202-647-3544

Foreign Affairs Officer – Sub-Saharan Africa; African

Union (AU) Joelle-Elizabeth Retener

202-736-4814

Foreign Affairs Officer – Europe; G-7 Political

Directors Track Alicia Romano 4524

20-647-1812

Foreign Affairs Officer – Middle East/Arab League

Maryum Saifee 3428

202-736-4829

Bureau of International Security and Nonproliferation

(ISN)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Thomas M. Countryman 3932 202-647-9612

Principal Deputy Assistant Secretary Vann H. Van

Diepen 3932

202-647-5122

Deputy Assistant Secretary for Nuclear Affairs C.S.

Eliot Kang 3932

202-647-5999

Acting Deputy Assistant Secretary for

Nonproliferation Programs Simon Limage 3932

202-647-6977

Secretary to A/S Countryman Amanda Frantz 3932 202-647-9612

Secretary to PDAS Van Diepen Cheryl Williams

3931

202-647-5122

Secretary to DAS Kang Patrick Fogarty 3932 202-647-5999

Secretary to DAS Limage Pamela Stewart 3931 202-647-6977

Special Representative of the President for Nuclear

Nonproliferation Amb. Susan Burk 3310

202-647-6643

Coordinator for Threat Reductions Programs Amb.

Bonnie Jenkins 3310

202-647-6643

Special Assistant to Amb. Jenkins Steve Lynagh

3310

202-647-6294

Staff Assistant Angela Barber-Wilson 3931 202-647-9868

Staff Assistant Alesia Thompson 3931 202-647-9868

Staff Assistant Patrice Watford 3931 202-647-9868

Director Biological Policy Staff Christophe J Park

3651

202 647 7903

Deputy Director Biological Policy Staff M Scott

Davis 3651

202 647 1141

Science Officer Meg L Flanagan 3651 202 647 9975

Admin Assistant Lourdes M Costacamps 3651 202 647 8768

U.S. Alternate Rep. to the Comprehensive Test Ban Treaty

U.S. Alternative Representative to the Conference on

Disarmament and Special Representative for Nonproliferation

Treaty

US Representative to the Conference on

Disarmament and the Biological Weapons

Convention Amb. Laura Kennedy (Geneva)

9-0-11-41-22-

Special Negotiator for Chemical and Biological Weapons

U.S. Rep. to the Organization for the Prohibition of Chemical

Weapons

Special Negotiator for Fissile Material and Senior Cutoff

Coordinator

Multilateral Nuclear and Security Affairs (ISN/MNSA)

Director John Fox 5821 202-647-9644

Deputy Director Steve Adams 5821 202-647-3302

Office Manager Vacant 5821 202-647-7326

Foreign Affairs Specialist Rob Cockerham 5821 202-647-9679

Foreign Affairs Assistant Demetrius Davis 5821 202-647-7961

Foreign Affairs Officer Mike Foughty 5821 202-647-2832

Foreign Affairs Officer Jennie Gromoll 5821 202-647-8778

Senior Scientist Mark Goodman 5821 202-736-7945

Foreign Affairs Officer Tim MacGregor 5821 202-647-6653

Foreign Affairs Officer Buzz Menold 5821 202-647-7662

Physical Scientist Peter Sprunger 5821 202-647-9730

Foreign Affairs Consultant Beth Weithman 5821 202-647-7967

Foreign Affairs Officer Vacant 5821 202-736-4368

Office of Regional Affairs (ISN/RA)

Director Robert Gromoll 3480 202-647-7131

Deputy Director Terry Godby 3480 202-736-4796

Secretary Barbara Harris 3480 202-647-7537

Foreign Affairs Officer Judee Allen-Close 3480 202-647-8366

Middle East Division Chief Michael Bedke 3480 202-647-7680

Military Adviser Matthew Brechwald 3480 202-647-6598

Analyst Andrew Demkee 3480 202-647-7374

Foreign Affairs Officer Joseph Fette 3690 202-736-4530

Foreign Affairs Officer Shaun Hayeslip 3480 202-736-4686

Foreign Affairs Officer Carson Kuo 3480 202-736-4231

Foreign Service Officer Tracy Lochbryn 3690 202-736-4277

Foreign Affairs Officer Seth Maddox 3480 202-647-6599

East Asia Team Chief Charles Mahaffey 3480 202-647-6620

Foreign Affairs Officer Daniel Milich 3480 202-647-7544

10/26/2015 Organizational Directory OD-41

UNCLASSIFIED

Foreign Affairs Officer Erik Quam 3480 202-647-3348

Foreign Affairs Officer Sara Raheb 3690 202-647-6793

Physical Scientist Lubna Rana 3690 202-736-4194

South Asia Team Chief Kathryn Schultz 3480 202-647-9751

Foreign Affairs Officer Ariel Stukalin 3480 202-736-4730

Office of Counterproliferation Initiatives (ISN/CPI)

Office Director Tony Foley, Acting 3331 202-647-6140

Deputy Office Director Caroline Russell 3470 647-1296

Office of Weapons of Mass Destruction Terrorism (ISN/WMDT)

Director Geoffrey M. Odlum 3733 (202) 647-4170

Deputy Director Renee P. Sonderman 3733 (202) 647-7515

Senior Advisor, WMD Terrorism Dexter Ingram

SA-27, Room 1500

(703) 875-4918

Administrative Assistant Dana C. Wilson 3733 (202) 647-8699

Foreign Consequence Management Program

(FCMP) Team Leader Thomas J. Lowe SA-27 Room

1500

(703) 875-4900

Preventing Nuclear Smuggling Program (PNSP)

Team Leader Michael R. Curry 3332

(202) 736-7692

Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism

(GICNT) Team Leader Christine R. Martin 3733

(202) 647-8229

Financial Management Specialist Gale C. Holmes

3733

(202) 647-8132

Office of Strategic Communications and Outreach (ISN/SCO)

Office Director Margo Squire 3209 202-647-5824

Deputy Office Director Gonzalo Suarez 3209 202-647-4651

Office of Missile, Biological, and Chemical Nonproliferation

(ISN/MBC)

Office Director Pam Durham 3758 202-647-4931

Deputy Office Director Ralph Palmiero 3758 202-647-3737

Secretary Gene Morris 3758 202-647-4930

Foreign Affairs Officer Sarah Ayers 3758 202-647-8655

Foreign Affairs Officer Samantha Boyer 3758 202-736-7176

Foreign Affairs Officer John (Grayson) Cochran

3758

202-647-1747

Foreign Affairs Officer John Paul Hermann 3758 202-647-1430

Foreign Affairs Officer Randy Houston 3758 202-647-8695

Foreign Affairs Officer Blair Keithley 3758 202-647-5409

Foreign Affairs Officer James Mayes 3758 202-647-3185

Foreign Affairs Officer Chad Melone 3758 202-736-7716

Foreign Affairs Officer Matt Moakler 3758 202-647-4019

Foreign Affairs Officer Melissa Morgante 3758 202-647-8593

Foreign Affairs Officer Howard Shores 3758 202-647-8681

Foreign Affairs Officer Andrew Souza 3758 202-647-8580

Foreign Affairs Officer Lynn Wagner 3758 202-647-8590

Foreign Affairs Officer Tim Watkins 3758 202-647-1142

Foreign Affairs Officer Kennedy Wilson 3758 202-647-3176

Office of Conventional Arms Threat Reduction (CATR)

Office Director Ann K. Ganzer 5528 202-647-2718

Deputy Director Walter S. Reid 5528 202-647-3937

Office of Export Control Cooperation (ISN/ECC)

Office Director Nan N. Fife 3317 202-647-1966

Deputy Office Director Andrew P. Church 3317 202-647-2870

Secretary Gergely Arany 3317 202-647-0224

Foreign Affairs Officer Rebecca M. Antzoulatos 3317 202-647-1063

Foreign Affairs Officer Shelly M. Atkinson 3317 202-647-7393

Foreign Affairs Officer Rosser J. Baldwin 3317 202-647-1793

Foreign Affairs Officer David Froman 3317 202-647-3353

Foreign Affairs Officer Jeffrey T. Hartshorn 3317 202-647-0514

Foreign Affairs Officer Timothy P. Mazzarelli 3317 202-647-3184

Foreign Affairs Officer Eric A. McPherson 3317 202-647-1778

Foreign Affairs Officer Rossitza B. Petrov 3317 202-647-1669

Foreign Affairs Officer Daniel B. Pritchett 3317 202-647-0517

Program Manager, Financial Management Team

Lead Melissa D. Moore 3317

202-647-1228

Management Officer Anna K. Kosinska 3317 202-736-7863

Financial Management Officer John W. Osborne

3317

202-647-5413

Program Analyst Scott D. McAdoo 3317 202-647-6342

Program Analyst Liliana M. Silva-Castellanos 3317 TBD

Program Analyst Craig M. White 3317 202-647-4724

Financial Management Support Joyce E. Hansberry

3317

202-647-0211

Financial Management Support Joan Henry 3317 202-647-1186

Foreign Affairs Officer, Operations and Planning

Team Lead Julia A. Khersonsky 3317

202-736-7996

Program Analyst Tina S. Chang 3317 202-647-3526

Program Analyst Nathaniel J. Donohue 3317 202-647-1916

Program Analyst Rola S. Hariri 3317 202-647-9511

Acting Advisor Management Team Lead Steven K.

Robinson 3317

202-647-1207

Program Analyst Elsie C. Oldaker 3317 202-647-1235

Office of Nuclear Energy, Safety, and Security (NESS)

Office Director Richard K. Stratford 3320 202-647-4061

Deputy Director Alex R Burkart 3320 202-647-2950

Deputy Director Patricia J Metz 3320 202-736-4429

International Relations Officer Robin R Delabarre

3320

202-647-3978

Foreign Affairs Officer Burrus M Carnahan 3320 202-647-0689

Action Officer Janet M Gorn 3320 202-647-3331

Physical Scientist and Senior Advisor Dan L

Fenstermacher 3320

202-647-2833

Foreign Affairs Officer Jan P Fladeboe 3320 202-647-6957

Physical Scientist William D Kenagy 3320 202-647-6768

Physical Scientist Kirsten B Cutler 3320 202-647-6109

Foreign Affairs Officer Randall T Beisecker 3320 202-647-8353

Foreign Affairs Officer John Warden 3320 202-736-4431

Physical Scientist Sarah C Case 3320 202-647-3654

Action Officer Charles M Newstead 3320 202-647-4720

Program Coordinator Diane M Bailey 3320 202-647-4413

Office of Cooperative Threat Reduction (ISN/CTR)

Office Director Phillip Dolliff 3327 202-736-6990

Acting Deputy Office Director Kathryn Insley 3327 647-2056

Office of Nonproliferation and Disarmament Fund (ISN/NDF)

Office Director Steven Saboe 3208 202-647-0094

Deputy Robert Paulson 3208 202-647-0919

Comptroller Linda F. Morgan 3208 202-647-3938

Office of Missile Defense and Space Policy (MDSP)

Office Director David E. Hoppler 5725 647-9325

Deputy Office Director William R.

Shobert 5725

736-4344

10/26/2015 Organizational Directory OD-42

UNCLASSIFIED

Shobert 5725

Deputy Office Director Richard H.

Buenneke 5725

647-3731

Office of the Executive Director (ISN-PM-AVC/EX)

Executive Director Sonna Stampone 3827 202-647-3442

Deputy Executive Director Susan Hadrick 3827 202 647-3438

Deputy Executive Director–Human Resources

Division Sheila Bruce 3634

202-736-7006

Deputy Executive Director–Resource Management

Division David W Wallace 3531

202 647-8150

Deputy Executive Division–General Services

Division Dennis Dorsey 3531

202-736-7366

Chief Technology Officer–Technology Division Peter

T DiMichele SA-1, H-1300

202-663-2290

Office of the Legal Adviser (L)

Legal Adviser

Legal Adviser (Acting) & Principal Deputy Legal

Adviser Mary E. McLeod 6421 HST

202-647-5036

Deputy Legal Adviser Richard C. Visek 6421 HST 202-647-7942

Deputy Legal Adviser Newell Highsmith 6421 HST 202-647-7942

Deputy Legal Adviser Katherine D. McManus 6421

HST

202-647-5036

Counselor on International Law Catherine M. Amirfar

6421 HST

202-647-9598

Staff Assistant Veronica Williams 6419 HST 202-647-9417

Personal Assistant Lydia Cost 6421 HST 202-647-5036

Personal Assistant J oann Rice 6421 HST 202-647-9598

Special Assistant Rettig L Max 6421 HST 202-647-7970

Office of the Executive Director (L/EX)

Executive Director Alicia A. Frechette 5.608 SA-17 202-485-8637

Information Resources Manager Ronald D. Corbin

5.612 SA-17

202-485-8639

Attorney Recruitment Coordinator Mary T. Reddy

5.602 SA-17

202-485-8633

Bureau Liaison/HR Specialist Barbara

Barrett-Spencer 5.604 SA-17

202-485-8634

Administrative Officer Alvin K. Fink 5.614 SA-17 202-485-8640

Records Manager/FOIA Coordinator Jerry C. Drake

5.605 SA-17

202-485-8635

Budget Analyst Diana L. Lyons 5.603 SA-17 202-485-8632

Assistant Legal Advisers (L/*)

African and Near Eastern Affairs (L/AN) Mary T.

Mitchell 4531 HST

202-647-9791

Building and Acquisitions (L/BA) Dennis J. Gallagher

610 SA6

703-516-1543

Consular Affairs (L/CA) Kimberley Jackson 4325

HST

202-485-8678

Diplomatic Law and Litigation (L/DL) Mary Catherine

Malin 6422 HST

202-647-1075

Economic and Business Affairs (L/EB) Wynne M.

Teel 6429 HST

202-647-0486

Employment Law (L/EMP) Anne Joyce 5323 HST 202-647-3203

(Acting) Legislation and Foreign Assistance (L/LFA)

Sharla Draemel 5420 HST

202-647-5613

Human Rights and Refugees (L/HRR) Kathleen H.

Hooke 5811 HST

202-736-7082

Oceans, International Environmental and Scientific

Affairs (L/OES) Clifton M. Johnson 6422 HST

202-647-1660

Affairs (L/OES) Clifton M. Johnson 6422 HST

Private International Law (L/PIL) John J. Kim 356

SA-4

202-776-8342

United Nations Affairs (L/UNA) Todd F. Buchwald

5323 HST

202-647-2732

Afghanistan South Central Asia Affairs (L/ASCA)

Christina Sanford 4219 HST

202-647-1121

European Affairs (L/EUR) David J. Sullivan 4219

HST

202-647-1242

East Asian and Pacific Affairs (L/EAP) Robert K.

Harris 4325 HST

202-647-4035

Management (L/M) Sarah E. Prosser 5323 HST 202-647-2227

NonProliferation & Verification (L/NPV) Paul B. Dean

4531 HST

202-647-3582

Treaty Affairs (L/T) Michael J. Mattler 5420 HST 202-647-1092

International Claims and Investment Dispute (L/CID)

Lisa J. Grosh 207 SA-4

202-776-8325

Public Diplomacy & Public Affairs (L/PD) Maegan L.

Conklin 5HY03 SA-5

202-632-6472

Western Hemispheric Affairs (L/WHA) Jeffrey D.

Kovar 4534 HST

202-647-7423

Political-Military Affairs (L/PM) Joshua L. Dorosin

6422 HST

202-647-9288

Ethics and Financial Disclosure (L/EFD) Kathryn A.

Youel Page H228 SA-1

202-663-3191

Law Enforcement & Intelligence (L/LEI) Thomas B.

Heinemann 5419 HST

202-647-5111

Bureau of Legislative Affairs (H)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Julia E Frifield 7531 202-647-4204

Principal Deputy Assistant Secretary Michael K.

Morrow 7531

202-647-2071

Principal Administrative Assistant Etta Anderson

7531

202-647-4204

Chief of Staff Amy L. Johnston 7418 202-647-4463

Special Assistant Rosalyn Adams 7531 202-647-1890

Staff Assistant Nile Johnson 7531 202-647-1712

Staff Assistant Yvonne Wells 7531 202-647-1807

OMS (Senate) Lisa Cuthbertson 7531 202-647-1050

OMS (House & RGF) Sandy Penoyar 7531 202-647-8802

Senior Counselor Carol Schwab 7531 202-647-2140

Senior Advisor – Investigations Zachary Schram

7531

202-647-4243

Office of the Exective Director

Executive Director (Acting) Linda R Barnett 12A40A 202-647-1714

Deputy Executive Director Linda R Barnett SA-44

M22

202-203-7488

Administrative Assistant Nenita Knowlin 12A40A 202-647-2589

Administrative Specialist Debbie Ferguson SA-44

M22

202-203-7523

HR Specialist Sharon Johnson SA-44 M22 202-203-7428

Budget Analyst Kathy Quirk SA-44 M22 202-203-7472

Budget Analyst John Carter SA-44 202-203-7463

Information Management Officer Roy Williams

12A40A

202-647-1794

General Services Officer Jerome Jackson SA-44

M22

202-203-7514

Assistant GSO Ernesto Rivera 6533 202-647-2888

Courier David S Baugh 6533 202-647-2044

Courier Jamar L Dukes 6533 202-647-0370

10/26/2015 Organizational Directory OD-43

UNCLASSIFIED

Congressional Correspondence Unit, Chief Cynthia

Andrews 12A40A

202-647-1882

Congressional Relations Specialist Roxanne Reed

12A40A

202-647-2163

Congressional Relations Specialist Amanda Harris

12A40A

202-647-1883

Congressional Travel Specialist Lynnette A Shaw

12A40A

202-647-2135

Congressional Relations Specialist Angela D

Phillips-Tucker 12A40A

202-647-2137

Congressional Travel Office, Acting Director Quin

Lewis SA-44

202-203-7475

Congresional Travel Unit, Chief Pat Diggs SA-44 202-203-7703

Congressional Travel Office, Deputy Director Quin

Lewis SA-44

202-453-7475

Congressional Travel Specialist Connie Braxton

SA-44

202-203-7374

Legislative Management Officer Constance Austin

SA-44

202-203-7701

Congressional Travel Specialist Cela Williams

SA-44

202-203-7704

Congressional Travel Specialist Tyrea Lonon

12A40A

202-647-5420

Congressional Travel Specialist Vito Su SA-44 202-453-8788

Congressional Travel Specialist Kaye Littlejohn

SA-44

202-453-8790

Congressional Travel Specialist Hazel Thomas

SA-44

202-203-7705

Congressional Travel Specialist Adoma Adae

SA-44

202-453-8789

Director, Senate Liaison Office John M Cooper 7418 202-228-1602

Director, House Liaison Office Kevin Vaillancourt

RHOB-B330

202-226-4644

Deputy Director Congressional Liaison Offices Kem

C. Anderson RHOB-B330

202-226-4642

Senate Affairs

Deputy Assistant Secretary for Senate Affairs Rori A

Kramer 7531

202-647-8733

Director of Senate Affairs Ariana Reks 7531 202-647-8065

Nominations, E, ENR, Climate Change Tiffany

Reeser 7531

202-647-4243

House Affairs

Acting Deputy Assistant Secretary of House Affairs

Laura I. Rodriguez 7531

202-647-1656

Director of House Affairs Nuku K. Ofori 7531 202-647-9379

Regional, Global, and Functional Affairs

Congressional Advisor Vacant 7531 202-647-9379

Deputy Assistant Secretary for Regional, Global,

and Functional Affairs Anthony D Wier 7531

202-647-2623

Regional Affairs

Director of Regional Affairs Nan Fife 7418 202-647-8134

OMS For H/RGF James Barnett 7418 202-647-1048

WHA- Central America, Caribbean Tamara Darrach

7418

202-647-8763

WHA-Canada, South America, OAS Janelle Guest

7418

202-647-3047

African Affairs, Sudan (S/USSES) Kevin Lewis 7418 202-647-8744

Consular Affairs, DHS Joseph DeMaria 7418 202-647-8708

Near East Asia Affairs – Iran, Israel, Jordan,

Lebanon, Palestine, Syria, S/GHFSI Hilary Johnson

7418

202-485-1613

Lebanon, Palestine, Syria, S/GHFSI Hilary Johnson

7418

South & Central Asian Affairs, S/SRAP Maria Trejo

7418

202-647-8439

Near East Asia Affairs – Arabian Peninsula, Egypt,

Iraq, Libya, Algeria, Morocco, Tunisia, MEPI Tiernen

Donald 7418

202-647-8729

NEA-Iran Amanda Lorman 7418 202-647-9037

East Asian and Pacific Affairs Aakash Bhatt 7418 202-647-8759

European Affairs Hera Abbasi 7418 202-647-1903

Global and Functional Affairs

Director, Global & Functional Affairs Julie Bulgrin

7418

202-647-8118

A, F, M, BP, OBO, USAID, QDDR, OIG, OCR

Katherine Harris 7418

202-647-2233

AVC,T, ISN, INR Jim Smythers 7418 202-647-8855

DRL, J/TIP, J/PRM, IRF Leigh Anne DeWine 7418 202-485-2962

International Organizations, Global Criminal Justice,

Guantanamo Lynnea Shane 7418

202-647-8129

Cyber Issues, Global AIDS David LaMontagne 7418 202-647-8632

Political Military Affairs, CT, J/CSO Gerald

Santiago 7418

202-647-8043

Public Diplomacy/ R, PA, ECA, IIP, S/GOI, S/FBCI,

BBG Daniel McCartney 7418

202-647-7071

INL Andrew B Mitchell 7418 202-647-9705

S/GWI, L, Investigations Julie Agurkis 7418 202-647-8142

EB, OES, CT Denise M Marsh 7418 202-647-8943

Appropriations Affairs

Senior Congressional Advisor Jennifer Chartrand

7531

202-647-1902

Senior Congressional Advisor Paul Rademacher

7531

202-647-1963

Legislative Reference

Legislative Director Vacant 7418 202-647-2233

Legislative Reference Analyst (Reports) Toby Croll

7418

202-647-8025

Legislative Reference Analyst (LRMs) Ed Gesio

7418

202-647-8223

Office of Medical Services (MED)

Office of Medical Services

Medical Director Gary D. Penner, M.D. L218 SA-1 202-663-1649

Deputy Medical Director Dean L. Smith L218 SA-1 202-663-1649

Secretary, Medical Director Barbara A. Dudley L218

SA-01

202-663-1649

Office of the Executive Director (MED/EX)

Executive Director Karl P. Albrecht L209 SA-1 202-663-3092

Deputy Executive Director Assefa Kidane L209

SA-1

202-663-1751

Chief, Medical Informatics Ermie D. Herring L213

SA-1

202-663-1229

Budget Officer Harold E. Hodges L217 SA-1 202-663-1744

Administrative Officer Annastasia J. Miller L217

SA-1

202-663-3257

Human Resources Manager Sandra L. Waters L217

SA-1

202-663-1746

10/26/2015 Organizational Directory OD-44

UNCLASSIFIED

Supervisor, Medical Supply & Support Karla M.

Kornegay L101 SA-1

202-663-1932

Clinical Services

Director, Clinical Services Mark J. Cohen, M.D. L209

SA-1

202-663-1682

Chief, Examination Clinic Andrew P. Hyatt, M.D.

L201 SA-1

202-663-1681

Nursing Supervisor, Examination Clinic Pamela E.

Brown, RN L201 SA-1

202-663-1692

Director, Medical Clearances Ernest E. Davis, M.D.

SA-15A

703-875-4870

Chief, Medical Clearances Catherine M. Kazmin

SA-15A

703-875-5413

Deputy Chief, Medical Clearances Marianne M.

Knue SA-15A

703-875-5412

Supervisor, Medical Records Cecil Grandy SA-15A 703-875-4807

Chief, Foreign Programs Richard D. Otto, M.D. L209

SA-1

202-663-1662

Deputy Chief, Foreign Programs Jacqueline

Levesque L209 SA-1

202-663-1662

Medical Officer, Travel Medicine Behzad

Shahbazian, M.D. L209 SA-1

202-663-2976

Travel, Health & Immunization Program Manager

Andrea Anderson L201 SA-1

202-663-1114

Chief, Infectious Disease Gregory J. Martin, M.D.

L209 SA-1

202-663-3091

Chief, Laboratory Services Marilyn A. Kennedy,

BSMT L219 SA-1

202-663-1724

Foreign Service Health Practioners Program

Director, Foreign Service Health Practitioner

Program Jeri L. Lockman L209 SA-1

202-663-1647

Deputy Director, Foreign Service Health Practitioner

Program Joanne R. Silva L218 SA-1

202-663-1646

Designated Agency Safety and Health Official (DASHO)

Director, Designated Agency Safety and Health

Official Alex G. McFadden, M.D. H230 SA-1

202-663-3266

Chief, Office of Occupational Health Diane

Ballerino-Regan, M.D. H230 SA-1

202-663-2517

Health & Wellness Program Manager Darrel D.

Kniss H230 SA-1

202-663-1687

Health & Wellness Educator Gary D. Bolden H230

SA-1

202-663-2642

Quality Improvement

Director, Quaility Improvement George G. Johnston

L209 SA-01

202-663 2453

Credentials Coordinator, Quality Improvement Paula

B. Dolan L209 SA-01

202 663 1519

Mental Health Services

Director, Mental Health Services Kenneth B.

Dekleva, M.D. L218 SA-1

202-663-1903

Deputy Director, Mental Health Services John H.

Rennick, M.D. H246 SA-1

202-663-1903

Director, Alcohol and Drug Awareness Program

Vacant J. H246 SA-1

202-663-1904

Chief, Employee Consultation Services Stanley S.

Piotroski, PhD 300 SA-15A

703-812-2257

Operational Medicine (OM)

Director of Operational Medicine William A. Walters,

M.D. L209 SA-1

703-957-9493

Chief, Emergency Medical Response Kathleen A.

McCray, M.D. L218 SA-1

202-663-2574

Bureau of Near Eastern Affairs (NEA)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Ambassador Anne W Patterson

6242

202-647-7209

A/S’s Secretary M. Christine Samuel 6242 202-647-7209

Principal Deputy Assistant Secretary Gerald

Feierstein 6242

202-647-7207

FS-OM-PDAS Jan Forman 6242 202-647-7207

Deputy Assistant Secretary (ARP) Susan L. Ziadeh

6242

292-647-0554

FS-OM Mona Skardon 6242 202-647-0554

Deputy Assistant Secretary Assistance Elizabeth

Richard 6242

202-647-4042

Deputy Assistant Secretary PPD Larry Schwartz

6242

202-647-4042

Office Assistant Andrea Wilson 6242 202-647-4042

Deputy Assistant Secretary (ELA) Lawrence

Silverman 6242

202-647-7170

Deputy Assistant Secretary (Egypt/MAG) John

Desrocher 6242

202-647-7170

Office Assistant (Syria/Egypt) Trish Weaver 6242 202-647-7170

Deputy Assistant Secretary (Iraq/Iran) Brett McGurk

6250

202-647-9547

Office Assistant Nina Miller 6242 202-647-9547

Office Assistant (Spec Envoy) Cornelia Garner

6242

202-647-7168

Special Assisant Jay J Munir 6242 202-647-3175

Staff Assistant Kevin D. Nelson 6242 202-647-9589

Staff Assistant Minta Madeley 6242 202-647-7215

Staff Assistant John Stubbs 6242 202-647-7216

Special Advisor for Iran Leslie Tsou 6242 202-647-7864

Special Coordinator for Libya Jonathan Winer 6250 202-647-9548

Office Assistant Barbara Dlugos 6250 202-647-7166

Ambassador Designate Daniel Rubinstein 6242 202-647-7168

Special Envoy for Syria Michael A Ratney 6242 202-647-7168

Office of Arabian Peninsula Affairs (NEA/ARP)

Director Ellen J. Germain 4224 202-647-6184

Deputy Director Eva A Weigold Schultz 4224 202-647-6563

Bahrain Desk Officer Michael C. Day 4224 202-647-4709

Kuwait Desk Officer Dulce Ayoubi- Acosta 4224 202-647-9005

Oman Desk Officer Ann Gossett 4224 202-647-8821

Qatar Desk Officer Benjamin J Lowenberg 4224 202-647-2129

Saudi Arabia Desk Officer Mark Rosenshield

4224

202-647-7550

UAE Desk Officer Zia Ahmed 4224 202-647-6562

UAE & Yemen Desk Officer Ahmed Kokon 4224 202-647-6149

Yemen Desk Officer Seth A. Wikas 4224 202-647-6571

Yemen Desk Officer Helen V Rosemont 4224 202-647-6558

Administrative Support Lakiya D. Culley 4224 202-647-7521

Administrative Support Lucinda Petersen 4224 202-647-6560

Office of Assistance Coordination (AC)

Director Robert (Bob) J Wilson SA4 – Central 202-776-8501

Chief of Staff Catherine Bourgeois SA4 -Central 202-776-8546

10/26/2015 Organizational Directory OD-45

UNCLASSIFIED

Program Specialist for NEA/AC Lisa J

Sullivan-Mays SA4 – Central

202-776-8500

Chief Grants Management Division Gregory M

Young SA4 – Central

202-776-8596

Chief (Div. 1) : Syria, Lebanon, Jordan, Iran Danika

Walters SA4 – Central

202-776-8681

Chief (Div. 2): MAG, EGY, IPA, ARP and Iraq

Raymond A Mosley SA4 – Central

202-776-8573

Chief (Div. 3): Regional and Functional Coordination

Darin Johnson SA4 – Central

202-776-8680

Sr Advisor Digital Media Eric J Novotny SA-4

Central

2027768796

Grants Management Specialist Joshua A Walsh SA4

– Central

202-776-8622

Office of Israel and Palestinian Affairs (NEA/IPA)

Director Christopher P Henzel 6251 202-647-3672

Deputy Director Steven R Butler 6251 202-647-3672

Sr. Economic Officer Kevin Skillin 6251 202-647-2268

Sr. Political Officer Danielle Harms 6251 202-647-4132

Political Officer Colin Eilts 6251 202-647-1481

Political Officer Andrew Lederman 6251 202-647-3673

Pol-Mil Desk Officer Aaron Garfield 6251 202-647-4386

Program Specialist Josta Davidson 6251 202-647-3672

Desk Officer Ryan Arant 6251 202-647-2267

Program Specialist Katie Epp 6251 202-647-3672

Desk Officer Vacant 6251 202-647-3265

Political Officer Elyte Baykun 6251 202-647-3265

Office of Press and Public Diplomacy (NEA/PPD)

Director Robert Hilton 4828 647-4636

Deputy Director for Press and Public Diplomacy

Margaret (Maggie) White 4828

202-647-9555

Deputy Director and Press Spokesperson Paul

Watziazick 4828

202-647-9533

Senior Advisor for Press Edgar J. Vasquez 4828 202-647-0426

Deputy Spokesperson for Foreign Media Dina A

Badawy 4828

202-647-4148

Secretary for NEA Press Cathy Dawson 4828 202-647-5150

Secretary for PPD Barbara Chapman 4828 202-647-6350

Planning/Coord Officer Pendelton Agnew 4828 202-647-4617

PPD Desk Officer (ARP and Iran) David Benze

4828

202-647-2577

Education Specialist (Iraq) Lorna Middlebrough

4828

202-647-2821

Program Analyst Lavenia Holland 4828 202-647-6397

PPD Desk Officer (Israel and Palestinian Affairs)

Rachel Rubin 4828

202-647-4558

PPD Desk Officer (Iraq & CVE)) Tina Ziegenhain

4828

202-647-6688

Social Media Analyst Hayder N. Hassein 4828 202-647-4184

Public Outreach Officer David Staples 4828 202-647-4221

Press Officer Dan Fogarty 4828 202-647-2658

Iraq Press Officer Mike Lavallee 4828 202-647-5812

Planning/Coord Officer (Syria, Jordan & Lebanon

Phillip Assis 4828

202-736-4798

PPD Desk Officer (Egypt) Allison Lee 4828 202-647-9277

Press Officer Amanda H. Zafian 4828 202-647-9454

Press Officer for Iran Samuel Werberg 1058 202-647-1425

Foreign Affairs Officer Saira R. Saeed 4828 202-647-4143

Senior Advisor Frank Finver 4828 202-647-0694

PPD Desk Officer (Algeria, Morocco, Libya, Tunisia)

Inga Litvinsky 4828

202-647-6254

Iraq Press Officer April L Gascon 4828 202-647-5812

Office of Regional Affairs (NEA/RA)

Director Robert Silverman 4239 202-647-1427

Deputy Director Jim M Sindle 4239 202-647-4505

Officer-in-Charge Multinational Force and Observers

Affairs Vacant 4239

202-647-3945

Junior Global Affairs Officer Madeline Murphy Hall

4239

202-647-3691

Regional Economic Officer Vacant 4239 202-647-1378

Program Specialist Maria A. Dudding 4239 202-647-3041

Science and Techonology Policy Advisor Jill Smail

4239

202-736-7370

Strategic Analyst Peter Howard 4239 202-647-3658

Leahy Vetter Adnan Hurreh 4239 202-647-3014

Foreign Affairs Officer Vacant 4239 202-647-4506

Regional Economic Officer Jessica “Annabel” E Lee

4239

202-647-5880

Foreign Affairs Officer Michelle E Cloud 4239 202-647-4589

Deputy Military Advisor Larsen Peter 4239 202-647-1552

Military Advisor Mike Repetski 4239 202-647-4506

Economic Unit Chief John Stables 4239 (202) 647 6027

Congressional Affairs Officer Ioanna D

Paraskevopoulos 4239

(202) 647 5053

Speechwriter Elias J Wolfberg 4239 (202) 647 1378

Office of the Executive Director (NEA-SCA/EX)

Executive Director Edward (NED) Alford 4245 202-647-3268

Secretary (Executive Director) Marie M. Burton 4245 202-647-3268

Deputy Executive Director for NEA Rebecca

Gonzales 4245

202-647-2904

Dep Dir Prog Ass’t Tasha Barlow 4245 202-647-2785

Deputy, Chief Budget Officer Vernett

Smith 4241

202-736-7217

Director, Domestic Support Division Gina Scarsella

4241

202-647-7741

Supervisor Foreign Service Assignments Alison

Roberts 4245

202-647-7913

Domestic Personnel Officer Jae Chung 4245 202-776-8631

Senior Regional Management Advisor Robert

McKay 4828

202-647-2290

Post Management Officer (Afghanistan) Jonathan

Post 4245

202-736-7108

Post Management Officer (Pakistan) Lee Belland

4245

202-647-4777

PMO Assistant Billy Variava 4245 202-647-4629

IRM Liaison Jim Segraves 4245 202-647-1519

NEA Staffing Paulette Waiters 4241 202-776-8868

PMO Assistant Nancy Dolce 4245 202-736-7760

Post Management Officer (Lebanon,Syria,Saudi

Arabia, Baharain) Wendy Brayer 4245

202-736-2824

Post Management Officer (Afghanistan) G. Bart

Stokes 4245

202-647-3641

FS Assignments Officer Alison C Roberts 4245 202-647-7913

PSP EFM Employment Coordinator Honeylee Y

Temblador 4245

202-239-7609

DAS for IRAQ and IRAN Brett H. McGurk 6250 202-647-9547

Supervisory Post Management Officer/IRAQ Alfred

T. Canahuate 4828

202-647-2290

Program Assistant (to NEA and SCA Deputy

Directors) Emily B Nolte 4245

202-647-2785

Human Resources Specialist Andrea Ikenson 4241 202-736-7312

Post Management Officer (Egypt, KSA) Bernt B

Johnson 4245

202-647-4540

10/26/2015 Organizational Directory OD-46

UNCLASSIFIED

Johnson 4245

Management Analyst Maura Forno 4245 202-647-6174

Assignments Officer Viviana Guerrero 4245 202-647-3730

Assignments Officer Susan Carl 4245 202-647-4861

Budget Analyst Kisha D Newman 4241 202-736-7438

Budget Analyst Vickie Hart HST – 4121 202/736-7803

Post Management Officer (Afghanistan) Dawn F

Scott 4245

202-736-7108

Travel Specialist Vicki K Hill SA-4 Central Building 202.776.8409

Program Specialist Karen R Foulks 4245 202-647-5966

Deputy Executive Direcotr – SCA Colette A Marcellin

HST 4245

202-647-4882

Supervisory Post Management Officer Patricia L

Hoffman HST 4245

202-647-6543

Domestic IT System Manager David Amini 4241 202-647-1756

Solution Architect Todd Herndon 4241 202-736-7977

IT Specialist Eric Lynch 4241 202-647-2864

Support Services Specialist (GSO) Byron Mitchell

SA1/L303

202-632-6030

Intern/Admin Stephany Mitchell 4241 202-736-7446

SharePoint Solution Architect Eric Nixon 4241 202-647-4762

Support Services Specialist (GSO) Selma Sadler

SA1/L303

202-632-3569

Support Services Specialist (GSO) Luci Stephens

4241

202-647-2462

IT Specialist Binh Phung 4241 202-647-1059

Adminstrative Specialist Andrea Walk 4241 202-736-7830

Administrative Officer Anthony Walker SA1/L303 202-632-3567

Solution Architect Jeffrey Smith 4241 202-647-5954

Support Service Specialisst (GSO) Yolanda

Webster SA1/L303

202-634-1115

Solution Architect Che Soliman 4241 202-647-5912

Support Service Specialisst (GSO) Ormond Oliver

SA1/L303

202-632-9232

Share Point Solution Architect Peter Shaw 4241 202-647-5830

Support Service Specialisst (GSO) Carl Jack

SA1/L303

202-632-3565

Support Service Specialist (GSO) Donna Butler

SA-1/L303

202-632-3566

Contract Specialist Antwaun Cherry 4241 202-647-4727

Contract Liason Sanford Crenshaw 4241 202-647-4804

Support Service Specialist (GSO) Glenda Davis

SA1/L303

202-634-1116

Support Services Specialist (GSO) David Glietz

B-816

202-647-2462

Support Service Specialist (GSO) Andrew

McDonald SA1/L303

202-634-1117

Support Services Specialist (GSO) Byron Mitchell

SA1/L303

202-632-6030

Intern/Admin Stephany Mitchell 4241 202-736-7446

Chief Budget Officer Carmen M Castro 4241 202-736-7155

Budget Analyst Ronald L Carter 4241 202-736-7541

Supervisory Post Management Officer Anne Linnee

4245

202-647-2181

Post Management Officer (Kazakhstan,

Turkmenistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan)

Steven Kenoyer 4245

202-647-4729

Post Management Officer

(India,Nepal,Bangladesh,Colombo,Madives) Valerie

J Martin 4245

202-736-7572

Post Management Officer (Bahrain, UAE, Yemen)

Erika Zielke 4245

202-647-6522

Post Management Officer (Afghanistan) Karen Y

Keshap 4245

202-647-3641

Senior Regional Management Advisor Daniel M

Hirsch HST 4245

(202) 647-1411

Hirsch HST 4245

Office of Maghreb Affairs (NEA/MAG)

Program Specialist Ida M Giusti 6811 202-647-2365

Algeria Desk Officer Peter Lohman 6811 202-647-4371

Libya Desk Officer Alice Shukla 6811 202-647-2581

Tunisia Desk Officer David g Wisner 6811 202-647-4676

Libya Desk Officer Anne Sackville-West 6811 202-647-2261

Morocco desk Officer Maroof Ahmed Room 6811 202-647-1724

Regional Issues Officer Salvatore Sciandra Room

6811

202-647-6331

Libya Desk Officer Luke Reynolds Room 6811 202-647-4614

Libya Desk Officer Rebecca Gilmore Room 6811 202-647-4453

Deputy Director Jonathan S Fischer Room 6811 202-647-4675

Senior Libya Desk Officer Jeremy Berndt Room

6811

202-647-6331

Director Gregory D LoGerfo Room 6811 202-647-4679

Office of Iraq Affairs (NEA/I)

Director Joseph S Pennington 4827 202-647-9405

Deputy Director Scott M Oudkirk 4827 202-647-8125

OA Laura Grimes-Shaffer 4827 202-647-6351

Pol-Mil/Pol – Policy Coordinator Samuel Parker

4827

202-647-7642

NEA/I-PM Alex A LeFevre 4827 202-736-4802

NEA/I/POL Desk Officer Greg Ventresca 4827 202-647-9001

NEA/I/POL Zehra Hirji 4827 202-736-4799

NEA/I/EAA Desk Officer – Oil Matthew Amitrano

4827

202-647-5690

NEA/I/PM Johanna Knoch 4827 202-647-2893

OA Satie Londono 4827 202-647-0459

OA Terri Saloy 4827 202-647-9885

Pol/Mil PMF Nicholas Artuso 4827 202-647-6346

Econ/Assist Pillar Chief Eric Camus 4827 202-6474228

NEA/I/EAA Desk Officer Michael Griffith 4827 202-736-4056

NEA/I-POL Desk Officer Elizabeth A Coble 4827 202-647-4112

NEA/I-PM Desk Officer Geraldine B Gassam 4827 202-647-0560

NEA/I-Pol Pillar Chief Bryan Koontz 4827 202-647-7227

NEA/I-PM Desk Officer Eric Keller 4827 202-6479448

Air Force Fellow Jaina Donberg 4827 202-485-2993

Jefferson Science Fellow Darlene R Ketten 4827 202-647-4706

Office of Iranian Affairs (NEA/IR)

Deputy Director Holly Holzer 1058 202-647-0114

Deputy Director for Resources and Sanctions Carlos

DeJuana 1058

202-736-4192

OA Whitney Noel 1058 202-647-2520

Human Rights Officer Vacant 1058 202-647-9579

Counterterrorism Officer Steve Epstein 1058 202-647-2569

Program Director Danika Walters 1245 202-647-1347

PD Team Head Gregg Sullivan 1058 202-647-8951

Political Internal/Pol-Mil Officer Danusia Hubah

1058

202-647-2943

Political- External Sahar Nowrouzzadeh 1058 202-647-3665

Economic Officer Robert “Bo” Palmer 1058 202-647-2513

Economic/Sanctions Officer Daniel McIntosh 1058 202-647-4499

Consular Affairs Officer Loye Howell 1058 202-647-2498

Public Diplomacy Officer Dew Tiantawach 1058 202-647-1425

Program Officer Shervin Hadjilou 1245 202-647-2942

Program Officer Ioanna Paraskevopoulos 1058 202-647-3366

Political External/Non-Pro Officer Lindsay Coffey

1058

202-647-2513

10/26/2015 Organizational Directory OD-47

UNCLASSIFIED

1058

Media Analyst Mehdi Jedinia SA 04 202-676-8327

Office of Egypt Affairs (NEA/EGY)

Director – Egypt Candace Putnam 5256 202-647-9011

Deputy Director – Egypt Gregory S D’Elia 5256 202-647-6352

Egypt Desk Officer Andrew Clark 5256 202-647-9129

Office Manager Annabelle O Nelson 5256 202-647-8078

Egypt Desk Officer Clifford D Heinzer 5256 202-647-4261

PolMil Peter H. Lee HST 5256 202-647-7836

Ext Affrs Ofcr Eleftherios (Terry) Netos HST 202-647-4712

Office of Levant Affairs (NEA/LA)

Lebanon Desk Officer Jonathan Rose 6334 202-647-1058

Syria Opposition Outreach Desk Officer Khulood

Kandil 6334

202-736-7882

Senior Jordan Desk Officer/Team Lead Katrina

Reichwein 6334

202-647-1286

Deputy Director – Syr., & Admin Edward White 6334 202-485-1661

Deputy Director – Leb., Jor., & Admin Carlos

DeJuana 6334

202-647-2670

Syria Desk Officer Scott Leo 6334 202-647-9976

Syria Desk Officer/Team Lead Matthew Eussen

6334

202-647-2391

Senior Lebanon Desk Officer/Team Lead Roland

McKay 6334

202-647-1030

Syria Opposition Outreach Desk Matthew Totilo

6334

202-647-1096

Syria Desk Officer Nadia Farra 6334 202-647-9769

Syria Desk Officer Elizabeth Maze 8860 202-647-2261

Administrative -Program Specialist Latoya Cook

6334

202-647-2525

Administrative Staff – OMS David Carper 6334 202-647-1018

Syria Desk Officer Emily Boeing 6334 202-647-2077

Syria Desk Officer Lucas Keene 6334 202-485-1663

Director Paul Sutphin 6334 202-647-1031

Lebanon Desk Officer Jim Murphy 6334 202-647-1022

Intern Mark Stevens 6334 202-485-1662

Intern Russell Hathaway 6334 202-647-2670

Coalition Working Group

Director Pamela Quanrud HST 6820 202-647-1474

Deputy Director Stephen Kontos HST 6820 202-647-1347

Executive Assistant Michael Jackson HST 6820 202-647-1180

Information Systems Manager Gezu Kalaye HST

4241

202-647-5830

Information Specialist (VIP Fellow) Jeffrey Abadie

HST 6820

202-647-3366

CENTCOM Liaison Officer Christopher Barack HST

6820

202-647-1423

EAP Liaison Officer Gregory Lawless HST 6820 202-647-3349

EUR Liaison Officer Debra Lo HST 6820 202-647-3291

International Liaison Officer (UK TDF) Samuel

Morgan HST 6820

202-647-3549

NEA Liaison Officer Anna Mary Portz HST 6820 202-647-2942

Pol-Mil Liaison Officer Brian Penn HST 6820 202-647-1383

Stabilization, Recovery and Governance Liaison

Officer Sahar Khoury-Kincannon HST 6820

202-647-2366

Coalition Liaison Support Joyce Brooks HST 6820 202-647-3556

Bureau of Oceans and International Environmental

Scientific Affairs (OES)

Scientific Affairs (OES)

Assistant Secretary

Acting Assistant Secretary Judith G Garber 3880 202-647-3950

Office Management Specialist Ana Y Toledo 3880 202-647-3950

Acting Principal Deputy Assistant Secretary Anne

Hall 3880

202-647-1554

Deputy Assistant Secretary, (OES/O) David A.

Balton 3880

202-647-2396

Deputy Assistant Secretary (OES/E) Daniel A.

Reifsnyder 3880

202-647-2232

Acting Deputy Assistant Secretary Jonathan

Margolis 3880

202-647-3584

Senior Policy Advisor Susan Povenmire 4333 202-647-3486

OES Special Assistant Sheehan Donald 3880 202-647-3966

OES/Congressional Teresa Hobgood 3880 202-647-3550

OES/Congressional Joseph Detellis 3880 202-647-6958

Staff Assistant Sandra Pitts-Malone 3880 202-647-0978

Staff Assistant Margarita Caraballo 3880 202-647-3004

Executive Director (OES-DRL/EX)

Executive Director Beth C. Bernhardt 2880 202-647-4068

Deputy Director Ann B. Thompson 2880 202-647-4539

Supv. Financial Mgt. Spec. Natalie Howard 2880 202-736-7376

Chief-Information Management Division Chief

Jonathan Tull 2452

202-647-0751

HR Specialist Dorietha Jackson 2880 202-736-7730

Financial Division Chief Sharon Colbert 2880 202-647-3623

Central Programming Division Chief Maria Urbina

2880

202-647-4347

Bureau Security Officer Joey Joson 3916 202-647-7745

Chief-Admin.Services Kevin R. Bradshaw 2880 202-736-7658

International Health and Science (OES/S)

Deputy Assistant Secretary (Acting) Jonathan

Margolis 3880

202-647-3584

Office of International Health and Biodefense (OES/IHB)

Director Lynette Poulton 2734 202-647-1318

Deputy Director Robert Sorenson 2734 202-647-3649

Office of Science and Technology Cooperation (OES/STC)

Director Jennifer Haskell 10100 SA22 202-663-2623

Deputy Director Samuel Howerton 10100 SA22 202-663-3217

Program Asst. Zhomar Yerkin 10100 SA22 202-663-3219

Office of Policy and Public Outreach (OES/PPO)

Director Earl (Jim) Steele 4333 202-647-4658

Deputy Director Susan Ware Harris 4333 202-647-1410

Environment (OES/E)

Deputy Assistant Secretary Daniel A. Reifsnyder

3880

202-647-2232

Executive Assistant Marie Willadsen 3880 202-647-2232

Office of Environmental Quality and Transboundary Issues

(OES/EQT)

Director Deborah Klepp 2726 202-647-9831

Deputy Director John E. Thompson 2726 202-647-9799

10/26/2015 Organizational Directory OD-48

UNCLASSIFIED

OMS Francine Uzzell 2726 202-647-9312

Office of Conservation and Water (OES/ECW)

Director Christine Dawson 2657 202-647-4683

Deputy Director Jean Preston 2658 202-647-4268

Office of Global Change (OES/EGC)

Director Christo Artusio 2480 202-647-3984

Deputy Director Timothy Lattimer 2480 202-647-4295

Special Assistant Kari Pederson 2480 202-647-1863

OMS Denise Goode 2480 202-647-4069

Oceans and Fisheries (OES/O)

Deputy Assistant Secretary David A. Balton 3880 202-647-2396

Executive Assistant Patricia Fendwick 3880 202-647-2396

Office of Oceans and Polar Affairs (OES/OPA)

Director Evan T. Bloom 2665 202-647-3925

Deputy Director W. David Sohier 2665 202-647-3013

Program Specialist Claudia T. Samson 2665 202-647-3262

Office of Marine Conservation (OES/OMC)

Director William Gibbons-Fly 2758 202-647-2335

Deputy Director David F. Hogan 2758 202-647-2337

Space and Advanced Technology (OES/SAT)

Director Kenneth D. Hodgkins 10100 SA22 202-663-2398

Deputy Director David Turner 10100 SA22 202-663-2397

Secretary Theresa Fitchett 10100 SA22 202-663-2400

Bureau of Overseas Buildings Operations (OBO)

OBO Front Office (OBO)

Director Lydia Muniz 1306 SA6 703-875-7493

Executive Assistant John M Pette 1303 SA6 703-875-5036

Special Assistant Phyllis Patten-Breeding 1302 SA6 703-875-4053

Staff Assistant Nancy Lora 1309A SA6 703-875-5102

External Affairs Christy Foushee 1301 SA6 703-875-4131

Principal Deputy Director William H Moser 1308 SA6 703-875-6361

Deputy Director, PDCS/CFSM Casey Jones 1304

SA6

703-875-6359

Special Assistant Mason Yu 1302 SA6 703-875-7465

Deputy Director, Resource Management Jurg

Hochuli 1304 SA6

703-875-6352

Program Development, Coordination and Support (OBO/PDCS)

Managing Director for Program Development,

Coordination, and Support (PDCS) Joseph W.

Toussaint 1311 SA6

703-875-6585

Office of Project Development and Coordination

(PDCS/PDC) Marcus Hebert 920 SA6

703-875-4097

Office of Design and Engineering (PDCS/DE)

Vacant 318 SA6

703-875-6117

Office of Special Project Coordination (PDCS/SPC)

Jaime Salcedo 1112 SA6

703-516-1994

Office of Cost Management (PDCS/COST) Vacant

1001 SA6

703-516-1819

Construction, Facility and Security Management (OBO/CFSM)

Managing Director for Construction, Facility and

Security Management (CFSM) Eric N. Rumpf SA6

703-875-6350

Office of Construction Management (CFSM/CM)

Brian J McKenna 854 SA6

703-875-6268

Office of Facility Management (CFSM/FAC) Toby J.

Kinnett 1140 SA6

703-812-2274

Office of Security Management (CFSM/SM) Celia M.

Moorhead 738B SA6

703-516-1635

Operations (OBO/OPS)

Managing Director for Operations (OPS) Vacant

920SA6

703-875-5242

Office of Area Management (OPS/AM) Lewis Byrd

930 SA6

703-875-5756

Office of Art in Embassies (OPS/ART) Ellen

Susman 663 SA6

703-875-7205

Office of Fire Protection (OPS/FIR) Ed Babczak 309

SA6A

703-875-7022

Office of Residential Design and Cultural Heritage

(OPS/RDCH) Vacant 1201 SA6

703-875-6393

Office of Safety, Health, and Environmental

Management (OPS/SHEM) David Needham 352

SA6A

703-875-4137

Planning and Real Estate (OBO/PRE)

Managing Director for Planning and Real Estate

(PRE) Patrick McNamara 912 SA6

703-875-7198

Office of Acquisitions and Disposals (PRE/OAD)

Jason Dallara 10W23 SA6

703-875-7483

Office of Real Property Leasing (PRE/RPL) Michael

Lash 908 SA6

703-875-6965

Office of Strategic Planning (PRE/OSP) Crisitn M

Fullem 10W17 SA6

703-516-1751

Office of Master Planning and Evaluations

(PRE/MPE) Angel Dizon 1007 SA6

703-531-1376

Resource Management Office (OBO/RM)

Office of the Executive Director (RM/EX) Ramsay

Stallman 1346 SA6

703-875-6470

Office of Financial Management (RM/FM) Jeffrey

Reba 1330 SA6

703-875-5723

Office of Policy and Program Analysis (RM/P) Isaias

(Cy) Alba III 1138 SA6

703-875-5748

Human Resources Division (RM/EX/HR) Jeannette

Gray L200 SA6

703-875-4150

Information Resource Management Division

(RM/EX/IRM) Robert Clarke L100-8 SA6

703-875-6170

Management Support Division (RM/EX/MSD)

Connie Hines L611 SA6

703-875-4320

Bureau of Political-Military Affairs (PM)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Puneet Talwar 6212 202-647-9022

Chief of Staff Karen Chandler 6212 202-647-5039

Special Assistant Afreen Akhter 6212 202-647-8534

Secretary to the Assistant Secretary Liliana Celin

6212

202-647-9022

Principal Deputy Assistant Secretary Todd

Chapman 6212

202-663-9023

Deputy Assistant Secretary Michael Rothstein 6212 202-647-9023

Secretary to PDAS Kelly and DAS Perez Nadia

Brown 6212

202-647-9023

10/26/2015 Organizational Directory OD-49

UNCLASSIFIED

Brown 6212

Deputy Assistant Secretary Greg Kausner 6312A 202-647-0337

Secretary to DAS Kausner Dave Cavey 6312A 202-647-0337

Staff Assistant William Hayes 6312B 202-647-0561

Staff Assistant Dardana Rruka 6312B 202-647-6604

Staff Assistant Patrick Martino 6312B 202-647-8089

Office of the Executive Director (ISN-PM-AVC/EX)

Executive Director Sonna Stampone 3827 202-647-3442

Deputy Executive Director for Human Resources

Sheila T. Bruce 3634

202-736-7006

Deputy Executive Director for Resource

Management David W Wallace 3531

202-647-4366

Deputy Executive Director for General Services

Dennis Dorsey 3531

202-736-7366

Deputy Executive Director for Technology David

Round SA1/H1300

202-663-2290

Deputy Executive Director for the Front Office Susan

Hadrick 3827

202-647-3438

Congressional and Public Affairs (PM/CPA)

Director Josh Paul HST 2422 202-647-7878

Deputy Director David McKeeby HST 2424 202-647-8757

Office Management Specialist Vacant HST 2422 202-647-6968

Office of International Security Operations (PM/ISO)

Director Colonel Peter W Doty, USAF HST, rm 2422 202-647-3136

Deputy Director Eric Geelan HST, rm 2422 202-736-7742

Secretary Rebecca T Boothby HST, rm 2422 202-647-3136

Office of Regional Security and Arms Transfer (PM/RSAT)

Acting Office Director Michael F. Miller H1012 202-663-3031

Deputy Office Director (EAP/SCA, EUR/WHA

Teams) Jason Grubb H1012

202-663-3037

Deputy Office Director (NEA/AF Teams) Aaron Jost

H1012

202-663-3056

Acting Senior Team Leader (EUR/WHA Teams)

Laura Cressey H1012

202-663-3441

Office Management Specialist Juliet Gomez Khile

H1012

202-663-3030

Directorate Defense Trade Controls (PM/DDTC)

Deputy Assistant Secretary Ken Handelman SA-1,

Rooom H1205D

202-663-2861

Senior Advisor David Quinn 1205 SA1 202-663-2799

Executive Assistant Karen

Booker-Francis SA-01 – H1204-30

(202) 663 3704

Office on Weapons Removal and Abatement (PM/WRA)

Director Stan Brown 6114 SA3 202-663-0088

Deputy Director Policy & Small Arms and Light

Weapons Steve Costner 6108 SA3

202-663-0095

Deputy Director for Programs Dennis Hadrick 6129

SA3

202-663-0109

Deputy Director, U.S. MANPADS Task Force &

Senior Advisor Mark Adams 6130 SA3

202-663-0111

Resource Manager Gerald Guilbert 6100 SA3 202-663-0107

Office of Security Negotiations and Agreements (PM/SNA)

Senior Advisor Eric John 3242 202-647-8343

Deputy Director / Senior Military Advisor Chris

Spigelmire 3242

202-647-0622

Military Advisor LTC Todd Dudley 3242 202-647-8334

Office of Defense Trade Controls Policy (DTCP)

Office Director Ed Peartree SA-01 – H-1304 202-663-2792

Deputy Director Sarah Heidema SA-01 – 1304 202-663-2809

Office of Defense Trade Controls Compliance (DTCC)

Office Director Sue Gainor H-132 202-632-2798

Deputy Director Daniel Buzby H132 202-632-2872

Office of Defense Trade Controls Licensing (DTCL)

Office Director Anthony Dearth 1205 SA1 202-663-2023

Deputy Director Terry Davis 1205 SA1 202-663-2739

Director of the Foreign Policy Advisor Program (POLAD)

POLAD Director Karen L Williams SA-9, NW8-093 202-453-9321

Deputy Director Jerry Sullivan NW8095 SA-9 202-453-9326

Office of Plans and Initiatives

Office Director Michael L Smith SA-1 202-663-3221

Deputy Director Mick D Hauser SA-1 202-663-3435

Executive Assistant Angela W Cooper SA-1 202-663-3040

Office of Security Assistance

Office Director Kevin O’Keefe SA-1 202-663-3450

Deputy Director Thomas Hale SA-1 202-663-3442

Office Management Specialist Michon Halladay

SA-1

202-663-3424

Bureau of Population, Refugees and Migration (PRM)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Anne C. Richard HST 6825 202-647-7360

Principal Deputy Assistant Secretary Simon A.

Henshaw HST 6825

202-647-5982

Executive Assistant Denis Galipeau HST 6825 202-647-7360

Deputy Assistant Secretary Nancy Izzo Jackson

HST 6825

202-647-5822

Deputy Assistant Secretary Catherine Wiesner

HST 6825

202-647-5767

Secretary Jyoti Wilson HST 6825 202-647-5822

Staff Assistant Pamela Cobb HST 6825 202-647-8472

Secretary Diana Ojunga HST 6825 202-647-5982

Office of the Comptroller (PRM/C)

Comptroller Eric Hembree 8th Flr., SA-9 202-453-9239

Deputy Comptroller Arlene Golden 8th Flr., SA-9 202-453-9232

Office of the Executive Director (PRM/EX)

Executive Director Nicholas Miscione 8th Flr., SA-9 202-453-9358

Division Chief Robert Franks 8th Flr., SA-9 202-453-9347

Office of Multilateral Coordination and External Relations

(PRM/MCE)

Director Margaret Pollack 8th Flr., SA-9 202-453-9296

10/26/2015 Organizational Directory OD-50

UNCLASSIFIED

Deputy Director David DiGiovanna 8th Flr., SA-9 202-453-9363

Office of Population and International Migration (PRM/PIM)

Director Suzanne Sheldon 8th Flr., SA-9 202-453-9201

Deputy Director Alfred Boll 8th Flr., SA-9 202-453-9388

Office of Policy and Resource Planning (PRM/PRP)

Acting Director Katherine Perkins 8th Flr., SA-9 202-453-9365

Office of Assistance for Africa (PRM/AFR)

Director Margaret McKelvey 8th Flr., SA-9 202-453-9304

Deputy Director Mary Lange 8th Flr., SA-9 202-453-9369

Office of Assistance for Asia and The Near East (PRM/ANE)

Director Nicole D Shampaine 8th Flr., SA-9 202-453-9271

Deputy Director Monique Ramgoolie 8th Flr., SA-9 202-453-9200

Assistance for Europe, Central Asia, & Americas (PRM/ECA)

Director Jennifer Noronha 8th Flr., SA-9 202-453-9277

Deputy Director Nancy Iris 8th Flr., SA-9 202-453-9281

Office of Admissions (PRM/A)

Director Lawrence Bartlett 8th Flr., SA-9 202-453-9270

Deputy Director Kelly Gauger 8th Flr., SA-9 202-453-9268

Bureau of Public Affairs (PA)

Assistant Secretary for Public Affairs and Department Spokesman

Assistant Secretary for Public Affairs Doug Frantz

6634

202-647-6088

Department Spokesperson John Kirby 2318 202-647-9606

Principal Deputy Assistant Secretary Valerie Fowler

6634

202-647-7192

Deputy Spokesperson Mark Toner 2318 202-647-9606

Deputy Assistant Secretary David Duckenfield 6634 202-647-7611

Deputy Assistant Secretary Walter Douglas 6634 202-647-6088

Deputy Assistant Secretary Moira Whelan 6634 202-647-6088

Special Assistant Mimi Wang 6634 202-647-8926

Special Assistant James Dewey 6634 202-647-6606

Chief of Staff Brenda Smith 2318 202-647-6561

Public Affairs Specialist Vacant 6634 202-647-3329

Staff Assistant – PA Clearances Tameka Posey

6634

202-647-3328

Office Management Specialist Vacant 6634 202-647-3357

Unclassified Fax 202-647-3344

Communications Advisor to the Secretary Alec

Gerlach 2318

202-736-4899

Deputy Assistant Secretary Glen Johnson 7226 202-647-5277

Special Assistant to the Spokesperson Ryan Jones

2318

202-647-8116

Department Researcher Stephanie Beechem 2318 202-647-9523

Staff Assistant M. Eileen Cottrell 6634 202-647 8286

Senior Adviser Nasserie Carew 6634 202-485-1726

Senior Adviser Karen Richardson 6634 202-647-3455

Deputy Assistant Secretary Walter Douglas 6634 202-647-0419

Office of Press Relations (PA/PRS)

Director Elizabeth Trudeau 2109 202-647-2492

Deputy Director Katherine L. Starr 2109 202-647-2492

Deputy Director Nicole Deaner 2109 202-647-2492

Press Officer Nicole A. Thompson 2109 202-647-2492

Press Officer Drew Bailey 2109 202-647-2492

Press Officer Noel C. Clay 2109 202-647-2492

Press Officer Joanne C. Moore 2109 202-647-2492

Media Coordinator Gladys D. Boggs 2109 202-647-2492

Press Officer Harry Edwards 2109 202-647-2492

Press Officer Darby Holladay 2109 202-647-2492

Press Officer Pooja Jhunjhunwala 2109 202-647-2492

Press Officer Katherine Pfaff 2109 202-647-2492

Press Officer Michael Tran 2109 202-647-2492

Press Officer Kathryn W. Bondy 2109 202-647-2492

Press Officer Tanya Powell 2109 202-647-2492

Media Events Officer Sheila Goode 2109 202-647-2492

Media Events Officer Rasheeda Clements 2109 202-647-2492

Official Photographer Michael Gross 2109 202-647-2492

Secretary Mia Gilstrap 2109 202-647-2492

Office Administrator Alexis Daniels 2109 202-647-2492

Press Officer Julia Straker 2109 202-647-2492

Press at AID (PA/AID)

Press Director Benjamin L. Edwards RRB 202-712-1846

Deputy Press Director Amy C. Garrett 202-712-4347

Foreign Press Centers (PA/FPC)

Director of the Foreign Press Center (Acting)

Cynthia Brown 898 SA16

202-504-6317

Deputy Director of the FPC (Acting) Stephanie Kuck

898 SA16

202-504-6354

Director of the New York Foreign Press Center Dale

Prince NY

646-282-2837

Office of Strategic Planning (PA/OSP)

Director Rebecca Ross Room 6634 202-647-5351

Deputy Jennifer Schaming Room 6634 202-647-6249

Office of Website Management (PA/WM)

Director Vacant E. 825, SA-15 703-875-5086

Deputy Director (Acting Director) Monica Perry 825,

SA-15

703-875-5078

Office of Broadcasting Services

Director Rebecca Thompson 2313 202-647-1977

Chief of Broadcast Support Branch Vacant 898

SA16

202-504-6410

Deputy Director (Acting Director) Matthew

Buffington B238 HST

202-647-2917

Office of the Historian (PA/HO)

The Historian Stephen Randolph SA-4D 202-955-0201

Deputy Historian Renee Goings SA-4D 202-955-0203

General Editor Adam Howard SA-4D 202-955-0202

Chief, Middle East & Asia Division David Nickles

SA-4D

202-955-0210

Chief, Europe Division David C. Geyer SA-4D 202-955-0205

Chief, Global Issues & General Division Kathleen

Rasmussen SA-4D

202-955-0206

Chief, Africa & Americas Division Myra Burton

SA-4D

202-955-0208

10/26/2015 Organizational Directory OD-51

UNCLASSIFIED

Chief, Declassification Division Carl Ashley SA-4D 202-955-0207

Chief, Policy Studies Division Chris Morrison SA-4D 202-955-0216

Chief, Special Projects Division William McAllister

SA-4D

202-955-0204

Office of Public Liaison and Intergovernmental Affairs (PA/PL)

Director Rainy Young 2206 202-647-7926

Deputy Director Elieen McCormick Place 2206 202-647-8948

Regional Programs Chief Eileen McCormick Place

2206

202-647-8948

Hometown Diplomatic Coordinator Ashley Geiger

2206

202-647-6197

Public Information Line Sandy Reynolds 202-647-6575

Office of International Media Engagement

Director Samuel (Shai) Korman 2105 (202) 647-1007

Deputy Director Vacant 2105 202-647-9636

United States Diplomacy Center (USDC)

Director Kathy Johnson 535 SA29 202-736-9040

Executive Office (PA/EX)

Executive Director Hattie O. Jones 2214 202-736-4451

Deputy Executive Director Kristin T. Bedi 2214 202-647-7555

Supervisory Budget Officer Pamela Gurley 2214 202-736-4947

Supervisory Information Technology Specialist Carol

A. Carter 2214

202-647-6011

Supervisory HR Specialist Darlene B. Whitlock 2214 202-647-5400

Supervisory General Services Officer Vacant 2214 202-647-6816

Deputy Executive Director Amy M. Allen 2214 202-647 6722

Office of Digital Engagement

Director Vinay Chawla Room 2206 202-647-5914

Deputy Luke Forgerson Room 2206 202-647-5442

Rapid Response Unit (PA/RRU)

Director Rebecca Ross 898, SA-16 202-504-6410

Office of International Media Engagement (PA/IME)

Bureau of South and Central Asian Affairs (SCA)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Nisha D. Biswal 6254 202-736-4325

OMS Katherine McGifford 6254 202-736-4325

Principal Deputy Assistant Secretary William E.

Todd 6254

202-647-9505

PPD Deputy Assistant Secretary Eileen M. O’Connor

6254

202-673-64315

Program Specialist Lynne Stukes 6254 202-647-9505

Regional Affairs Deputy Assistant Secretary Vacant

6254

202-647-9505

INSB Deputy Assistant Secretary Vacant 6254 202-736-4331

Program Specialist Norie Phillips 6254 202-736-4328

Special Assistant Chris Elms 6254 202-647-5495

Staff Assistant Opal Blackmon 6254 202-736-4009

Staff Assistant Erik Liederbach 6254 202-736-4324

Staff Assistant Wren Elhai 6254 202-736-4062

CEN Deputy Assistant Secretary Dan N

Rosenblum 6254

202-647-5058

Senior Advisor Ryan M Miller 6254 202-736-4331

Office of the Executive Director (NEA-SCA/EX)

Executive Director Edward M Alford 4245 202-647-3268

Deputy FMO Vern Smith SA-44 202-736-7649

Director, Office of Domestic Services Gina

Scarsella 202-647-7741

4241

Chief Human Resources Officer Ted Plosser 4245 202-647-1411

Supervisor Foreign Service Assignments Alison

Roberts 4245

202-647-7913

Domestic Personnel Officer Jae Chung 4245 202-776-8631

Human Resources Specialist Andrea Ikenson

Employee Programs

202-736-7312

Administrative Assistant Claudia C Shaw 4245 –

HST

202-647-3268

Deputy Ex Director NEA Rebecca Gonzales HST

4245

202-647-2904

FS Assignments Officer Viviana Guerrero 4245 202-647-3730

Deputy EX Director Colette A Marcellin Office of the

Executive Direct

202-647-4882

Supervisor Post Management Officer Patricia L

Hoffman Office of the Executive Direct

202-647-6543

Chief Budget Officer Carmen M Castro Office of the

Executive Direct

202-736-7155

Administrative Officer Anthony R. Walker SA1/L303 202-632-3567

Pathways Intern Chantal D Douglas HST 4241 2027367426

Senior Regional Management Advisor Daniel M

Hirsch HST 4245

2026471411

Post Management Officer (Kazakhstan,

Turkmenistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan)

Steven M Kenoyer HST 4245

202-647-4729

FMO – Overseas Team Lead Daryn L Yoder SA-09,

NE9040B

202-472=8011

Office of Afghanistan Affairs (SCA/A)

Director John Ginkel 1880 202-647-6708

Deputy Director Tim Wilder 1880 202-647-5267

Pol-Mil Team Lead Eric R Mehler 1880 202-647-6144

Economic Team Lead John Cockrell 1880 202-647-5562

Assistance Coordinator Dean Fischer 1880 202-647-3718

Econ Desk Officer Elizabeth Timberlake 1880 202-647-6140

Program Specialist Farren West 1880 202-647-0343

Administrative Support Chelsey Stubbs 1880 202-647-5175

Econ Desk Officer Kevin Daucher 1880 202-647-4895

Political-Military Desk Officer David A Baker 1880 202-647-5511

Political Desk Officer Jamie E Gusack 1880 202-647-5052

Economics Desk Officer Archana Poddar 1880 202-647-5566

Political-Military Desk Officer Vaughn Heyer HST

1880

202-647-5329

Political Desk Officer Cheryl Garner HST 1880 202-647-5260

Senior Advisor Mirna Galic 1880 202-647-6261

Pol-Mil Desk Officer Nicholas Kranites 1880 202-647-5493

Economics Team Lead John Cockrell 1880 202-647-5562

Public Diplomacy Desk Officer Nazanin Berarpour

1880

202-647-4271

Senior Political Desk Officer Elizabeth E Hanny

1880

202-647-5525

Office of Central Asian Affairs (SCA/CEN)

Office Director Grace Shelton 1880 202-647-6745

10/26/2015 Organizational Directory OD-52

UNCLASSIFIED

Deputy Director Derek H Westfall 1880 202-736-4146

Kazakhstan Desk Officer Martin O’Mara 1880 202-647-6859

Turkmenistan Desk Officer Neil Gipson 1880 202-647-9024

Tajikistan Desk Officer Courtney Gaul 1880 202-647-9499

Kyrgyzstan Desk Officer Scott Driskel 1880 202-647-9119

Program Specialist Jeanie Anklewich 1880 202-647-9370

Regional Desk Officer Sarah H Prescott 1880 202-647-7644

Uzbekistan Desk Officer Carolyn R Dubrovsky 1880 202-647-6765

Kazakhstan Desk Officer Joseph Boski 1880 202-647-9031

Foreign Affairs Officer Sonata N Coulter 1880 202-647-6618

Office of India Affairs (SCA/I)

Director Sean B Stein 5251 202-647-1114

Deputy Director Jason McClellan 5251 202-647-1112

Economic Unit Chief Kate Rebholz 5251 202-647-9541

India Desk Lauren Diekman 5251 202-647-3876

India Desk Riju Srimal 5251 202-647-3223

India Desk Rory W Stratton 5251 202-647-2770

OMS Veronica Hooks 5251 202-647-1450

Deputy Director Manuel P Micaller 5251 202-736-4334

India Desk Officer Michael I Geremia 5251 202-647-5938

India Desk Sandy Perez 5251 202-647-2595

India Desk Marissa Smith 5251 202-736-7189

India Desk Basant S Sanghera 5251 202-647-4521

Political Desk Officer Casey L Addis HST 5251 (202)647-9512

Economic Officer Thomas C Hilleary SCA/I 2026470707

Political Unit Chief Michael E Rosenthal 5251 202-647-1115

Office of Nepal, Sri Lanka, Bangladesh, Bhutan and Maldives

Affairs (SCA/NSB)

Director Clinton “Tad” Brown 5250 202-647-1116

Deputy Director Eric Collings 5250 202-647-1078

Nepal/Bhutan Desk David Dreilinger 5250 202-647-2941

Bangladesh Desk Gilbert Morton 5250 202-647-9516

Bangladesh Desk Derek Hom 5250 202-647-9515

Sri Lanka/Maldives Desk McKenzie Millar 5250 202-647-7483

Sri Lanka/Maldives Desk Nisha Pryor 5250 202-647-9516

OMS Patrina Bryant 5250 202-647-1613

Nepal Desk Surge André Cadieux 202-647-2709

Intern Nabila Khatun 202-647-2531

Office of Pakistan Affairs (SCA/P)

Director David Ranz 1861 202-647-6711

Deputy Director Debby Robinson 1861 202-647-6728

Deputy Director Courtenay Dunn 1861 202-647-5870

Program Specialist Dhyana Parker 1861 202-647-9823

Program Specialist Sherry Garner 1861 202-647-7593

Pakistan Desk Officer Lisa Buzenas 1861 202-647-6705

Pakistan Desk Officer Aaron Alton 1861 202-736-7417

Pakistan Desk Officer Chelsea Goldstein 1861 202-647-5882

Pakistan Desk Officer Salman Khalil 1861 202-647-9819

Pakistan Desk Officer Beney Lee 1861 202-647-6710

Pakistan Desk Officer Jason Briggs 1861 202-647-9434

Pakistan Desk Officer Joshua K Miller 1861 202-736-7906

Pakistan Desk Officer Louis Ritzinger 1861 202-647-9206

Pakistan Desk Officer Osman Tat 1861 202-647-9242

Office of Press and Public Diplomacy (SCA/PPD)

Social Media Advisor Attia Nasar 1860 202-647-9546

Afghanistan Desk Officer Nazanin Berarpour 1860 202-647-4271

India Desk Officer Laura Brown 1860 202-647-9051

Grant Program Specialist Andrew Bockover 1860 202-647-5891

Univ. Partnership Richard Boyum 1860 202-647-9532

Afghan/Pak Program Specialist Ellen Delage 1860 202-647-9503

Grants Officer Grachel Humphries 1860 202-647-8667

Cultural Heritage Program Dir. Laura Tedesco 1860 202-647-7981

OSP Tracy Simmons 1860 202-647-8605

CEN Desk Officer Meredith Gloger 1860 202-647-9509

Chief Afghan/Pak Program Officer Vitessa A Del

Prete 1860

202-647-5337

Program Support Specialist Sharon Munn 1860 202-647-9588

intern Vacant 1860 202-647-9521

Grants Officer Celine Carbullido 1860 202-647-7874

Advisor on CVE Haroon Ullah 1860 202-647-4704

Press Officer John (“Ryan”) R Norton 1860 (202) 647 7940

Program Specialist Juan C Surinach 1860 202-647-7507

Press Officer Joan R Sinclair 1860 202-647-3532

Deputy Director Raymond Tripp 1860 202-647-7042

Global Issues Senior Advisor Ashley L

Clingman-Jackson 1860

202-647-7067

Pakistan Desk Officer Traci L Mell 1860 202-647-9586

Grant Program Analyst Eliadah (Lia) M Coe 1860 202-647-7505

Grants Officer Patrick J Egan 1860 202-647-9580

PD Desk Officer for NSB Namita S Biggins 5250 202-647-2709

Outreach Coordinator Merium Khan 1860 202-647-8901

CVE Program Officer Komal Rasheed 1860 202-647-9521

India Desk Officer Katherine E Reedy 1860 202-647-9051

Press Officer Helaena W White 1860 202-647-8914

Director Angela P Aggeler 1860 202-647-7653

Office of South Asian Regional Affairs (SCA/RA)

Director Robert G Burgess 5247 202-736-4251

Deputy Director Neil Kromash 5247 202-736-4253

Economic Officer Peter D Thorin 5247 202-647-4515

Senior Military Advisor Daniel R Green 5247 202-647-3029

Foreign Affairs Officer Vacant 5246 202-647-8192

Science Advisor Ellen Connorton 5247 202-647-8080

Foreign Affairs Officer Vacant 5247 202-736-4835

Foreign Affairs Officer Thomas C. Holt 5247 202-736-4254

Economic Officer Heather N Jacobsen 5247 202-647-1136

TransAtlantic Fellow Vacant 5247 202-647-2174

Foreign Affairs Officer Abigail C Einspahr 5246 202-736-7473

Foreign Affairs Officer Vacant 5246 202-736-4256

Foreign Affairs Officer Vacant 4227 202-647-1152

Foreign Affairs Officer Nils Johanson 5247 202-647-8084

Secretary Donna Rose 5247 202-736-4255

Secretary Vanessa Thomas 5246 202-647-4518

Program Officer Olivier Garaud 5246 202-647-2142

Intern Vacant 5247 202-647-1855

Military Adviser John E Lee 5247 202-647-6344

Economic Officer Allen Hodges 5247 202-647-2192

Intern Vacant 5247 202-647-4768

Foreign Affairs Officer Todd Koca 5247 202 485-1581

Foreign Affairs Officer Elizabeth G Sullivan 5246 202 736-4005

Bureau of Western Hemisphere Affairs (WHA)

Assistant Secretary

Assistant Secretary Roberta Jacobson 6262 202-647-5780

10/26/2015 Organizational Directory OD-53

UNCLASSIFIED

Office Management Specialist Regina Lee 6262 202-647-5780

Executive Assistant Hillary Quam 6906 202-647-5811

Principal Deputy Assistant Secretary John Feeley

6262

202-647-8387

Office Management Specialist Julie Alvarado- Ortiz

6262

202-647-8387

Deputy Assistant Secretary Alex Lee 6262 202-647-8563

Office Management Specialist Mariana Nolan 6262 202-647-8563

Senior Advisor Daniel Erikson 6253A 202-647-1302

Senior Coordinator Giovanni Snidle 6913 202-647-3799

Staff Assistant Roxanna Vigil 6906 202-647-9227

Staff Assistant Mazin T Alfaqih 6906 202-647-8564

Staff Assistant Joel A Erwin 6906 202-647-5195

Deputy Assistant Secretary Francisco L Palmieri

6262

202-647-6833

Office Management Specialist Mayra Ahern 6262 202-647-7337

Deputy Assistant Secretary Sue Saarnio 6262 202-647-6755

Office Management Specialist Sandra

Castillo 6262

202-647-6755

Senior Adviser Angela Manso (202) 647 6376

Deputy Assistant Secretary Gonzalo Gallegos

6253A

202-647-9921

Admin Assistant Barbara Spence 6258a 202-647-9921

Office Management Specialist Lauren Gall 6253A 202-647-9510

Deputy Assistant Secretary Kenneth H Merten

6253A

202-647-3903

Permanent Mission Of The United States Of America To The

Organization Of American States (WHA/USOAS)

U.S. Permanent Representative Vacant 5914 202-647-9430

Senior Advisor Fernando Rojas 5914 202-647-9482

Special Assistant Maria Perez 5914 202-647-9912

Executive Assistant Vacant 5914 202-647-9377

Interim U.S. Permanent Representative Michael J.

Fitzpatrick 5914

202-647-9422

Secretary Sara Murphy Pineda 5914 202-647-9422

Counselor for Political Affairs Genevieve Libonati

5914

202-647-6375

Deputy Counselor for Political Affairs Daniel Cento

5914

202-647-9378

Foreign Affairs Officer Rachel Owen 5914 202-647-9907

Foreign Affairs Officer Andrew Stevenson 5914 202-647-9057

Political Officer Erin Boyer 5914 202-647-9210

Intern (Political) Tom Bellhouse 5914 202-647-9445

Counselor for Cooperation & Development Margarita

Riva-Geoghegan 5914

202-647-9913

Foreign Affairs Officer Julianna Aynes-Neville 5914 202-647-9915

Program Analyst Nathan St. John 5914 202-647-9908

Economic Officer Villanueva Daniel 5914 202-736-4764

Intern (Development) Vacant 5914 202-647-9914

WAE James Todd 5914 202-647-9376

Administrative Officer Deborah Diggs 5914 202-647-8650

Program Assistant Valerie Smith 5914 202-647-9376

Office of The Executive Director (WHA/EX)

Executive Director Elizabeth M. Aubin 3262 202-647-3319

Office Management Specialist Alida Chacon 3262 202-647-3319

Deputy Executive Director Michelle LaBonte 3262 202-647-4456

Chief Budget Officer Michael Cavey 3262 202-647-4469

Administrative Officer Guy Mitchell 3262 202-647-2794

Supervisory Post Management Officer Julia Harlan

3262

202-647-4436

Post Management Officer Jason Williams 3262 202-647-7828

Post Management Officer Elias Bauman 3262 202-736 7354

Post Management Officer Angela Pan 3262 202-647 3337

Program Specialist-PMO Lloyd Elaine 3262 202-647-4476

Post Management Officer Huguette Thornton 3262 202-647 1958

Regional Information Management Officer Daniel

Sweet 3262

202-647-4357

General Services Officer Donna Stroman 3262 202-647-4468

Assignments Mgmt Officer Susan Mutschler 3262 202-647-4458

Post Management Officer Edward P Luchessi 3262 202-647-4478

Office of Andean Affairs (WHA/AND)

Director William Duncan 1332 202-647-1715

Deputy Director Dana M Brown 1332 202-647-3143

Desk Officer (Venezuela) Moises Behar 1332 202-647-1720

Senior Desk Officer (Venezuela) Elizabeth Hoffman

1332

202-647-4984

Senior Desk Officer (Colombia) Eric Falls 1332 202-647-4173

Leahy Vetter Vacant 1331A 202-736-7318

Desk Officer (Colombia) Ramon Escobar 1332 202-647-3142

Desk Officer (Colombia) Tabatha Fairclough 1332 202-647-0464

Desk Officer (Peru) Shane Hough 1332 202-647-4177

Desk Officer (Ecuador) Jessica Long 1332 202-647-2807

Desk Officer (Bolivia) C Logan Wheeler 1332 202-647-4193

Desk Officer (Public Diplomacy) Erin Markley 1332 202-647-4176

Office Management Specialist Hyrije Connell 1332 202-647-1715

Program Assistant Hillary A Jacobs 1332 202-647-3338

Office of Brazil and Southern Cone Affairs (WHA/BSC)

Director William A. Ostick 4258 202-647-3403

Deputy Director Bruce W. Friedman 4258 202-647-1774

Desk Officer (Argentina) Benjamin Gedan 4258 202-647-3402

Desk Officer (Paraguay, Uruguay) Michelle M.

Yerkin 4258

202-647-1551

Desk (Brazil Pol) John Callan 4258 202-647-4994

Desk Officer (Senior Brazil Econ) Jason Jeffreys

4258

202-647-2326

Desk Officer (Brazil ESTH) Bojana Milojkovic 4258 202-647-2296

OMS Mabel E. Alexander 4258 202-647-1926

Desk Officer (Brazil Econ) Allison Callery 4258 202-647-1382

Public Diplomacy Advisor Lia Miller 4258 202-647-6537

Desk Officer (Chile) Catherine Griffith 4258 202-647-2575

Desk Officer (Brazil Econ) Robert Schwartz 4258 202-647-1249

Office of Canadian Affairs (WHA/CAN)

Acting Director Karen Choe-Fichte 3918 202-647-2273

Acting Deputy Director Jen Tierney 3918 202-647-3135

Office Management Specialist Pamela Powell 3917 202-647-2170

Economic Officer Meg Ehr 3918 202-647-2244

Environmental, Science, and Technology Officer

Jenna Purl 3918

202-647-2256

Environmental, Science, and Technology Officer Tim

Neely 3918

202-647-3030

Environmental, Science, and Technology Officer

Dan Mejia 3918

202-647-1202

Political Team Leader Blake Thorkelson 3918 202-647-2228

Public Diplomacy Officer Marlaina Casey 3924 202-647-7137

Political Desk Officer Kevin Kabumoto 3918 202-647-2475

Intern Aylin Cokgoren 3262 202-647-3903

Political Desk Officer Elizabeth Mohamed 3918 202-647-2185

10/26/2015 Organizational Directory OD-54

UNCLASSIFIED

Office of Caribbean Affairs (WHA/CAR)

OMS Leila Binner 4262 202-647-5088

Desk Officer (Bahamas, Jamaica) Kevin Kabumoto

4262

202-736-4628

Desk Officer (Economics, Energy, Business, and

Trade) Andres Delgado 4262

202-736-4322

CBSI Coordinator Michael Schena 4262 202-647-7511

Deputy Director Christopher C. Ashe 4262 202-736-4766

Director John Dinkelman 4262 202-736-4350

Desk Officer (Trinidad & Tobago, Barbados, Eastern

Caribbean David L. Citron 4262

202-647-4384

Desk Officer (Guyana, Suriname, Aruba, Curacao,

St. Maarten) Thomas L. Radke 4262

202-647-4719

Desk Officer Dominican Republic Joseph

Bagga-Taves 4262

202-647-4757

Office of Central American Affairs (WHA/CEN)

Desk Officer (Panama/CARSI) Thomas Lyons 5906 202-647-4992

Desk Officer (El Salvador) Martha Pacheco 5906 202-647-4161

Desk Officer (Nicaragua) Dana Deree 5906 202-647-1510

OMS Esther Mayberry 5906 202-647-4292

Program Assistant Keasha Harris 5906 202-647-4982

Director Ian G Brownlee 5906 202-647-0087

Deputy Director Stephanie Bowers 5906 202-647-3543

Regional Molly Flores 5906 202-736-7660

Regional (Belize-Costa Rica) Kristen Stolt 5906 202-647-3505

Desk Officer (Guatemala) Thomas Lee 5906 202-647-3727

Regional (Honduras) Adam Michelow 5906 202-647-0653

Public Diplomacy Desk Officer Karen E Huntress

5906

202-647-3559

Office of Cuban Affairs (WHA/CCA)

Director/Coordinator Mark A Wells 3234 202-647-9389

Senior Advisor Thomas Gerth 3234 202-647-8691

Public Diplomacy Desk Officer Madelina M

Young-Smith 3234

202-736-4018

Economic Officer Seth A Wyngowski 3234 202-647-7488

Consular Unit Chief Julianna Aynes-Neville 3234 202-647-7479

Program Specialist Vickie Alston-Bullock 3234 202-647-9273

Office Management Specialist Clarie Williams 3234 202-736-4149

Deputy Director Joan C Perkins 3234 202-647-7480

Economic Unit Chief Kevin T Murakami 3234 202-647-5561

Economic Officer Timothy Wiley 3234 202-647-9274

Political Unit Chief Lane K Hegerle 3234 202-647-1011

Political Officer Laura Santini 3234 202-647-0582

Public Diplomacy Officer Kale Duckworth 3234 202-647-7050

Congressional Affairs Officer-POL/ECON Emily B

Mendrala 3234

202-647-5224

Consular officer Robert Z Haas 3234 202-647-1095

Office of Economic Policy and Summit Coordination (WHA/EPSC)

Director Terri Robl 3248 202-736-7530

Deputy Director Econ David Schroeder 3248 202-647-0614

Deputy Director Summit Coordination David

Silverman 3248

202-647-6374

Assistant Summit Coordinator Tom Wong 3248 202-647-0615

Assistant Summit Coordinator Amber Forbes 3248 202-647-0616

Summit Advisor Jennifer Showell 3248 202-647-3354

Trade Policy Officer William Ayala 3248 202-647-3341

Finance Officer Brett Hamsik 3248 202-647-4408

Energy Officer Maria Apud 3248 202-647-3710

ESTH Officer Olga Cabello 3248 202-647-2066

Pathways to Prosperity & WEAmericas Coordinator

Stefanie Fabrico 3248

202-647-4252

OMS Veronica Turner 3248 202-647-2079

Outreach Coordinator Debbie Ghamkar-Nassiri

3248

202-736-7532

Assistant Summit Coordinator Arie Pals 3248 202-647-8274

Office of Mexican Affairs (WHA/MEX)

Director Kevin O’Reilly 3924 202-647-8186

Deputy Director Hugo Rodriguez 3924 202-647-8113

Acting U.S.-Mexico Border Coordinator Peter

Marigliano 3924

202-647-6356

Bridges and Border Crossings Officer Vacant 3924 202-647-9895

Border Affairs Officer Steven Kameny 3924 202-647-1202

IBWC Special Assistant Russell Frisbie 3924 202-647-8106

Energy, Environment/Science Officer Thomas

Hastings 3924

202-647-9364

Political Officer Chris Andino 3924 202-647-8529

Merida Advisor Kiersten Stiansen 3924 202-647-9083

Merida Reports Officer Greg Sprow 3924 202-647-9292

Merida Program Assistant/Pol/Mil Janie Pacheco

3924

202-647-8355

Economics Officer Aldo Sirotic 3924 202-647-8112

Human Rights Leahy Vetting Officer Michelle C.

Cooper 3924

202-647-8109

Immigration-Consular Officer Donald Locke 3924 202-647-8107

PD Advisor Adelle Gillen 3924 202-647-7137

Stay-in-School Vacant 3909 202-647-8808

Office of Policy Planning and Coordination (WHA/PPC)

Director Philip Laidlaw 6914 202-647-9963

Deputy Director Rob Allison 6914 202-647-9964

Deputy Director Jennifer Ceriale 6914 202-647-6898

Citizen Security Jeffrey Bischoff 6914 202-647-6373

Office Management Specialist Geucileia Jarvis

6914

202-647-9192

Office of Public Diplomacy (WHA/PDA)

Director Liza Davis 5258 202-647-7440

Spokesperson – WHA Press Joe Crook 5258 202-647-0842

100,000 Strong Coordinator Maggie Hug 5258 202-736-4653

Office Management Specialist Taressa Frazier 5258 202-647-7456

Country Officer (AND) Erin Markley 4915 202-647-4176

Program Specialist Laura Weber 5258 202-647-7197

Country Officer (CAR) Olga Bashbush 4262 202-647-7195

Cultural Affairs Officer (E CAR) Blakeney Vasquez

5258

202-647-7133

Country Officer (Brazil/Southern Cone) Lia Miller

4258

202-647-6537

Senior Program Specialist Michele Proctor 5258 202-647-7188

Country Officer (CCA) Madelina Young 3234 202-647-7179

Digital Media Officer Brian Drozd 5258 202-647-7894

Public Affairs Specialist – WHA Press Vacant 5258 202-646-4655

Digital Media Coordinator Vacant 5258 202-647-7052

PACO Silvio Gonzalez 5258 202-647-7164

Country Officer (Mex/Can) Marlaina Casey 3924 202-647-7137

DAS Gonzo Gallegos 6253A 202 647 9921

Country Officer (CEN) Karen Huntress 5906 202-647-3559

Acting Deputy Director Silvio Gonzalez 5258 202-647-7164

Deputy Spokesperson – WHA Press Joy Peters

5258

202-647-6089

10/26/2015 Organizational Directory OD-55

UNCLASSIFIED

5258

Outreach Coordinator – WHA Press Caitlin Fogarty

5258

202-647-3296

Public Diplomacy Officer for Cuba Karl Duckworth

3234

202-647-1095

Office of the U.S. Representative to the United Nations,

Washington Office (USUN/W)

U.S Permanent Representative

Secretary Cherise Reid 6317 202-736-7555

Office of the Coordinator for Cyber Issues

Office of the Coordinator for Cyber Issues

Coordinator Christopher Painter HST 4212 202-647-5677

Deputy Coordinator Michele Markoff HST 4212 202-647-5821

Deputy Coordinator Thomas Dukes HST 4212 202-647-3736

Senior Policy Advisor Liesyl Franz HST 4212 202-647-3919

Senior Policy Advisor Adriane LaPointe HST 4212 202-736-4945

Senior Technical Advisor Steve Sinha HST 4212 202-736-4812

Policy Advisor Sheila Flynn HST 4212 202-647-5718

Policy Advisor Benjamin Boudreaux HST 4212 202-647-5826

Policy Advisor Cari McCachren HST 4212 202-647-3918

Office Management Specialist Mary Holloway HST

4212

202-647-5849

10/26/2015 Organizational Directory OD-56

UNCLASSIFIED

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s